Gerzson, Panka, a betörők, és más történetek
A kardiológus professzor mesekönyvet írt. Két arapapagáj a főszereplője, Gerzson és Panka, de felbukkan benne – mások mellett – Mogyi kutya is. Dézsi Csaba Andrásnak nem ez az első mesekönyve. Az 1991-ben megjelent kötete, az Ősállatkaland – melyet Ámon László illusztrált – a dinoszauruszok világában játszódott. A mostani könyvben nem kihalt, hanem nagyon is eleven állatok történetei szerepelnek.
Jól hallom, hogy a Deep Purple együttes egyik számát fütyüli valamelyik papagáj?
Sári, a jákópapagájunk fütyüli a dallamot. Az arapapagájok szépen beszélnek, náluk szebben csak a jákópapagájok, amelyek viszont nem annyira gyönyörűek, mint az arák, de ők is nagyon szerethetőek.
Miért a Smoke on the water (Füst a víz felett) című dal gitárriffjét, ritmizált dallamfrázisát tanította meg neki?
Gyerekkorom egyik kedvenc zenekara volt a Deep Purple, azóta is járunk koncertjeikre. A Füst a víz felett azért is kedves számomra, mert egy Frank Zappa-koncertről szól. Zappáról pedig az első magyar nyelvű könyvet én írtam. Sári a Rammstein Engel című dalának füttyszóval kezdődő motívumait is nagy kedvvel adja elő. A jákók kétszáz szót is meg tudnak tanulni és nagyjából értelemszerűen alkalmazni.
A mese azonban most nem róluk szól.
Most nem, majd a következő kötetnek lehetnek ők is a szereplői. Gerzson és Panka, a két ara életét, látásmódját, családi beilleszkedését, jól követhető, izgalmas kalandjait írtam meg. Nemcsak róluk szól a könyv, hanem rólunk, a feleségemről és rólam is, arról, hogy miként töltjük napunk egy jelentős részét együtt az állatainkkal.
A papagájokon kívül milyen házi kedvencek vannak még?
Teknőcök, kutyák, közülük Mogyit Vera, a feleségem az út szélén szedte föl, kidobott, csontsovány kutya volt, hálás, melegszívű házőrző lett belőle. Ő találta meg Palit, a fészkéből kiesett kisverebet, felneveltük. Szigorúan edzettem nap mint nap, csakúgy, mint a papagájokat. Megerősödött, kifejlődött a tollazata, életképesen adtuk vissza a természetnek.
Melyik papagáj került be először a családba?
Gyerekkoromban volt egy Gyuri nevű hullámos papagájom, 14 évesen végelgyengülésben pusztult el, nagyon szerettem. Pár éve Mexikóban, ahol láttunk egy arát, megemlítettem Verának, hogy jó lenne otthonra is egy, erre karácsonyra meglepett Gerzsonnal. Ő az első „gyerek” ebben az „állati családban”. Állatot tartani egyébként felelősség, mi is belevetettük magunkat a szakirodalomba, meglátogattunk régi papagájosokat. Rá kellett jönnünk, hogy a papagájoknak kell a társaság. Ha csak az ember lesz a társa, akkor kitépheti a tollát, levetkőzik, akár csupasz is lehet, ami a lelki betegség jele. Így aztán hamarosan megérkezett hozzánk Panka, a lánypapagáj. Kettőjük életéről, kalandjairól szól a mesekönyv. Sári, s az ő párja Pepe, a két jákó, később került a családba.
Hogyan jött az ötlet, hogy mesekönyvet írjon róluk? Egyáltalán, mi történhet két papagájjal, ami a gyerekek számára egy könyvben is érdekes lehet?
Vera az interneten olvasott egy történetet. Olaszországban betörők jártak az egyik házban. Meglátták az értékes arapapagájokat, őket is el akarták vinni magukkal. Egyik madár azonban szinte átharapta a betörő kezét, s a vércsoport alapján a rendőrség azonosítani tudta a tetteseket. Felidéződött bennünk egy barátom látogatása is, aki pilóta, nagy repülőket vezet, s elég bátornak érezte magát ahhoz is, hogy elővigyázatosság nélkül, tiltásom ellenére hozzányúljon a madarakhoz. Úgy összenyomták a gyűrűjét, hogy alig bírtuk kikalapálni és fogóval lehúzni az ujjáról. Ezekből, s a hasonlóan érdekes történetekből kerekedtek ki a mesék.
Látom, Gerzson és Panka tágas térben éli mindennapjait.
Az udvar végében volt helyünk, s most egy papagájra vetítve, Európában nekünk van a legnagyobb röpdénk, beleértve az állatkerteket is. 160 négyzetméteres, négy méter magas, van benne egy háromszor hármas fűthető ház, ahová behúzódnak aludni. Mondtam a feleségemnek, ha megöregszünk, kiköltözünk a röpdébe, csak egy konyhát kell még kialakítani benne. Az az igazság, hogy az ember akkor leli a legnagyobb örömét az állatokban, ha ők jól érzik magukat az otthonukban.
Kardiológus professzorként nem érzett kísértést arra, hogy a madarak gyógyításával is megismerkedjen?
Mindenki csinálja azt, amihez ért. A madarakat a fővárosba, az állatorvosi egyetem trópusi állatok tanszékére visszük fel szükség esetén.
Voltak már betegek?
Szűrővizsgálatra is visszük őket, de már mindkét madarat tükrözték is, amikor erre volt szükség a diagnózishoz, vért vettek tőlük. Legyengültek, s nem tudtuk, mi lehet a bajuk. Az állatok gondozása napi figyelmet és munkát kíván, hogy mást ne mondjak, folyamatosan takarítanunk kell.
Lesz új lakója ennek a tágas röpdének?
Ennek biztosan nem, mert nem szeretném, ha Gerzson és Panka élettere csökkenne. Verának viszont régi álma egy jácintkék arapapagáj. Ez egy veszélyeztetett, védett faj, gyönyörű, úgy néz ki, mint egy plüssállat.
Ebből is úgy gondolom, lesz még néhány folytatása és új szereplője a papagájmeséknek.
Én is remélem, hogy megszeretik a gyerekek a madarakat és a mesét egyaránt.
Szerző: Hajba Ferenc
Fotó: O. Jakócs Péter