Országos hálózat segíti a fogyatékkal élőket
Milyen egészségügyi szolgáltatásokat vehetek igénybe? Hogyan játsszak autista gyermekkel? Hogyan tudom magam „leszázalékoltatni”? – csak néhány kérdés, amelyre választ adnak a győri Információs és Koordinációs Pont munkatársai.
A Család- és Gyermekjóléti Központ Szigethy Attila út 109-es számú épületében kezdte meg működését egy országos hálózat részeként a győri Információs és Koordinációs Pont, amelynek küldetése, hogy naprakész információkkal segítsék a fogyatékkal élő embereket és családjaikat. A programot a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közhasznú Nonprofit Kft. valósítja meg az unió által támogatott MONTÁZS-projekt keretében. A győrihez hasonló információs pont az ország minden megyéjében megalakult, hogy egymással hálózatot alkotva tudják segíteni az érintetteket a hálózati pontokon dolgozó fogyatékosságügyi tanácsadók közreműködésével.
„Egy szolgáltatás akkor jó, ha hozzá is tudunk férni. Ez a kérdés pedig a fogyatékkal élőknél fokozottan is fontos, hiszen ha az információk egy helyre összpontosulnak, akkor nem kell ezer helyre eljutnia egy mozgássérült személynek, hiszen egy helyen megkap minden szükséges tájékoztatást” – fogalmazott a megnyitás alkalmával dr. Somogyi Tivadar alpolgármester. Hozzátette, a győri szociális ellátás példaértékű az országban, és üdvözli a hálózat létrejöttét, amely tovább emeli a szolgáltatás színvonalát.
Rákosi-Tóth Rita a Család- és Gyermekjóléti Központ igazgatója kiemelte, örömmel fogadták, hogy a hálózat a családsegítő központokra épülve jön létre, mert korábban maguk is tapasztalták, hogy az információk elaprózottsága problémát jelent az érintettek számára. A központ egyébként már közel egy éve megkezdte az FSZK-val a közös munkát, amelynek eredményeként működik a győri koordinációs pont, méghozzá két fogyatékosságügyi tanácsadóval, Farkas Viktóriával és Katona Zsanettel.
A hálózat működését Simonics Benjámin az FSZK hálózatfejlesztési munkacsoportjának vezetője mutatta be. Mint mondta, a fogyatékosságügyi tanácsadók feladata, hogy pontos és releváns információkkal lássa el az érdeklődőket, személyesen, telefonon és e-mailben is. Az információgyűjtés és átadás mellett a hiányszolgáltatások biztosítása és a szolgáltatásfejlesztés is fontos feladat. Sokaknak lehet komoly segítség például az augmentatív és alternatív kommunikációs eszközök, kommunikátorok, beszélő szoftverek ingyenes kölcsönzésének lehetősége. Mielőtt meglátogatjuk az információs pontot, érdemes felkeresni a projekt honlapját. A www.efiportal.hu oldal egy a hálózat munkatársai által folyamatosan frissített, dinamikusan bővülő tudásbázis, minden olyan témáról – a munka világáról, az egészségügyi, szociális ellátásokról, jogi és társadalmi kérdésekről – amely a célcsoportot érintheti. A programkeresőben azt is jelölik, hogy az adott rendezvény milyen mértékben hozzáférhető, akadálymentes-e.
„Ez egy nagyon jó kezdeményezés, mi magunk is folyamatosan kapcsolatban állunk a központtal. Bár nyilván mi is sok információval rendelkezünk a minket érintő kérdésekről, jó tudni azonban, hogy szükség esetén a fogyatékosságügyi tanácsadókhoz is fordulhatunk.” – válaszolta lapunk kérdésére Benei László, a Camelot Mozgássérült Fiatalok Győri Egyesületének elnök-helyettese.
A Szigethy Attila út 109. szám alatt működő központ ügyfélfogadási ideje: Hétfő: 8.00 – 15.00, Kedd: 8.00 – 12.00, Szerda: 10.00 – 17.30, Csütörtök: 8.00 – 12.00. Email címe: [email protected], telefon: Farkas Viktória +36 20 267-6165, Katona Zsanett +36 20 267-6184.
Papp Zsolt
Fotó: O. Jakócs Péter