Az új év első Kormányinfóját Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő tartotta. Mutatjuk a legfrissebb bejelentéseket!
A kormány legfrissebb intézkedéseiről a csütörtökön délelőtt tíz órára meghirdetett Kormányinfón számolnak be, élőben mutatjuk a bejelentéseket!
LMBTQ és migráció – kontra EU
Gulyás Gergely elsőként is mindenkinek boldog új évet kívánt, majd azzal kezdte a tájékoztatót, hogy az idei év első, szerdai kormányülése után egy európai uniós helyzetértékelés mindenképpen szükséges. Üdvözölte a tegnapi európai parlamenti vitát, mert mint mondta, így legalább mindenki világos képet kaphatott az unió álláspontjáról. Miszerint az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen az LMBTQ-jogok érvényesülésétől és a migrációs intézkedésektől tette függővé a hazánknak jogosan járó további támogatások kifizetését.
Gulyás Gergely leszögezte: a magyar állampolgárok már véleményt nyilvánítottak ezekben a kérdésekben, hiszen hazánkban mindkét témában megkérdezték az emberek véleményét, és a magyar álláspont egyértelmű: a kormány megvédi a gyermekeket az LMBTQ propagandától és Magyarország fenntartja magának a jogot, hogy eldöntse, kikkel kíván együtt élni. Minden olyan döntés, amely a magyar állampolgárok döntésével ellentétes, antidemokratikus – húzta alá.
Tanárok béremelése:
A hivatás fontosságához képest a tanárok anyagi megbecsülése eddig messze elmaradt az elvárttól – szögezte le a miniszter. Ezzel kapcsolatban kiemelte: a magyar baloldal mindent megtett, hogy késsen a tanárok béremeléséhez szükséges uniós források és garanciák megérkezése. Emlékeztetett rá, februárban 32,2 százalékkal megemelt bérhez jutnak a pedagógusok, a tanárok, az óvónők és a szakképzésben oktatók. A pedagógus szakszervezetek ugyancsak gáncsolták a kormány szándékait ebben a kérdésben.
Még ebben a ciklusban megduplázzák a tanári béreket
A kormány vállalta, hogy 2030-ig a diplomás átlagbér 80 százalékára emelik a tanárok bérét. Összesen 6 ezer milliárd forintba kerül a tanári béremelés, amelyhez ez Európai Bizottság csupán 700 milliárd forinttal járul hozzá. 2026-ban 880 ezer forint lesz a pedagógusok átlagbére.
Államigazgatásban dolgozók
Az államigazgatásban dolgozók bérhelyzetét is áttekintette a kormány a tegnapi ülésén. Márciustól a szakápolói bérek újabb 20 százalékkal emelkednek, jelentősen nőtt az orvosok bére és a katonák illetménye.
Nyugdíjemelés
Az a 6 százalékos béremelés, amelyet a magyar nyugdíjasok januártól megkapnak, magasabb összegű, mint az idei évre várható infláció, így a nyugdíjak reálértéket egy különösen nehéz időszakot követően is megőrzi a magyar kormány, ahogy az elmúlt években is mindig tette.
Lezárult a Nemzeti Konzultáció
Szentkirályi Alexandra bejelentette: tegnap éjfélkor lezárult a nemzeti konzultáció, amelyet 1 millió 518 ezer 455-en töltöttek ki. Szentkirályi Alexandra aláhúzta: rendkívül fontos, hogy a magyarok el tudták mondani a véleményüket a jövőjükkel kapcsolatos kérdésekben, ellentétben a többi uniós állampolgárról. A kormány továbbra is azon lesz, hogy a magyar emberek hangját Brüsszelben is meghallják. A kormányszóvivő megköszönte azoknak, akik kitöltötték a konzultációt.
Következnek a kérdések:
Pozitív hős-e Alex Soros?
Alex Soros pozitív hősként szerepel a Politico listáján, ezzel kapcsolatban Gulyás az Origó kérdésére azt mondta, ő akkor a rosszak között szeretne szerepelni. Kiemelte, hogy Novák Katalin is a rossz oldalra került, így valószínűleg “a listát a finanszírozók maguk készítették, hiszen a Politicóról beszélünk”.
Lesz-e lépcsőzetes kifizetés Ukrajnának?
Tárgyalunk róla, és nem zárjuk ki a támogatás lehetőségét, de egyelőre távol vannak egymástól az elképzelések. A magyar álláspont az, hogy Ukrajna támogatása sem uniós hitelfelvételből, sem az uniós költségvetés keretein ne történjen meg. Lehet, hogy 26 tagállam döntése lesz, Magyarország nélkül.
Reális Magyarország szavazati jogának felfüggesztése az Európai Parlamentben?
Nem reális ez a forgatókönyv, csupán öncélú örömszerzés volt a téma újbóli felvétele néhány európai baloldali politikus részéről – fogalmazott a miniszterelnökséget vezető miniszter.
Svéd NATO-tagság
A bizalom erősítéséhez további kapcsolatfelvételre van szükség, mert vannak még aggályok a svédekkel szemben. A svédek eddig semmit nem tettek annak érdekében, hogy a felek között valós bizalmi és szövetségi kapcsolat alakuljon ki. A kormány ezzel együtt is támogatja a svéd NATO-csatlakozást. – fogalmazott Gulyás.
Ki lesz a Fidesz főpolgármester-jelöltje?
A Fidesznek önálló jelöltje lesz, jövő héten lesz elnökségi ülés, ahol ismét napirenden lesz a téma. Február végén születhet döntés az ügyben.
Szabályozzák-e a fiatalok energiaital-fogyasztását?
Többen kórházba kerültek túlzott energiaital-fogyasztás miatt az ünnepi időszakban. Foglalkozik-e ezzel a témával a kormány – hangzik a kérdés, amelyre Gulyás Gergely azt válaszolja, mindenképpen célszerű áttekinteni a jelenlegi szabályozást, és kiskorúak (14 év alattiak) esetében szóba kerülhet az energiaitalok vásárlásának és fogyasztásának tilalma is.
Beszélt-e már Orbán Viktor miniszterelnök az új lengyel kormányfővel?
Gulyás Gergely elmondta: nem volt hivatalos találkozó még közöttük, de az uniós csúcson beszélgettek, régóta ismerik egymást, és egyébként is egymást mellett ültek az Európai Parlamentben.
Enyhülhet-e valaha a viszony Ukrajnával?
„Semmiképpen ne zárjuk ki ennek a lehetőségét.” Magyarország minden országgal baráti viszony kialakítására törekszik. Én ne feledkezzünk meg a Kárpátalján élő magyarokról sem, bízom benne, hogy bármely országgal kialakíthatunk jó viszonyt. Korábban Szlovákiával vagy éppen Szerbiával is terheltek voltak a kapcsolataink, mára azonban ez teljesen megváltozott – adott hangot bizakodásának a miniszter.
Mi lesz a kötelező munkahelyi egészségügyi vizsgálat sorsa?
A következő időszakban minden egyes szaktárca minisztere meghatározza majd, hogy a saját területén lévő foglalkozások esetében szükséges-e munkahely egészségügyi vizsgálat – érkezik a válasz.
Mit tesz a kormány, hogy a magyar munkavállalók állását ne vegyék el a külföldről érkező vendégmunkások?
Minden lehető eszközzel fellépünk ez ellen. Az eddig napvilágot látott esetekkel kapcsolatban a megfelelő hatóságok már vizsgálatot indítottak. A törvényi szabályozás feladata pedig az, hogy az ilyen esetek lehetőségét kizárja – jelenti ki Gulyás.
Kinek a győzelmét várja a kormány az orosz-ukrán háborúban?
Senkiét. Rengetegszer elmondtuk már, hogy ennek a háborúnak csak vesztesei és áldozatai vannak – szól a válasz.
Lesz-e Orbán-Zelenszkij találkozó?
Gulyás Gergely szerint az előkészület maga a külügyminiszteri találkozó. Orbán Viktor nem zárkózik el, de a miniszter hangsúlyozta, elő kell készíteni, hogy legyen értelme a találkozónak.
Hogy áll a csádi magyar katonai misszió?
A csádi katonai misszió jól halad, célja pedig a helyzet stabilizálásával a nemzetközi migráció kiáramlásának csökkentése a Száhel-övezetből, amely Európa és Magyarország számára egyaránt fontos.
Van valamiféle előrelépés Erasmus-ügyben?
Gulyás reméli, hogy lesz megállapodás. Azt mondja, egyelőre minden magyar hallgató részesülhet uniós pénzekben, hiszen az EU eddig mindig kitolta a támogatások leállításának határidejét.
Van 4 magyarországi település, amely busszal és vonattal sem érhető el. Mit lép a kormány?
Ha valóban igaz, hogy a 3200 magyar településből van összesen 4 olyan, ahova egyik tömegközlekedési eszközzel sem lehet közvetlenül eljutni, akkor ezt mindenképpen jelezni fogom Lázár János közlekedési miniszter felé – ígéri a miniszter.
Meghosszabbítják-e a fővárosban a 3-as és a 4-es metrót?
A miniszter személyes véleménye az, hogy az összes metróvonalat meg kellene hosszabbítani, és lehetne akár újat is építeni, a kérdés azonban ebben az esetben az, hogy hol vannak a költségvetés határai.
Mikor lesznek véglegesek az új kórházigazgatói pályázatok?
Néhány hónapon belül.
40 millió tonna ukrán gabonából 30 millió tonna Európában maradhat. Hogyan védi ki a kormány, hogy az ebből készült termékek ne kerülhessenek Magyarországra?
A NÉBIH-nek megvannak a megfelelő jogosítványai és hatékony ellenőrzései lehetőségei, hogy kivédje az ilyen és ehhez hasonló eseteket – rögzíti Gulyás.
Milyen most a V4 együttműködés?
Vannak politikai véleménykülönbségek, de az együttműködés fenntartásában az összes tagország érdekelt. Gulyás bízik benne, hogy a jövőben is hatékonyan tud együttműködni Magyarország Szlovákia, Csehország és Lengyelország.
Mit szól a rengeteg kátyúhoz Budapesten?
A Demszky-korszakot idézi a kátyúhelyzet a fővárosban, éppen ezért a miniszter reméli, hogy a Budapest baloldali vezetése lépéseket fog tenni a helyzet rendezése érdekében.