Kerti munkákra fel, de csak óvatosan - hívja fel figyelmünket legfrissebb cikkében az Időkép.
Az enyhe időnek köszönhetően már jócskán ébredezik a természet, egyre több gyümölcs- és díszfa borul virágba, szúrós kis pajtásaink, a sünök azonban még téli álmukat töltik. Emiatt szeretnénk felhívni arra a figyelmet, hogy bár mi már elkezdtük a tavaszi munkálatokat a kertben, nagyon vigyázzuk rájuk, hiszen egy óvatlanul végzett kerti rendezés könnyedén vezethez nagy bajhoz, akár teljes süncsaládok pusztulásához is – írja cikkében az Időkép.
Az éjszakai életmódot folytató, védett sün előszeretettel választja nappali búvóhelyül, illetve téli álomra a kertekben, parkokban felhalmozott lombkupacokat, rőzserakásokat – mutat rá a Magyar Madártani Egyesület.
Jöjjön tehát néhány jó tanács, hogy hogyan óvhatjuk meg a süniket:
- Ha gallyrakással, lombkupacal kell dolgoznunk, lehetőleg ne vasvillával essünk neki a rakásnak, hanem mondjuk egy hosszabb, erős bottal, az alapi részen még óvatosabban, akár kézzel forgassuk át a halmot, így győződve meg arról, hogy nincs-e alatta valamilyen állat.
- A levélhalmot átlátható rétegenként, fentről lefelé haladva bontsuk el, ugyanis az összegömbölyödő sün tüskéire szúródó levéltörmelék szinte láthatatlanná teszi az állatokat.
- Soha se gyújtsuk fel helyben az ilyen rakásokat!
- Ha a gallyrakás megbontásakor sünfészket (vagy telelő sünt) találunk, semmiképpen se szedjük össze a kölyköket és kezdjük mi magunk nevelgetni őket, hanem pakoljuk vissza őket, majd hagyjuk a nőstényre a további teendőket.
Tudta?
A keleti sünt leggyakrabban csak a sün névvel jelölik. Főleg a mesékben szerepel gyakran a régies sündisznó elnevezéssel, valamint népies nevei a sül és a tüskésdisznó, illetve sünkutya.
Forrás: Időkép