A kertbarát már túl van a tél végi tervezésen, már nagyban a kivitelezés, megvalósítás zajlik. A legtöbbet használt eszköz a díszkertben is ilyenkor a metszőolló vagy a karos olló.
A nyár végén, ősszel virágzó cserjéket most vágjuk vissza, alakítsuk, sőt ha kell, ifjítsuk meg, azaz a nagyon fás részeket távolítsuk el és így teret engedünk a fiatal hajtásoknak. A metszés során keletkező nyesedéket legjobb, ha egyszerre ágdarálóba tesszük és az így kapott darálék mehet a komposzttárolóba, vagy ha most készítünk magaságyást, akkor annak a legalsóbb rétegébe.
A rózsák metszését is elvégezhetjük, a bokorrózsákat maximum 3-4 rügyre vágjuk vissza, és maximum 4-5 vesszőt hagyjunk meg egy-egy tövön. A beteg, idős, nagyon fás részeket távolítsuk el tőből, mert így mindig üde marad a tő. A futórózsát először rögzítsük támasztékhoz, és ezután az előző évi hajtásokat ritkítsuk meg és a meghagyottakat vágjuk vissza 3-4 rügyre. Ha van érett komposztunk vagy érett trágyánk, a metszést követően gereblyézzük vagy kapáljuk be a tövek közé.
Most ültethetünk díszfákat, díszcserjéket, akár földlabdásat, akár konténereset. De mielőtt ültetnénk, gondoljuk meg, mit hová teszünk. Először készítsük elő a talajt és az ültetőgödröt. Ha sövényt szeretnénk telepíteni (főleg olyat, amit két sorba teszünk), legjobb, ha egy árkot készítünk elő az ültetésnek és ebbe telepítjük a növényeinket. Így gyorsabb lesz a telepítés, és a gyökérzet is jobban meg tud indulni. Az ültetést követően gondoskodjunk az alapos beiszapolásról, és azt követően pedig legalább hetente gondoskodjunk a vízutánpótlásról.
Ha idős, elöregedett, kiritkult sövényünk van, akkor egy erőteljes visszavágással (akár a növény egyharmadára) és a hiányok pótlásával könnyedén tudjuk azt megújítani és ismét egyöntetű szép sövényt kapunk. A hónap végétől tőosztással szaporíthatunk vagy átültethetjük a késő nyáron vagy ősszel virágzó évelőinket. Az idős töveket 5-6 évente érdemes egy kicsit felújítani.
Az ősszel virágzó hagymásokat is most kell elültetni, akár a díszkertbe, akár a sziklakertbe. A kerti tó partján lévő növények elszáradt részeit is el kell távolítanunk, azaz talajszintig vissza kell vágni. Ezt követően a vízben és vízen úszó növényi törmeléket egy háló segítségével el kell távolítani. A vízparti növényeket kiemelve, tőosztással most tudjuk szaporítani. A vízben lévő növények szaporításával (pl. tavirózsák) még várjunk egy picit, amíg melegebb lesz a víz. A pincében, garázsban teleltetett növényeinket rendszeresen ellenőrizzük, a leandereket visszavághatjuk, és megkezdhetjük a tápoldatos locsolásukat is, lassan a kertbe is kivihetjük őket.
A házikertekben is csak megelőzéssel védekezhetünk a virágfertőző monília ellen. Átnéztem a készítmények tavalyi listáját, nincs változás. Most is ezek a III. kategóriás, felszívódó gombaölők engedélyezettek a kajsziban, a cseresznyében, a meggyben és az őszibarackban monília ellen: a hidegben is kiválóan védő Chorus 50 WG, a Topas 100 EC (mely II. kategóriás lett), a Teldor 500 SC, a Switch 62,5 WG (inkább később, a gyümölcsmoníliára ajánlják), a Signum WG és a Kenja, mely cseresznyében, meggyben és kajsziban engedélyezett a moníliás „hajtás és virágszáradás” ellen. Őszibarackban engedélyezett a Prolectus. Jó minőségben, apró cseppképzéssel történjen a kezelés. Teljesen be kell fednünk a rügyeket, virágokat!
Permetszereink tapadását, esőállóságát a cseppek szétterülését növelhetjük a tapadásfokozók hozzáadásával. Több biostimuláló készítménynél leírták a moníliák elleni mellékhatást. A növény ellenálló képességét növelik, és ezzel segítenek minket a küzdelemben. A beporzók segítik a megtermékenyülést, már ki lehet helyezni a rovarhoteleket is!