Győr+
2018.08.16. 18:23

Kiss János kapta a megye Kék Szalagját

Szent István intelmei az egymás és a mások iránti tiszteletről és türelemről szólnak – mondta Németh Zoltán, a Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzat elnöke az ünnepi díszközgyűlésen, ahol kitüntető címeket is átadtak.

A megyei díszközgyűlést az Esterházy palotában tartották, s Szent István ünnepén, a keresztény magyar államalapítás, a magyar állam fennállásának emléknapján Németh Zoltán elnök arról beszélt: Szent István európai otthonunk első megteremtője volt. Intelmei arról is szólnak, hogy „bár a magyar állam intézménye követi az európai mintát, uganakkor tükröznie kell a benne élők akaratát, hagyományait, karakterét is.” Az elnök hangoztatta: Nekünk itt, a Kárpát-medencében vannak a gyökereink. „Itt, ahol Szent István országot szervezett, ahol a kereszténység értékrendjével együtt érkezett hozzánk az európai jogrend és kultúra.”

Németh Zoltán kijelentette: „Nem tűrhetjük és nem is tűrjük, hogy kívülről idegen hatalmak, vagy azok megbízott képviselői mondják meg nekünk, hogyan éljünk.”

 

Németh Zoltán, a Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzat elnöke

 

Az elnök után Szemerei János, a Nyugati Evangélikus Egyházkerület püspöke mondott ünnepi beszédet. Azzal kezdte, hogy az emlékezet más, mint a memória. Emlékezés alatt szándékot is érteni kell. A tudatos emlékezést tanulni kell és lehet, folytatta a gondolatsort. Utalt arra, hogy Szent István belső egységet és békét akart. Szent István Intelmeiből többször is idézett, többek között azt a gondolatot, hogy „semmi sem emel fel, csakis az alázat, semmi sem taszít le, csakis a gőg és a gyűlölség.”

Szemerei János arra is felhívta a figyelmet: Szent István belső egységet és békességet akart teremteni. „…az egy nyelvű és egy szokású ország gyenge és esendő” – idézte István királyt. Több dologban mást gondolnak Istvánról a katolikusok és a protestánsok, a konzervatív és a liberális emberek, a különbözőségek ellenére mégis összeköt bennünket a békességet, egységet teremtő szándéka, fogalmazott a püspök.

 

Szemerei János, a Nyugati Evangélikus Egyházkerület püspöke

 

Az ünnepségen adták át a Győr-Moson-Sopron Megye Díszpolgára Kék Szalag kitüntető címet, melyet az idén Kiss János Kossuth-díjas táncművész, a Győri Balett igazgatója vehetett át. Méltatása során kiemelték: a táncosként is kiemelkedő Kiss János az 1991-ben válságba került Győri Balett vezetését elvállalta, s három évtizeden át, a mai napig a csúcson tartotta a társulatot. Iskolát teremtett, „léleképítő személyiség, akit a sors fantasztikus szervezőkészséggel, diplomáciai tehetséggel és fáradhatatlan elszántsággal áldott meg.”

Kiss János köszönő szavaiban visszautalt arra: első fenntartójuk a megye volt. Otthonra találtak ebben a megyében, s Győrben, ahol elhitték néhány fiatal pályakezdő táncos világmegváltó szándékait. A kitüntetés az együttesnek, a kitűnő táncosoknak, a remek műszaknak, a társulat minden tagjának az elismerése, mondta Kiss János.

 

Kiss János Kossuth-díjas táncművész, a Győri Balett igazgatója

 

A megye oktatásáért adott Péterfy Sándor-díjat Dr. Nágelné Sajtós Anikó vehette át, aki 1990-től a Révai gimnáziumban tanít, s lelkes motorja az angol munkaközösségnek. A hamarosan nyugdíjba vonuló tanárnőt két dolog jellemzi: a szakmában az igényesség, az emberi kapcsolatokban pedig a tisztesség, írták róla a méltatásban.

A megye művészetéért Kormos István-díjban részesült Palenik József néptáncos, koreográfus, együttes-teremtő. A mosonmagyaróvári egyetem táncegyüttesében kezdte, később a Magyar Televízió Röpülj Páva műsorában is sikeresen szerepelt. A Lajta Néptánc Együgttes vezetője. Néptánc gyűjtései belekerültek az MTA Zenetudományi Intézetének értékei közé is.

 

Többeket díjaztak a közgyűlésen

 

Szociális ellátásért és gyermekvédelemért a dr. Batthyány-László-díjat adományozza a megyei közgyűlés. Ezúttal az Ujvári János Református Szeretetotthonnak ítélték oda, az elismerést Szőke Barnabás igazgató lelkész vette át. Az otthon fenntartója a Mezőőrsi Református Egyházközség, az intézményhez csatlakozott a pápakovácsi, a külsővati, a szőci és a jobaházi idősek otthona is. Hitvallásuk az idősek életének szebbé, tartalmasabbá tétele.

A megye gazdaságáért alapított Meller-Ignác-díjat a Bio-Textima Kft., ez az 1994-ben kis családi vállalkozásként induló cég érdemelte ki. A manufaktúra számos matraccsaládot gyárt, jelen vannak a hazai és a nemzetközi áruházak kínálatában is. Kézműves termékeiket három kontinens 15 országában ismeri. A díjat Vörös Gyula ügyvezető vette át.

Az ünnepségen a Rezeda Népzenei Együttes adott műsort.

 

Szerző: Hajba Ferenc

Fotó: Marcali Gábor