Meglepően sok lengyel él városunkban

Kolonics Péter: a generációváltás nehézségeivel küzdünk

Földvári Gabriella Fotó: O. Jakócs Péter
2024.03.10. 10:11

Kolonics Péter Norbert, a Győri Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat elnöke a közelmúltban vehette át a Nemzetiségekért díjat dr. Dézsi Csaba András polgármestertől a lengyel–magyar kapcsolatok és hagyományok ápolásáért.

Győr különösen nagy szerepet játszik a lengyel–magyar barátság ápolásában, hiszen 2006. március 24-én városunkban avatta fel Lech Kaczynski lengyel és Sólyom László magyar államfő a magyar–lengyel barátság első köztéri emlékművét, amely két, gyökereivel egymásba kapaszkodó tölgyfát ábrázol. Valamint a két köztársasági elnök ekkor írta azt a nyilatkozatot – több szervezet és együttműködő önkormányzat javaslatára és kezdeményezésére –, hogy március 24-ét nyilvánítsák a magyar–lengyel barátság napjává.

Kolonics Péter 2019 óta a Győri Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat elnöke, üzletember. Az elmúlt években a hagyományok ápolása mellett a fiatalok megszólítására, még több ember elérésére fektette a hangsúlyt. Az elnök szerint hivatalosan több mint száz lengyel családról tudnak, de azok, akik a közösségi életben rendszeren részt vesznek, kevesebben vannak. „Célom a fiatalabb generációt megtalálni Győrben és környékén. Meglepően sok lengyel van városunkban, érdeklődnek a közös lehetőségek iránt, őket és a lengyel kultúra iránt érdeklődőket kell elérni, hogy részt vegyenek az eseményeinken és közösségi életünkben.”

Péter származásáról érdemes tudni, hogy anyai ágon lengyel. Ő maga pedig lengyel–magyar állampolgár. A szülők Németországban ismerkedtek meg, majd úgy döntöttek, hogy Győrbe költöznek. „Édesanyám születésem óta lengyelül beszél velem. A szünidőkben jártam ki a nagymamámhoz és ő is jött Győrbe, így tanultam meg lengyelül. A lengyel vonalnak csak az előnyeit élvezem, mert nagyon kevesen beszélik ezt a két nyelvet egyszerre” – mesélte Kolonics Péter. A fiatalember már középiskolásként tolmácsolt, az egyetemi éveitől kezdve pedig lengyel túrákat szervezett, ma pedig az üzleti életben tevékenykedik, egy öt lengyel céget képviselő győri kereskedelmi cég üzletfejlesztési vezetője.

A lengyel önkormányzat programjairól szólva az elnök beszélt arról, hogy a hagyományokat ápolva, megtartják a kiemelt ünnepnapokat, a megemlékezéseket, valamint a közel húszéves múltra visszatekintő, nagy sikerű Lengyel Zenei Fesztivált.

Újdonságnak számít a filmklub beindítása, a gyerekeknek szóló workshopok megtartása és nagy sikerű kiállítások rendezése. Ilyen volt többek között a II. János Pál pápáról szóló magyar nyelvű tárlat, melyet vándorkiállítás keretében ismerhettek meg a győri iskolások. Szintén a Szentatyáról tudhattak meg több érdekességet az érdeklődők a Győri Nemzeti Színházban rendezett „Egészen a tied vagyok és mindenem a tied – Szent II. János Pál pápa életútja” című kiállításon. A Triangulum Galériában pedig a Játék a lengyel festészettel” című portréfotótárlatot mutatták be, amelyet az ország több pontjára is elvittek.

2020-ban elindítottam a Győrben található lengyel emlékhelyek, emléktáblák felújítását, melynek során rendbe tettük az újvárosi temetőben található lengyel katonai sírokat és környezetüket, az Eörsy Péter és Táncsics Mihály utcák kereszteződésében található katonai emlékművet is megtisztítottuk. Következik a Lengyel–magyar barátság emlékmű a Bem téren és Sobieski-emléktábla a belvárosban” – hangsúlyozta az elnök.

A jövőbeli tervek között szerepel, hogy részt vesznek a Győrkőcfesztiválon. A kisebbek számára meseklubot, nyelvtanfolyam jellegű programokat, a fiataloknak izgalmas, tartalmas klubéletet kínálnak majd. Hosszabb távú terv a lengyel–magyar barátság sportéletben való ápolása.

„Az országos társszervezetek figyelemmel kísérik munkánkat, programjainkat, az ötleteinket, hiszen mindenhol a generációváltás nehézségeivel küzdünk” – emelte ki a kitüntetett.

Kolonics Péter megkeresést kapott, hogy induljon a júniusi választásokon, és ő örömmel folytatná a megkezdett munkát.

PROGRAMOK:
Március 9-én 16 órakor lengyel húsvét a Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat székhelyén (Baross G. út 29.).
Március 14-én 16.30-kor Bem József születésének 230. évfordulója alkalmából koszorúzás a Bem téren lévő emléktáblánál.
Március 21-én 9 órakor a lengyel–magyar barátság napján ünnepi koszorúzás a Bem téri emlékműnél.