Nao robot és a miniszter nyitotta a tanévet Győrben
Palkovics László innovációs és technológiai miniszter, valamint a Nao névre hallgató robot közösen nyitotta meg az idei szakképzési tanévet Győrött, a Pattantyús-Ábrahám Géza Ipari Szakgimnázium és Szakközépiskolában.
Az iskola névadójáról szóló történetek felidézésével kezdte tanévnyitó beszédét a miniszter. Pattantyús professzorról közismert volt, hogy legendásan hosszú ideig vizsgáztatta a hallgatókat a műegyetemen. Az egyik éjszaka azt vették észre a rendőrök, hogy fiatalok másznak ki az egyetem kerítésén. Számon kérték őket, mit keresnek ott. Azt mondták, Patyi bácsinál elhúzódtak a vizsgák. Már meg is győzték a rendőröket, amikor egy idősebb férfi is mászni kezdett a kerítésen át. Ne mondja, hogy maga is most vizsgázott, förmedtek rá. Nem. Én vagyok Patyi bácsi, mutatkozott be a professzor.
A másik történetben Patyi bácsi úgy ment be vizsgáztatni, hogy letett maga elé egy revolvert. Előző nap ugyanis névtelen levélben valaki megfenyegette, hogy ha kirúgja a vizsgán, lelövi. A professzor a vizsga kezdetén közölte: mindenki vizsgázzon le, mert aki megbukik, azt kénytelen lesz rögtön lelőni.
Palkovics László innovációs és technológiai miniszter
Az anekdoták után a miniszter arról beszélt, hogy minden országot a szakképzése tesz sikeressé. Példaként említette Finnországot, Németországot és Ausztriát. Ezekben az országokban mindenütt többen vannak az olyan tizenkilenc évesek, akik szakmát tanultak, mint akik csak érettségivel rendelkeznek, mondta, s hozzátette: „Magyarország a térség országai közül elsőként vette át a duális képzés német modelljét.”
Utalt az új ipari forradalom, a digitalizáció és a robotizáció kihívásaira is. A jövőkutatókat idézte, akik szerint a most iskolakezdők kétharmada olyan szakmát gyakorol majd, amit ma még nem is ismerünk. „Ezért is a modern világ igényeihez alkalmazkodni tudó szakemberek képzésére van szüksége a gazdaságnak, a társadalomnak” – figyelmeztetett a miniszter.
„A jövő Győrben épül szlogenhez, tartalmához a kormány azzal is hozzájárul, hogy Miskolc és Győr szakképzési rendszere keretében 10 milliárd forint értékű fejlesztést hajt végre” – hangsúlyozta Palkovics László, aki kiemelte: sikeres szakképzés csak a kormány és a gazdaság szereplőinek együttműködése révén valósulhat meg.
Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke
Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke arra hívta fel a figyelmet: „Magyarországon ma már keresetvezérelt munkaerőpiac van. Aki olyan szakmát választ, amelyre igényt tart, s értékel a piac, az kiteljesedhet, boldogulhat.”
„A munkaerőpiaci igényeket leginkább a kamarák ismerik és tudják megfogalmazni” – jelentette ki. Beszélt arról, hogy Közép-Kelet-Európában elsőként Magyarországon rendezik meg az Európai szakmák vetélkedőjét, ahol harminc ország 40 szakmája mutatkozik be. A rendezvényre 80 ezer tanulót várnak. Magyarország az autóiparban és a digitálizációban elért szakmai eredményeit tárja a világ elé.
Kara Ákos infokommunikációért
és fogyasztóvédelemért felelős államtitkár
Kara Ákos, az infokommunikációért is felelős államtitkár, a térség országgyűlési képviselője megköszönte a szakképző intézmények pedagógusainak munkáját. „Itt Marcalvárosban négy olyan szakképző intézmény működik, mely a kormány törekvéseivel összhangban adja át a korszerű tudást a fiataloknak” – mondta. Szólt arról, hogy a Diákháló című átfogó program keretében országszerte megteremtik a szakképzés korszerű digitális hátterét.
Az államtitkár kiemelte: „Győrben a kormány, a városvezetés és a gazdaság szereplői szorosan együttműködnek annak érdekében, hogy a piac által keresett, értékes, korszerű tudással rendelkező szakembereket bocsássanak ki az iskolák.”
Egykori pedagógusként, iskolaigazgatóként is beszélt Borkai Zsolt polgármester. Nem tagadta, az oktatásért a korábban felelős önkormányzat vezetőjeként kissé aggódva figyelte az oktatás átalakítását, de úgy látja: jó az irány, s az új rendszerben az önkormányzat is megtalálja a maga hatékony szerepét.
Borkai Zsolt, Győr polgármestere
Egy város mozgatórugója a gazdaság, szögezte le a polgármester. „Ahhoz, hogy a gazdaság jól működjön, szükség van a színvonalas képzésre, ami pedig csak összefogás eredményeképpen jöhet létre.” Úgy értékelte, hogy Győrben az önkormányzat, a kormány, a kamara, s a gazdaság, az oktatás együttműködése rendkívül sikeres.
„Győr az országban elsőként alakította át szakképzési rendszerét a piac igényei alapján” – emlékeztetett a polgármester.
Nao, a humanoid robot
A Győri Műszaki Szakképzési Centrum főigazgatója, Gede Eszter azt hangsúlyozta: „a jól megválasztott, sikeres szakképzés változatos, sikeres életutakat kínál a diákoknak.”
A szakképzési tanévet Palkovics László közösen nyitotta meg a győri Lukács Iskola Nao névre hallgató humanoid robotjával.
Hajba Ferenc
Fotó: Marcali Gábor