Természettudományos élménypedagógiai programok fejlesztése Győrben
A Győri Egyetemért Közhasznú Egyesület és konzorciumi partnere, a Mobilis Közhasznú Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság 262,84 millió forint támogatásban részesült az EFOP-3.3.6-17 azonosítószámú pályázati felhívásra benyújtott, „Természettudományos élménypedagógiai programok fejlesztése Győrben és térségében, a GYEKE és a Mobilis együttműködésében” címet viselő projektje megvalósítására.
A projekt elsődleges célja, hogy úgy valósítsa meg a kompetencia alapú oktatásra való áttérést, hogy közben az iskolákban ne történjen drasztikus és hirtelen átalakulás, inkább egyfajta fokozatos szemléletformálás. Ezért az élményközpont munkatársai szorosan együttműködnek a partneriskolák pedagógusaival. A programok összeállítása során célkitűzés volt, hogy a diákok minél szélesebb körére terjedjen ki és a természettudományos témák iránt érdeklődést mutató diákok fejlesztése és tehetséggondozása mellett a hátránnyal küzdő diákok felzárkóztatásának is keretet biztosítson.
Győrben és a környékén komoly kihívás a képzett munkaerő hiánya. Ez abból fakad, hogy a Győr környéki gazdaság húzó ágazata az ipar és a kelleténél kevesebb az ipari, műszaki és természettudományos érdeklődésű gyerek és fiatal, akikből a képzett szakember származna. Ez indokolttá teszi egy olyan oktatást támogató program megvalósítását, amely a természettudományos kompetenciákat fejleszti és igyekszik a természettudományos érdeklődést már kisiskolás korban megtartani. A pályázat másodlagos és közvetett célja tehát a pályaorientáció.
A tanulók bevonásának elsődleges módja az iskolai osztályok fogadása a Mobilis új élményközpontjában kihelyezett természettudományos órák és témanapok formájában. A többi foglalkozási forma megvalósításával a cél elsősorban a felzárkóztatás, a tehetséggondozás és a pályaválasztás támogatása.
Összességében elmondható, hogy projektünkkel komplex programot valósítunk meg, hogy hozzájáruljunk a természettudományos tárgyak népszerűsítéséhez, az informális és nem formális tanulási lehetőségek bővítéséhez, a kísérletközpontú, élményszerű oktatás elterjesztéséhez és ezen keresztül a természettudományos és műszaki pályák népszerűsítéséhez a természettudományi ismeretek oktatási színvonalának emelése érdekében. A projekt eredmények hasznosulását a köznevelési intézményekkel való együttműködés és a foglalkozások tanmenetbe illesztése biztosítja.
A projekt megvalósításának időszaka: 2017. szeptember 1 – 2021. augusztus 31.
A támogatás formája: vissza nem térítendő támogatás, 100%-os támogatási intenzitás mellett. A projekt megvalósításra a konzorcium összesen 262.844.677 Ft támogatásban részesült.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében, az Európai Szociális Alap és Magyarország költségvetésének társfinanszírozásával valósul meg.
További információ kérhető: Rámháp Szabolcs, elnök ([email protected])