Több mint egyéves folyamatos munkát követően február elsejétől Budapest kivételével már minden megyében megkezdte működését az új ügyeleti rendszer, amely felváltja a korábbi, átláthatatlan helyzetet. A témával kapcsolatban a Magyar Nemzet kérdezte Győrfi Pált.
A cikkben a szakember elsőként elmondta: azért a mentőszolgálatot bízták meg az új ügyeleti rendszer koordinálásával, mert nem csak országos hálózattal, hanem elegendő tapasztalattal és tudással is rendelkeznek – írja honlapján a Magyar Nemzet.
“Azt láttuk, hogy az elmúlt évtizedekben egyre nagyobb káosz alakult ki ezen a területen és jellegzetes betegpanasz volt, hogy az ügyeleten éppen nincs orvos, aki ellássa a beteget. Ha végül meg is vizsgálta valaki a beteget, az ellátás, amit kapott, nem mindig volt megfelelő színvonalú és dokumentált. Az önkormányzatok pedig arra panaszkodtak, hogy egyre nagyobb problémákat okoz az ügyelet működési költségeinek előteremtése” – mondta a lapnak Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője. Hozzátette, egy olyan egységes és minőségbiztosított rendszer kialakítására volt szükség, amely össze van kapcsolva a mentési rendszerrel és akár még a kórházak sürgősségi osztályaival is. Azóta egy év telt el és országszerte már több mint 350 ezer beteget láttak el az új rendszerben magas színvonalon.
A mentőszolgálat szóvivője a Magyar Nemzetnek elmondta: az OMSZ-nak komoly tapasztalata van az ügyeletek megszervezésével kapcsolatban, ugyanis Magyarországon több helyen évtizedeken át működtették és több mint 100 helyen irányították az orvosi ügyeleteket is.
“Az új alapellátási ügyeleti rendszernek talán az egyik legfontosabb eleme, hogy délután 4-től 10-ig (hétvégén 8-14 ig) háziorvosi ügyelet működik, amit döntően a terület háziorvosai biztosítanak. Este tíz után viszont már nem számítunk a háziorvosok kötelező szerepvállalására, átvesszük tőlük ezt a terhet, és onnantól kezdve a mentőszolgálat szervezi a sürgősségi ügyeletet este 10-től reggel 8 óráig, hétvégén 14-től reggel 8-ig” – hangsúlyozta a cikkben a szakember.
Győrfi Pál ugyanakkor elmondta, hogy az új ügyeleti rendszert ugyan a mentőszolgálat szervezte meg, de nem a mentés rovására, hanem plusz emberekkel, plusz autókkal, egy teljesen új infrastruktúrával és erre biztosított állami forrásból. A pénzből műszereket, eszközöket szereztek be és vásároltak 190 vadonatúj ügyeleti kocsit, melyek a mentőszolgálat arculati elemeivel vannak fölszerelve, és megkülönböztető jelzés is van rajtuk.
A teljes írás ide kattintva olvasható.
Forrás: Magyar Nemzet