Véletlenül sem szabad félrenézni vagy legyinteni, ha állatkínzást látunk! Tárcsázzuk a 112-őt, és a rendőrség minden esetben eljár. Nemrég is vizsgálatot indítottak, mert valaki jutalomfalatba szúrt gombostűket szórt szét Győrben a Március 15. utca környékén.
A témáról a Győri Rendőrkapitányság munkatársával, Vámos Gergő rendőr őrnaggyal, a Vizsgálati Osztály osztályvezetőjével beszélgettünk, aki elmondta: egy kutyatulajdonos tett bejelentést a rendőrségen, hogy a telkükre valaki, vagy valakik olyan jutalomfalatokat dobtak be, amelyben színes fejű gombostűket szúrtak.
„Sajnos a kutyájuk evett ezekből a falatokból. Az állatorvosi röntgenképen látszott, hogy a bélrendszerében körülbelül 20 darab gombostű került. Szerencsére nem történt baj és beavatkozásra sem volt szükség, de két naponta kontroll röntgenre kellett vinni az ebet, és állandó kapcsolatban voltak az állatorvossal. A kollégák a bejelentést követően vizsgálatot indítottak, a helyszínen adatgyűjtésbe kezdtek, így kiderült: körülbelül 15 hasonló gombostűs jutalomfalatot szórtak szét a szűk környéken. Jelenleg zajlik az adatgyűjtés, a tanúkihallgatás. Mostanság szerencsére nem volt más ilyen esetünk…” – részletezte az őrnagy, majd hozzátette, arra is volt példa, hogy aszályosabb időben fagyállós vizet tettek ki a kóbor macskáknak, amely több állat elhullását is okozhatta.
„Minden ilyen ügyben – persze ha értesül róla – a rendőrség hivatalból megindítja a büntetőeljárást. Alapesetben egy vétségi eljárásról beszélünk, amely módosul az elkövetés- és annak következményének súlyosságával arányosan. Ha az elkövető beazonosítható, akkor el kell számolnia a tettével: gyanúsítottként kihallgatjuk, majd az ügyészség felé megküldjük az iratokat, s a végén a bíróság döntése alapján megkapja a megfelelő büntetést.” – hangsúlyozta az őrnagy.
Egyébként a BTK. 244-es paragrafusa szól az állatkínzásról. Az alapeseti vétség az két évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható, míg súlyosabb esetben három évig terjedő bűntett is lehet. Természetesen figyelembe veszik, hogy az elkövető az állatnak vagy állatoknak milyen súlyos sérüléseket okozott, egyáltalán életben maradt-e a bántalmazott.
„Különbség van tehát aközött, hogy mondjuk valaki idegességében belerúg egy kutyába, vagy extrémebb kínzásnak teszi ki az állatot. Mindegyiket büntetjük, csak a mértéke nem azonos. Persze azt se felejtsük el, hogy az állatkínzásba az is beletartozik, hogy ha valaki nem megfelelő körülmények között tartja az állatot. S nem csak mondjuk a kutyák és a cicák a védettek, hanem minden állat, a haszonállatok is! Fontos tudni, hogy az is állatkínzásnak minősül, ha bezárjuk a házi kedvencet az autóba és őrizetlenül hagyjuk…”
Vámos őrnagy azt is kiemelte, hogy a Győrben szerencsére nem gyakoriak azok az állatkínzások, amelyekről a rendőrség tudomást szerez. Ami sajnos még mindig jelen van, hogy légpuskával lőnek meg macskákat, madarakat. A rendőrség ebben az esetben is elszámoltatja az elkövetőt. Tehát ha tudomást szerezünk ilyen esetekről, haladéktalanul tárcsázzuk a 112-őt!
Az állatvédő szervezetek munkája hasznos ezt az őrnagy is megerősítette. A rendőrséggel legtöbbjük szoros kapcsolatot ápol, és kölcsönösen segítik egymást. Az osztályvezető elmondása szerint ez főleg az akkut eseteknél hasznos, amikor sürgősen kell elszállítani, vagy elhelyezni egy állatot. Illetve a lakosság sokszor először az állatvédőknek szól, akik ha szükséges, haladéktanul bevonják a hatóságokat is az intézkedésekbe, a megoldásokba.
„Összeségében szerencsére nem gyakoriak a Győri Rendőrkapitányság illetékességi területén az állatkínzások, főleg a súlyosabbak nem. Ez a gombostűs eset most elég extrém volt, évekig nem volt hasonló. Szerencsére nem végződött az állat elvesztésével az ügy, de ettől függetlenül a kollégák nyomoznak az elkövetők ellen. Mi pedig mindenkit továbbra is arra kérünk, ha állatkínzást lát, vagy értesül róla, akkor tegyen bejelentést a hatóságok felé, mert minden egyes esetet kivizsgálunk, és ha megvan az elkövető, akkor megfelelően elszámoltatják a bíróságon!” – zárta Vámos Gergő rendőr őrnagy.
Fotó: Depositphotos.com és police.hu