A Széchenyi István Egyetem és a társszervezőként közreműködő Arrabona Nyugdíjas Egyesület a Nyugdíjas Egyetem tavaszi félévében újabb négy előadással készül a szépkorúakat érintő témákban. Dr. Nagy Ádám, a Győri Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Kar Gyógypedagógiai Tanszékének adjunktusának programja az időskori betegségekről szólt.
Az oktató elmondta, hogy a demográfiai adatok szerint Győr-Moson-Sopron vármegyében is emelkedik a 65 év felettiek száma, az eltartottsági ráta alapján 30,3%-a szorul külső segítségre a mindennapi életének lebonyolításához. „Habár az elmúlt években növekedett a születések száma, általánosságban elmondható, hogy a korfa egy öregedő társadalom tendenciáját mutatja.
Bizonyos betegségekre – mint a magas vérnyomás, cukorbetegség, rákbetegség és demencia – hajlamosabbá válunk a kor előrehaladtával” – emelte ki dr. Nagy Ádám. Mint a szakember elmondta, a szervezet összes sejtjében megváltoznak az anyagcsere-folyamatok. A víztartalom csökken, a zsírok felhalmozódnak, lassul az anyagcsere, kevesebb lesz az alvásigény és hajlamosabbá válunk a betegségekre. Dr. Nagy Ádám arra is rámutatott: a magyar társadalom egészségtudatossága alacsony. Eleinte a halogatás, valamint a szégyenérzet gátolja meg az orvos felkeresését. A támogató környezet hatása elindíthatja az ellátást, és időben el lehet csípni a betegségeket, kevesebb szövődmény nélkül.
Az adjunktus szerint a hipertónia ma már inkább népbetegségnek számít, minden korosztály érintett a vezető halálozási oknak számító állapotban. Magyarországon a halálozási ráta alapján a vezető oknak számítanak a szív- és érrendszeri betegségek, ezek a halálozások mintegy 54 százalékáért felelősek. A magas vérnyomás kiváltó oka elsősorban a stressz. Ez életkortól függetlenül jelen van mindenki életében. Ezzel összefüggésben sérül a látóideg, a vesék és máj működési zavara is felléphet.
A demencia komoly és veszélyes betegség, már a húszas éveinkben is jelentkezhetnek az első tünetei – hívta fel a figyelmet dr. Nagy Ádám. A szellemi leépüléssel járó agyi zavar okozta kiszolgáltatottság alattomos veszélyeket rejt. A demencia-paradoxon a betegségtudat teljes hiányát jelenti, így nagyon fontos a hozzátartozók segítő közreműködése. A demencia fizikai és szellemi leépüléssel együtt járó, hosszabb-rövidebb ideig tartó, visszafordíthatatlan, de fenntartható állapotú betegség.
Az oktató kiemelte a diabétesz veszélyeit is. A köznyelvben az I-es és a II-es típusú cukorbetegség ismert, de számos fajtája van. A túlzott cukorfogyasztás esetén a fel nem használt cukrot túlzott inzulintermeléssel próbálja semlegesíteni a szervezet. A sejtek érzéketlenek lehetnek egy idő után az inzulinra, végül a hasnyálmirigy kimerül. Azonban az alacsony glikémiás indexű élelmiszerek fogyasztásával és a cukorfogyasztás csökkentésével megelőzhetőek az olyan szövődmények, mint a veseelégtelenség, vagy a teljes látásvesztés.
Az előadás végén szó esett az ízületi gyulladásokról és a rákbetegségekről is. Az adjunktus felhívta a figyelmet a mozgás, a kiegyensúlyozott táplálkozás és a stresszt kiváltó ingerek kerülésének fontosságára.
A legfontosabb dr. Nagy Ádám szerint a támogató családi környezet és a betegségek korai szakaszban való felismerése.
Az előadás hamarosan visszanézhető a Széchenyi István Egyetem Youtube-csatornáján. A Nyugdíjas Egyetem következő, ingyenes előadása március 18-án lesz az Egyetemi Csarnokban, ahol az idősek közlekedésbiztonsága lesz fókuszban.