Mobilis: profilváltás a jövő nemzedékéért
A tanév kezdetétől jelentősen átalakult Győr természettudományos élményközpontjának, a Mobilisnek a működése. A megújult Mobilis a tanítási napokon alapvetően általános iskolai csoportok fogadására és a diákok hosszú távú fejlesztésére fókuszál, megtartva az ismert és közkedvelt „tudományos játszótér” funkcióját is – jelentették be az intézményben tartott sajtótájékoztatón.
A város képviseletében Borkai Zsolt polgármester azt hangsúlyozta, hogy gondolkodásban profilváltás történt, a jövő nemzedékét akarják megszólítani. Dr. Földesi Péter, a Széchenyi István Egyetem rektora arról beszélt, a jövő generációját nem két évvel az érettségi előtt kell elérni, hanem sokkal előbb, általános iskolás vagy akár már óvodás korban.
Ugyancsak a hétfői sajtótájékoztatón mutatta be a Mobilis vezetése a tudományos élményközpont új fejlesztését, a Mobilis Diáklabor projektet. Az újonnan kialakított labor foglalkozásai 20 győri és Győr környéki iskola diákjai számára nyújtanak egyedülálló lehetőséget a műszaki és természettudományokkal való élményszerű foglalkozásra, valamint az iskolai tananyag elmélyítésére, kiegészítésére – tudtuk meg a sajtótájékoztatón. A diákok és tanáraik egybehangzó értékelése szerint a kitűnő hangulatú, élménydús, játszva tanító foglalkozásokon már az első hetekben több mint 2000 diák vett részt.
Dr. Dőry Tibor, a Mobilis ügyvezetője elmondta, hogy a Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Széchenyi István Egyetem által közösen működtetett Mobilis országosan is egyedülálló intézmény, amely mára a térség meghatározó pályaorientációs központjává vált. Az új fejlesztés, a Mobilis Diáklabor létrejöttét a három éves időtartamú, „Természettudományos élménypedagógiai programok fejlesztése Győrben és térségében, a GYEKE és a Mobilis együttműködésében” című EFOP pályázat tette lehetővé. A projekt célja, hogy hozzájáruljon a korszerű, kísérletközpontú, élményszerű oktatás elterjesztéséhez.
A Diáklabor projekt részben infrastrukturális fejlesztést jelent. A teljesen átalakult földszinti kiállítótérben egy jól felszerelt, egyetemi előadóra emlékeztető előadótér és egy 120 fő befogadóképességű lelátó került kialakításra, valamint 10, egyenként 8 fő foglalkoztatására alkalmas, kitűnően felszerelt laborsziget várja a diákokat.
A Felfedezések Háza következő kiemelt rendezvénye az ingyenesen látogatható Kutatók Éjszakája, amely programjai szeptember 28-án, pénteken 18 óra és éjfél között zajlanak a Mobilisben.
szerző: Koloszár Tamás
fotó: Marcali Gábor