Ferenczi Tamás 2010 óta elnöke a győri Német Önkormányzatnak, a legutóbbi közgyűlésen dr. Dézsi Csaba András polgármester Nemzetiségekért-díjjal tüntette ki a sváb és a német kultúra ápolásáért. Az elnökkel beszélgettünk a győri németség helyzetéről.
Az önkormányzat Kazinczy utcai székháza kívülről már gyönyörűen megszépült, a belső felújítások a lehetőségekhez képest folyamatosan zajlanak. Szükség is van rá, hiszen az épületben nemcsak az önkormányzat székhelye van, hanem itt működnek a nemzetiségi egyesületek, a zenekarok, a tánckarok, itt rendezik az Ungarndeutscher Salon-t, a szakmai napokat, a nyári táborokat, valamint konferenciáknak is helyet adnak.
„Rengeteg telt házas programunk van, és mindig csatlakoznak újabb és újabb tagok, akik érdeklődnek a német kultúra iránt” – hangsúlyozta az elnök, majd hozzátette, mintegy kétezer aktív tagot számlálnak.
Megtudtuk, a második világháború előtti évtizedekben (évszázadokban) gyakran lehetett német szót hallani Győrben, ami normálisnak számított, és azt is érdemes tudni, hogy hogy már a magyarok bejövetele előtti időkben is éltek itt németek.
Visszatérve a jelenbe a német önkormányzat által szervezett nagyrendezvények között említette Ferenczi Tamás a sváb bált, melyet idén márciusban tartanak, tavasszal rendezik meg a regionális „Dalolj, táncolj, játssz velünk” fesztivált, a Tavaszi Fesztivált, nyáron a német nemzetiségi és népismereti zenei tábort, ősszel a Szeptemberfeszt kórusfesztivált, a Márton-napi programokat az óvodákban, az iskolákban, valamint a regionális német nyelvű vers- és prózamondó versenyt.
A német kulturális egyesületek rendszeres fellépői a Győri Könyvszalon nyitó napjának, ahol az érdeklődők tavaly is megtöltötték a Győri Nemzeti Színház nagytermét, és a bazilika is megtelt vendégekkel az adventi koncertjükön. Népszerűek a német nemzetiségi szakmai napok is.
„Győr 11 kerületében tartottam a német nemzetiségről előadást Drapán László zenei kíséretével, akit a napokban a Német Nemzetiségi Kultúráért kitüntetésben részesítettem. Egyébként rendszeresen elismerem azok munkáját, akik sokat tesznek a német kultúráért és oktatásért” – emelte ki Ferenczi Tamás.
Újdonságként említette az elnök, hogy az önkormányzat megalapításának 29. évfordulója alkalmából koszorúzást tartottak a Széchenyi tér sarkán álló Ecker-háznál (1788-ban ebben a házban született és itt élt a híres német származású győri művészetpártoló, aki sokat tett a városért), és a jövőben is itt kívánja az önkormányzat leróni tiszteletét az elődök előtt.
A tervekről szólva Ferenczi Tamás elmondta: idén is folytatják népszerű programjaikat, készül a „Tollvonások a győri németség életéből” című második, kibővített kötet, valamint egy német könyvtár kialakítását tervezik a székházban.
„Idén választások lesznek és többek felkérésére úgy döntöttem, hogy újra indulok az elnöki tisztségért” – árulta el végül lapunknak Ferenczi Tamás.