A hatékony önéletrajz titkai 

Szöveg és fotó: Állás For You Kft.
2024.03.07. 12:48

Állást keres, váltana, esetleg csak érdeklik a lehetőségek? Látogasson el a győri IX. Arrabona Állásbörzére 2024 márciusában és találja meg az önnek való állást!

Mi az önéletrajz célja?

Miért kérnek tőlünk a munkáltatók önéletrajzot? Mi az önéletrajz pontos célja? Legtöbben
erre azt válaszolják, “hogy megkapjuk az állást”. Igen, ez a végső cél, de mi az önéletrajz
funkciója az állásszerzés folyamatában? Jó benyomást keltsen? Bemutassa a képességeinket?
Nem.

Az önéletrajz egyetlen célja, hogy személyes találkozót, interjút szerezzen nekünk.

Ha behívnak, akkor jó volt az önéletrajz, amit elküldtünk vagy feltöltöttünk. Ez alapján
érdemes végigvenni, hogy mi az, amit érdemes beleírnunk az önéletrajzunkba és mi az, amit
nem.

1. Nincsenek szabályok

Ami segít a célunk – az interjú megszerzése – elérésében, azt érdemes használni.

Természetesen ez nem jelenti azt, hogy figyelmen kívül hagyhatjuk az adott cég pozíciós elvárásait, hiszen ha nagyon eltérünk attól, akkor nem hívnak be, ugyanakkor törekedjünk arra, hogy kitűnjünk a tömegből. A HR-es szakembernek legyen mire emlékeznie.

2. Gondolkozzunk a toborzó fejével!

Vállalatok, cégek nincsenek. Emberek vannak, akik döntenek az önéletrajzunk alapján arról, hogy behívnak-e interjúra vagy sem. Mielőtt nekilátnánk az írásnak, gondoljuk végig, ha mi ülnénk az asztal másik oldalán, milyen szempontok alapján válogatnánk a jelentkezők között.

Figyeljünk arra, hogy a kiválasztással foglalkozó emberek leterheltek, kevés idejük van, viszont gyakran sok önéletrajzot kell átnézniük. Segítsünk nekik! A lényeges mondanivalónk legyen az elején, a fontos dolgok, események képességek és célok legyenek kiemelve. Írjuk meg, hogy miért kellene éppen minket behívni? Nincs objektív kiválasztás, bármennyire is törekedhetnek rá a cégek, azonos feltételek mellett a szubjektív ítélet dönt.

3. Az egyszerűség segít

A lényeg a könnyű átláthatóság. Az esztétikus, szépen elrendezett az önéletrajz a nyerő. A sorminták, grafikák vagy furcsa betűtípusok a legtöbb esetben zavaróak.

Általában két oldal a maximum egy önéletrajznál, mindig csak az odaillő, célirányos információkat adjuk meg. 

Mit kell tartalmaznia egy önéletrajznak?

  • Személyes adatok és elérhetőség
  • Karriercélok
  • Végzettség, kurzusok és külföldi tanulmányok
  • Szakmai tapasztalat (időben visszafelé haladva)
  • Nyelvtudás (fontosabb a tudás szintje, mint a vizsga megléte)
  • Számítógépes ismeretek
  • Egyéb készségek, tudás, bizonyítványok és engedélyek
  • Jogosítvány

Átlagosan 10-120 másodpercet szánnak a toborzók egy önrajz áttekintésére, így fontos, hogy az olvasó számára lényeges információk könnyen megtalálhatók legyenek.

A letöltött önéletrajzminták egyszerű kitöltésének a veszélye, hogy ezeket használva jellegtelen lesz a pályázatunk, márpedig pontosan azt akarjuk elérni, hogy érdekesek, emlékezetesek legyünk.

4. Az önéletrajz reklám és nem okirat

Amikor állást akarunk szerezni, az olyan, mintha magunkat szeretnénk eladni. Az időnket, tudásunkat szeretnénk pénzre, juttatásokra cserélni. Ebben a folyamatban az önéletrajz a marketingünk része. Az önéletrajz egy marketinganyag.

Ez nem jelenti, hogy akkor hazugságokat is írhatunk bele. A lehetőségeink határain belül pozitív tulajdonságainkat, képességeinket emeljük ki. Hívjuk fel magunkra a munkáltató figyelmét, ugyanakkor minél jobban illeszkedik az önéletrajzunk egy konkrét vállalat stílusához, a meghirdetett állással kapcsolatos elvárásokhoz, annál valószínűbb, hogy behívnak.

A fényképet körültekintően válasszuk ki. 

Soha ne válasszunk közönségességet sugalló fényképet (hölgyek bikiniben, mély dekoltázzsal, erős sminkkel), csoportképeket, családi ünnepségen vagy nyaraláson készült fotót, és a manapság oly népszerű selfie-t is mindenképp mellőzzük. Ha csak lehet, csatoljunk igazolványképet (mint egy személyigazolványon vagy útlevélen lévő fénykép), de mindenesetre olyat, amely rendezett és természetes – röviden egy komoly képet.

Amennyibe a pozíció megkívánja akkor a legjobb, ha erre a célra a profi portréfotóssal készíttetünk képet, akinek elmondjuk, milyen állásra akarunk pályázni vele, milyen hatást akarunk vele kelteni.

5. Az eredményeket keresik

A toborzás során a kiválasztást végző szakemberek arra kérdésre keresik a választ és bizonyítékokat, hogy az adott pályázó meg tudja-e oldani a cég konkrét feladatait, problémáit. Aki valahol már sikeres volt, aki hasonló feladatot eredményesen megoldott nagyobb valószínűséggel lesz ismét sikeres, eredményes.

“Kreatív, jó problémamegoldó vagyok, aki a kihívásokat keresi.” „ Szívesen dolgozok csapatban és önállóan” Ezek a szavak nem mondanak semmit, sőt inkább elriasztják a cégeket. Ennél sokkal hatásosabb, ha ezt írjuk: “Szervizesként feladatom volt, egy három fős csapat tagjaként, a cég 10 telephelyén a termelésben résztvevő géppark folyamatos működésének a biztosítása, az esetleges hibák 4 órán belüli elhárítása.”

A személyes tulajdonságok felsorolásánál jobb, ha inkább az általunk elért eredményeket számszerűsítve mutatjuk be.

6. Írj többféle önéletrajzot!

Minden vállalat eltérő és különböző, sajátos készségekkel rendelkező alkalmazottakat keres. Igazítsd az önéletrajzodat a pozícióhoz, amire jelentkezel. Győződj meg róla, hogy az önéletrajzod megfelel az álláshirdetésben foglalt valamennyi részletnek.

7. Amire nem is gondolunk

Az önéletrajzok többsége ma már elektronikus formában kerül a munkáltatókhoz. Feltöltjük, vagy e-mailben küldjük el. Sok vállalat a jelentkezéseket elektronikusan dolgozza fel, ez azt jelenti, hogy a beérkező önéletrajzokat senki sem olvassa el, hanem a cég a HR adatbázisba tölti.

Az itt szereplő adatok között a munkáltatók KULCSSZAVAK szerint keresnek. Gondoljuk át jól, hogy hol melyik kategóriát választjuk ki, milyen kulcsszavakat adunk meg! Ez egy olyan új szempont, amit érdemes figyelembe venni az önéletrajzunk megfogalmazásakor. Az adatok feltöltése során írjunk be, ha lehet, minél több a szakmánkhoz, a szakterületünkhöz kapcsolódó szakkifejezést. Tegyünk be minden szót, kifejezést (esetleg ragozott és ragozatlan formában is) ami bármilyen módon kapcsolódhat az általunk megcélzott pozíciókhoz.

A fenti szempontok alapján nem könnyű megírni egy önéletrajzot, ugyanakkor a rászánt idő kamatostul megtérül, amennyiben elnyerjük azt az állást, amire vágyunk, ami igazán illik hozzánk. 

Sok sikert!

Regisztrálj az Arrabona Állásbörzére a következő oldalon és találd meg a neked való állást egy nap alatt!

A részvétel ingyenes!

Regisztráció: arrabonaallasborze.hu 

Időpont:2024. Március 22. 9-16 óra. 
Helyszín: ETO Park Hotel, Győr Nagysándor József utca 31.

Kapcsolódó témák: #állásbörze | #önéletrajz |