Minden állami fenntartású intézményben dolgozó tanárnak és óvónőnek meg kellett már kapnia a megemelt bérét. A Belügyminisztérium államtitkára azt mondta: a nem állami fenntartók számára is megérkezett a bértömeg, ezért a napokban el tudják utalni a megemelt fizetéseket. Rétvári Bence emlékeztetett: az átlagosan 32,2 százalékos emeléssel a tanárok átlagbére elérte a 650 ezer forintot, ami már érezhető nagyságrendű jövedelemnövekedés.
Az emelt béreket az államkincstár már pénteken elkezdte átutalni
Legkésőbb hétfőn pedig minden állami fenntartású intézményben dolgozó tanár, illetve tanító megkapja a korábbinál nagyobb fizetését. Az egyházi, önkormányzati vagy magánintézményekben dolgozóknak a korábban megszokott rend szerint utalják majd a pénzt.
A Belügyminisztérium államtitkára azt mondta, hogy az Európai Unió egyelőre csak garanciát adott a finanszírozásra, de még egyetlen eurót sem utalt át.
Rétvári Bence kiemelte, bízik abban, hogy az emeléssel a pályán maradnak a tanárok és az óvónők, és a pályaválasztás előtt állók közül is sokan választják ezt a hivatást.
„Az államkincstár ellenőrizni fogja, hogy mindent a béremelésre fordítanak. Minden forintnak a pedagógusokhoz kell hogy megérkezzen. Az idei költségvetésben egy tanárbéremelési alapot hozott létre a kormány, ebben 340 milliárd forint szerepel, ezt a 340 milliárd forintot az első forinttól az utolsó forintig a pedagógusoknak utalja ki a költségvetés, és az iskoláknak, a fenntartóknak és a pedagógusoknak kell kiutalni” – mondta az államtitkár.
Az államtitkár emlékeztetett rá: mestervégzettség esetén újabb 2 százalékkal, hiányszakmában dolgozók esetén 4 százalékkal emelkedett az érintettek bére.
További 20 százalékos bértöbbletet kapnak azok, akik hátrányos helyzetű gyermekeket tanítanak.
Az emelést követően egy gyakornok átlagbére az állami fenntartású iskolákban átlépi a félmillió forintot, a felsőbb kategóriákban 600 ezer forint feletti lesz, az igazgatók fizetése pedig eléri az egymillió forintot. Így az átlagosan 32,2 százalékos béremelés azt jelenti, hogy az állami fenntartású iskolákban és óvodákban az átlagbér meghaladja a 650 ezer forintot.
És ez nem a vége a béremeléseknek, hiszen a jövő évben újabb 21 százalékos növekedés következik. Az államtitkár úgy fogalmazott: a dollárbaloldal és a szakszervezetek az elmúlt egy, illetve másfél évben mindent megtettek annak érdekében, hogy megakadályozzák a tanárok, tanítók, óvónők béremelését, ez nem sikerült nekik.
Forrás: hirado.hu
Illusztráció: Depositphotos