Építésztörténeti kiállítás nyílt a bencés gimnáziumban, mely a 170 éve született Czigler Győző életműve előtt tiszteleg.
A Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ, valamint Budapest Főváros Levéltára által rendezett közös vándorkiállítás negyedik állomásaként érkezett az iskola Dísztermébe. Nem véletlenül, hiszen a gimnázium is Czigler tervei alapján épült.
A tárlat megnyitóján Tóth Konstantin iskolaigazgató köszöntötte a megjelenteket. Többek között szólt arról, hogy az 1880-as évek második felében, Vaszary Kolos pannonhalmi főapát megbízásából mindössze két tanév alatt végeztek a régi épület bontásával és az új építésével, miközben folyt a tanítás is.
A kiállítást Kenyeres István, a fővárosi levéltár főigazgatója és Ritoók Pál főmuzeológus nyitotta meg.
Czigler Győző nevét méltatlanul elfeledte az utókor. Pedig a korszak sokat foglalkoztatott, nagy mestere volt, számos lakó- és középületet tervezett. Egy sikeres iroda vezetőjeként ő is részt vett Budapest világvárosi arculatának kialakításában, csakúgy, mint a dualizmus ismert építészei, Hauszmann Alajos, Steindl Imre vagy Schulek Frigyes. Cziglernek köszönhetjük például a Központi Statisztikai Hivatal épületét, a Gozsdu-udvart, a Műegyetem kémiai és fizikai épületét a lágymányosi kampuszon. Szintén Czigler tervei alapján épült fel a balatonfüredi Vaszary-villa, a gyulai József Szanatórium, a szombathelyi Savaria Múzeum, a sátoraljaújhelyi, fiumei és nagyszebeni törvényszék és fogház, valamint a bécsi Pázmáneum és nem utolsósorban a győri bencés gimnázium.
A „Következetesség formában és szellemben – Czigler Győző építőművészete” című tárlat a tanév végégig tanítási napokon 8-16 óráig ingyenesen megtekinthető a bencés gimnázium Dísztermében.
Galéria: MekliZ Fotó
TV-s szerkesztő: Ficsór Dávid