Mozgalmasan telt az elmúlt év a Győri Állatmenhelyen, hiszen mind a kutyákat, mind a cicákat tekintve szinte telt házzal működtek. Ez azt jelenti, hogy 200 állatról – 130 kutyáról és 70 macskáról – gondoskodtak folyamatosan.
Nagy Péter, a menhely vezetője, az Emberek az Állatokért Alapítvány kuratóriumi tagja a Győr Plusz Média kérdésére válaszolva elmondta:
„A telepet 7 alkalmazott munkatárs, valamint 10-12 rendszeres munkát vállaló önkéntes működteti. Ugyanakkor több ezerre tehető azoknak az önkénteseknek a száma, akik évente ellátogatnak a menhelyre és sétáltatják a kutyusokat.
2023-ban több kutya került a menhelyre az utcáról, mint korábban. Érdekes, hogy közülük jó párszor a tulajdonost nem sikerült kideríteni, de az látszott, hogy a bennük lévő chipek nem győriek voltak, vagyis jóval messzebbről kerültek ide.
Ami a macskákat illeti: sok az utcai kolónia, nagy a szaporulat. Emlékezetes volt az az eset, amikor egy családi házból mentettek ki tizenkét cicát. A gazdájuk lerobbant, a családtagok távol élnek, így senki sem maradt, aki az állatokkal törődött volna. A cicák között betegek is voltak, ezért igazi sikertörténet, hogy mindegyiket meg tudták gyógyítani.”
A menhely vezetője szerint ma már többségben vannak a chipes kutyusok, de bőven akad még tennivaló. Sajnos van olyan állatorvos, aki elvégzi ugyan a chip beültetést, de az adatokat nem adja meg hozzá. Így viszont a chipnek semmilyen információtartalma nincs. Az is gyakori probléma, hogy ha elköltözünk vagy telefont váltunk, általában nem jut eszünkbe, hogy a chipben is módosítani kell az adatokat. Ezek nélkül viszont nem tudnak elérni bennünket. Hiába találják meg elveszett kedvencünket, hiába olvassák le a chipet, érvényes telefonszám vagy lakcím hiányában tehetetlenek az állatmentők. Macskák esetében ugyan nem kötelező a chip, ám a kinti-benti cicáknak mindenképpen ajánlott.
Nagy forgalmat bonyolított tavaly a menhely, hiszen szerencsére sok négylábút fogadtak örökbe, de a felszabadult helyekre szinte azonnal újak érkeztek.
Nehéz helyzetet okozott az áremelkedés, a költségek mintegy 1,3-1,4 szeresre nőttek. Ugyanakkor pozitív változás is történt, az 1 százalékot felajánlók száma mintegy ezer fővel emelkedett, a felajánlott összeg pedig 37 millió forintról 47 millióra nőtt. Természetesen évközben is kaptak adományokat magánszemélyektől, iskoláktól, szervezetektől. Örömteli újdonság, hogy a győri önkormányzat szintén támogatta a menhely működését, amire korábban még sohasem volt példa.
Mindezeknek és a racionális, takarékos gazdálkodásnak köszönhetően sikerült teljesíteni az elmúlt év feladatait.
„Hálás vagyok azért, hogy végig stabil, kiegyensúlyozott volt a működésünk. Nagyon jó hír, hogy a városi önkormányzat által az állatvédő szervezeteknek kiírt pályázaton nyertünk. Így idén már beruházásra is gondolhatunk. Egészségügyi létesítményünk jelenleg egy orvosi szobából, műtőből és fertőző beteg utókezelőből áll. Nagy álmunk egy olyan baleseti-belgyógyászati részleget kialakítani, ahol a nem fertőző beteg állatok tudnak lábadozni” – zárta szavait Nagy Péter.