Ha valaki szenvedélyesen éli meg munkájának minden pillanatát, az Németh Hajnal Aurora. A győri kötődésű képzőművész visszatért szülővárosába és olyan divatbemutatót varázsolt a Zichy-palotába, melyet jó ideig emlegetni fogunk. Talán az idők végezetéig, mint a mesékben a szerelmet…
Magyar népmesék, balladák, legendák keltek életre azon a különleges divatbemutatón, melyet a csodás, győri Frida Kahlo álmodott színpadra, mesés kollekciójának kíséretében. Gyönyörű ruhák, minőségi kelmék és még annál is különlegesebb ékszerek pompáztak a fellépőkön, az ugyancsak győri, nádorvárosi Regös Táncműhely tehetségein. A Győri Művészeti és Fesztiválközpont ahogy meghirdette az eseményt, szinte egy órán belül elfogytak a jegyek az egymást követő két előadásra, ez is jelzi azt, hogy Németh Hajnal Aurorát imádják és tisztelik a szülővárosában.
„A magyar népi kultúra esszenciája jelenik meg a színpadon a Mesés Aurora FolkGlamour Divatbemutatón. Egy színházi előadás, viszont a népi kultúrának minden egyes része ott van benne. Ez a mostani egyébként egy újratervezett verzió.
Divatbemutatónak álcázzuk az egészet, de hatunk a szívekre, a lelkekre, és bízom benne, hogy olyan élménnyel gazdagodnak a megjelentek, amilyennel egy művet is elolvasnak otthon, mint például a Deli Mári balladáját, ami egy helyi történet, és a mesélőm dr. Lanczendorfer Zsuzsanna gyűjtötte” – árult el részleteket az előadásról a rendezvény kezdetén Aurora.
A különleges tehetséggel megáldott képzőművész elmondta, hogy az előadás 2012-ben éppen Győrben a Múzeumok Éjszakáján született meg. „Akkor még a művészeti utam elején tartottam, így azt az eseményt csak részben lehet összehasonlítani a mostanival. Minden szeletét próbálom megmutatni a tájegységeknek, de közben nincsenek szigorú határok, inkább tágabban értelmezem a népi kultúrát, mindezt azért, hogy közelebb hozzam a fiatalokhoz” – mesélt a mesés produkcióról és elképzeléseiről az ötletgazda.
Aurora hozzáfűzte, hogy a kezdeményezés egy bújtatott divatbemutató, egy bújtatott divattervezés, de közben főként a magyarság gyökereit szeretné erősíteni és azt, hogy hagyományainkat, értékeinket vigyük tovább a jövőbe, ne csak a múltban, autentikusan létezzen. „Hat életre elegendő népmesénk, balladánk és történetünk van, így bízom benne, hogy jövőre is találkozunk a magyar kultúra hetén itt Győrben, vagy bárhol a világon” – nyilatkozta a Győr+ Médiának az est megálmodója.
Nem is lett volna alkalmasabb helyszín a bemutatóra mint a Zichy-palota, ahol Balatoni Katalin is köszöntötte a megjelenteket.
„Nagyon jó barátságban vagyunk Aurorával, hol ő, hol én kérem fel valamilyen munkára. Lenyűgöző és példaértékű a munkássága, olyan mély gyökerekből táplálkozó értékeket képvisel mely mindannyiunk számára példaértékű lehet. Győrbe pedig különösen szeretek jönni, hiszen ebben az ezerarcú városban, a kulturális kínálat is rendkívül gazdag” – árulta el a Győr+ Médiának a köznevelési helyettes államtitkár, aki egyébként maga is néptáncpedagógus, neveléstudományi kutató.
Stílus, szenvedély és tradíció összefonódása volt a performansz, gyönyörködtünk a kollekciókban, miközben a táncosok a lelkünkig hatoltak, hol sírni, hol nevetni szerettünk volna, különösen akkor mikor felcsendült a magyar Himnusz.
„Nem vagyok mesemondó, ellenben gyűjtöm a meséket, de örömmel mondtam igent egykori tanítványom, Aurora felkérésének. Nevezhetnénk úgy is, hogy egy fontos missziót képvisel, értékeinket adja át, modern köntösbe öltöztetve, így képes arra, hogy minden generációt megszólítson és átadja kincseinket” – mondta a mesélő szerepébe bújt dr. Lanczendorfer Zsuzsanna.
A vastapstól hangos eseményről tudósítunk február 2-án a Pink és Szóda következő adásában is, érdemes lesz velünk tartani!
TV-s szerkesztő: P. Csapucha Adrienn