A 22. Győri Könyvszalonon debütált Werner Krisztina elegáns életrajzi könyve, melyet a 90. születésnapját ünneplő, Kossuth-díjas operaénekesről Bede-Fazekas Csabáról írt az elismert újságíró. A Bel Canto különleges kiadvány, kedden Budapesten, a Magyar Állami Operaházban is debütált, ahol a többi között dr. Pergel Elza, Győr alpolgármestere, de a házigazda intézmény direktora Ókovács Szilveszter is méltatta a művészt, a szerzőt és a kötetet egyaránt.
Egy hosszú előkészítő, kulturális kutatómunka, rengeteg baráti és szakmai beszélgetés, egy fantasztikus múltidézés előzte meg a könyv születését, melynek pillanatait nemcsak az író, de a főszereplő is élvezte. Ez a kötelék és tisztelet visszaköszön minden oldalról, ami nem véletlen, hiszen Bede-Fazekas Csabát élete során végig óriási szeretet és megbecsülés övezte.
„Mikor tanuló voltam, itt statisztáltam az Operaházban, itt ismerhettem meg ezt a műfajt és azt, ami a színpadok ékkövének a sava-borsa. Később számos szerepet énekelhettem, így elég régi a kapcsolatunk, érzelmileg és szakmailag is összetartozunk, mélyen bennem élnek az emlékek. Ide kapcsolódik a Nemzet Tiborca elnevezés is, hiszen a legtöbbször talán éppen a Bánk bánban szerepeltem, úgyhogy be is mutatkozom, én vagyok Tiborc, jó napot kívánok” – mesélte nevetve és egyúttal meghatódva Bede-Fazekas Csaba a budapesti eseményen a Győr+ Média érdeklődésére. A Kossuth-díjas énekes elmondta, bár meglehetősen fárasztóan éli meg a hetek óta tartó ünneplést, mégis ez élete csúcspontja, minden pillanata örömteli és felemelő. Hozzátette, sosem bánta meg, hogy vidéki színházba szerződött, hálás a sorsnak, hogy így döntött.
A könyv budapesti bemutatója és az elismert művész ünneplése a szerző számára is nagy megtiszteltetés. „A mai napon eljöttünk egy picit dicsekedni, hogy megmutathassuk, hogy van egy csodálatos 90 éves tehetségünk. Úgy éreztük, hogy fontos, hogy hulljon abból a csillámporból a fővárosra is, amit november óta hintünk szeretett városunkra, Győrre. December 29-én egy grandiózus gálán ünnepeltünk, de Budapest is jelentős Csaba életében.
A fő motívum ami az Operaházhoz köti az a folyamatos jelenlét, az első bemutatója 1983-ban volt a Rigoletto címszereplőjeként. Emlékezetes momentum ugyanakkor az is, hogy mielőtt felújították az intézményt, 2017-ben egy nagyszabású gála egyik fellépőjeként köszönt el Budapesttől, hogy másként, mint Tiborcként” – idézte fel Werner Krisztina.
A Székely Bertalan teremben tartott januári ünnepségen részt vett Bakos-Kiss Gábor is. „Így kerek ez a születésnap, hogy itt is találkozunk az Operaházban. Ez nekünk győrieknek, és a teátrumnak is nagy öröm. Amikor Csaba velünk játszik az mindnyájunk számára felemelő a mai napig” – emelte ki a színház igazgatója. Bakos-Kiss Gábor végül elmondta: nagyon várja a 100. születésnapot, hogy sor kerülhessen egy újabb gálára, ahol Bede-Fazekas Csaba ismét Tiborcként tündökölhet.
1984-től tagja a Győri Nemzeti Színháznak Bellai Eszter is, aki pályáján partnerként kísérte Bede-Fazekas Csabát. Természetesen a művésznő is örömmel idézte fel a múltat a fővárosi rendezvényen. „Amikor Csabát hallottam énekelni, tudtam, hogy a hangok tolmácsolása kevés a színpadon, érzelmeket kell felébreszteni. Azt próbáltam meg én is átadni, amit a Csabától kaptam. Később olyan partnerekké váltunk, akik nyugodtan felvállalhatták azokat az érzelmeket és hangokat, amiket az opera megkövetelt. Hogy Győrbe vezérelt az élet az számomra nagy ajándék, hisz egy ilyen különleges mestert kaphattam, akivel szimbiózisban éltük a szerepeinket” – mesélte könnyek közt a fantasztikus Bellai Eszter.
Győr önkormányzatának képviseletében dr. Pergel Elza méltatta a győri művészt. „A csodálatunk következő lépcsőfoka, hogy itt lehetünk az Operaházban és itt is megköszönhetjük a művész úrnak azt a fantasztikus pályát, amivel a mai napig megörvendeztet bennünket. Nem tudunk elég hálásak lenni a munkájáért és azért, amit a városnak adott 55 éven keresztül” – hangsúlyozta az alpolgármester. A városvezető úgy fogalmazott Bede-Fazekas Csaba Győr büszkesége, mikor 1978-ban átadták a színház épületét, már társulati tag volt, Debrecenből szerződött vissza, hiszen meghallotta a hívószót: opera. „Az operairodalom legszebb baritonszerepeit játszotta, kivételes tehetségét városunknak adta. Személyében is különleges, szívvel-lélekkel szeretik Győrben, legutóbb december 29-én érezhettük a felé hömpölygő szeretetet, ahol sírva-nevetve ünnepelt a közönség” – idézte fel köszöntőjében dr. Pergel Elza.
Bede-Fazekas Csaba pályája egészen kivételes – erről már házigazdaként Ókovács Szilveszter beszélt a keddi eseményen. „Meggyőződésem, hogy Csaba nem valakit követett, hanem hosszú élete egy speciális közegben játszódik, átlóg rendszereken, ebben, egyedi tehetségének halmazával át tudott egy sok évtizedes pályát énekelni. Kivételes. 89’ novemberében találkoztunk először, és ez is ritka dolog, hogy valakiben ennyire megmarad egy személy, ahogy az is, hogy egy művész ilyen pályát fusson be. Mitöbb az is páratlan, hogy valakinek olyan tálentumai legyenek, melyekkel ki tudja használni a benne rejlő lehetőségeket, ráadásul még szeretik is! Ámulatba ejtő a nagyrabecsülésem” – tisztelgett az operaénekes előtt a direktor.
Zárásként az ünnepelt mondott rövid köszönetet. „A szeretetnek életadó ereje van, mindenkit szeretni kell, ha nem is szeretni, de elfogadni, vagy legalábbis nem ártani senkinek. Hála Istennek szerető családban élek, boldog és elégedett ember vagyok. Köszönöm mindenkinek, aki ezen a sokszor göröngyös, boldogságos úton végigkísért!”
Galéria: O. Jakócs Péter
TV-s szerkesztő: Farkas Mónika
Bede-Fazekas Csaba korábban Mihályi Orsival is beszélgetett Maszk nélkül: