A Győri Ítélőtábla polgári ügyszakos bíráját, dr. Szabó Pétert választották meg az egyik legfontosabb bírói szerv, az Országos Bírói Tanács elnökévé. Az új elnök az elsőként a Győr+ Médiának adott interjút.
Számított rá, hogy felkérik elnöknek, vagy meglepetésként érte?
Az Országos Bírói Tanács tagjainak és tisztségviselőinek megválasztása jogszabályban rögzített módon történik. Miután a tagok személyét megválasztották, informális beszélgetéseken tisztségviselőként az én nevem is felmerült. Végül titkos és demokratikus szavazáson kaptam meg elnöki megbízatásomat. Meglepetés szó helyett inkább azt mondanám, hogy átgondoltam, milyen felelősséggel és kötelezettségekkel jár ez a tisztség, és arra jutottam, hogy képes leszek ezeknek megfelelni.
Megválasztását követően tartott, nyilvánosságra került beszédét Szent-Györgyi Alberttől származó idézettel kezdte. Mi volt ennek az oka?
Beszédemet egy párhuzammal kezdtem. Szent-Györgyi szép gondolatsora szerint a természetben minden élet kútfeje az örökítőanyag, a DNS, és a természet ezt óvja legjobban. A társadalmakban is vannak vezérlő eszmék, amelyek a XXI. századi bíró számára leginkább a demokrácia-jogállam-bírói függetlenség hármasában ragadhatók meg. Nekünk, bíróknak legjobban függetlenségünket, mint az igazságos ítélkezés legfőbb pillérjét kell óvnunk, amely nélkül nincs demokrácia, nincs jogállam sem.
És az OBT-nek pontosan mi a feladata?
A Tanács alkotmányos kötelezettsége a bíróságok központi igazgatásának felügyelete, de nem csupán felügyeleti, hanem számos területen együttdöntési szerepe is van. Hatásköre kiterjed költségvetési kérdésekre, jogszabálykezdeményezésre, személyzeti és más ügyekre is.
Most mindenkit az foglalkoztat, várható-e irányváltás az OBT eddigi munkájához képest?
Az OBT egy testületi szerv, amelynek tagjai egyenlő jogokkal és kötelezettségekkel rendelkeznek, és amely a döntéseit demokratikus úton, a többségi elv alapján hozza meg. Arra a kérdésre tehát, hogy lesznek-e más hangsúlyok az OBT eddigi döntéseihez képest, azt tudom válaszolni, hogy ez a testület tagjaitól és attól a kontextustól függ, amelyben döntéseket kell hoznunk. Személy szerint úgy látom, hogy elődeink tevékenységükért, kiállásukért minden tiszteletet megérdemelnek, méltó örökséget hagytak hátra.
De milyen OBT-t látna szívesen az új elnök?
Számomra elnökként az az elsődleges, hogy az Országos Bírói Tanács az Alaptörvényben és a tevékenységét meghatározó törvényben írt kötelezettségeit meghatározott törvényesen, hatékonyan, szakszerűen és transzparens módon lássa el. Önképem szerint nem főnök vagyok, szerepemet a sportból vett hasonlattal élve inkább csapatkapitányként határozom meg, akinek a többi taggal azonos jogai és kötelezettségei vannak, személye mégis fontos a sikeres működéshez. Hangsúlyozom, nem egyszemélyi vezető vagyok, vagyok, döntéseit az OBT – miként már említettem – többségi elven, demokratikusan hozza meg.
Elnökként és bíróként bizonyára az eddiginél is jóval több munkája lesz. Ha marad egy kevés szabadideje, azt mivel tölti szívesen?
Szeretek utazni, futni és olvasni, korábban pedig a búvárkodást is kipróbáltam. Első számú hobbim a futballhoz kapcsolódik, amit igazából nem is hobbi számomra, hanem annál több. Tagja vagyok az MLSZ fellebbviteli bizottságának és a játékvezetői ellenőrként is közreműködöm.
Dr. Szabó Péter szakmai életútja:
1996-ban az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán szerzett jogi diplomát
2000-2009: Szombathelyi Városi Bíróság polgári ügyszakos bírája
2009-2017: Szombathelyi Törvényszék bírája
2012-2013: kirendelt bíróként a Kúrián is dolgozott gazdasági ügyszakban
2017 október elsejétől a Győri Ítélőtábla bírája
2024 január 30-ától az OBT tagja és elnöke