Minden egyes nap fontos foglalkozni a bűncselekmények áldozataival, de február 22-ét Magyarországon is az ő napjukká tették, már évtizedekkel ezelőtt. Ennek apropóján a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság szervezésében prevenciós programot tartottak az Árkád Győr bevásárlóközpontban.
Ahogy arról korábban már a Győr+ Média is írt, sajnos bárki válhat áldozattá. Bűncselekmény áldozatairól akkor beszélünk, ha valaki a bűncselekmény, a tulajdon elleni szabálysértés közvetlen sértettje. Illetve akkor is áldozattá válik valaki, ha a bűncselekmény vagy tulajdon elleni szabálysértés következtében szenvedett el valamilyen sérelmet.
Nagyon fontos, hogy arról is rendszeresen szó essen, miként előzhető meg az, hogy áldozattá váljunk, de arról is beszélni kell, hogy mi a teendő akkor, ha megtörtént a baj. Éppen ezért a Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának, valamint kibervédelmi csoportjának munkatársai mellett február 22-én, csütörtökön az Árkád Győrben tartott prevenciós programon a Szombathelyi Áldozatsegítő Központ, a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kormányhivatal Gyámügyi és Igazságügyi Főosztály Igazságügyi Osztály Áldozatsegítő Szolgálat és az OTP Bank Zrt. is részt vett. Tájékoztató füzetekkel, szóróanyagokkal, élményelemekkel és persze személyes beszélgetéssel vártak minden érdeklődőt.
Szabó Csaba rendőr őrnagy, a vármegyei Bűnmegelőzési Osztály vezetője a Győr+ Média érdeklődésére elmondta:
„A helyszínválasztás sem véletlen, hiszen rengeteg ember megfordul a városunk egyik legforgalmasabb bevásárlóközpontjában, s abban bíztunk, hogy sokukkal elbeszélgethetünk és sok-sok hasznos információt átadhatunk nekik. A fókuszban egyértelműen az áldozattá válás megelőzése állt, továbbá az is, hogy ha valaki már áldozattá vált, akkor milyen lehetőségei vannak a segítségkérésre. Ennek érdekében hívtuk meg az áldozatsegítő munkatársakat, illetve felkértük fel a vármegyei rendőr-főkapitányság azon speciális egységét is a részvételre, akik kifejezetten a kiber bűncselekményekkel foglalkoznak. Az a tapasztalatunk, hogy egyre több ember válik a kibertérben elkövetett bűncselekmények áldozatául. Nagyon örültünk, hogy a bankbiztonsági szakemberek kezdeményezésünk mellé álltak és elfogadták a meghívásunkat, hiszen az online zsarolások folyamán sok esetben a bankok nevével élnek vissza a bűnőzök” – foglalta össze az őrnagy, majd hozzátette, hogy a bűnmegelőző munka egyik leghatékonyabb módja, amikor személyesen tudják megszólítani az embereket.
„Nagyon fontos kiemelni, hogy aki bűncselekmény áldozatává vált, az tegye meg a szükséges lépéseket: ha krízishelyzetről van szó, akkor azonnal tárcsázza a 112-es központi segélyhívót, ha már megtörtént a baj, akkor pedig tegyen feljelentést. Az áldozatsegítő lehetőségekről pedig egyre többet és többet kell beszélni, hogy tudjanak a létezéseikről az emberek, s tudják, hogy bármi is történt, van segítség!” – zárta Szabó Csaba rendőr őrnagy.
Galéria: MekliZ Fotóstúdió
TV-s szerkesztő: Ficsór Dávid, Pulai Sarolta