A 2023-ban alakult, győri központtal rendelkező MH Klempa Kálmán 7. Területvédelmi Ezred március 18-án 10 órakor ünnepélyes keretek között, a győri Nagyboldogasszony Székesegyházban vehette át csapatzászlaját.
A csapatzászló a katonaság legfontosabb alapszimbóluma, ami a honvédek számára egyfajta iránymutatás is volt. Gondoljunk csak a régmúlt idők csatáira, ahol a harctéri zajban a katonák a saját vagy az ellenséges csapatok zászlóját könnyen észrevehették, így azonosítási és irányítási feladatokat is ellátott.
Ahogy haladt az idő, a modernizáció a honvédséget is alakította, így a csapatzászlók szerepe bár változott, de fontossága és tisztelete semmit sem csökkent az idők során, a Magyar Honvédség mindegyik alakulatánál kiemelt becsben tartják. Az MH Klempa Kálmán 7. Terültvédelmi Ezred életében is fordulópontnak számít a mai nap. Csapatzászlót egyébként a Köztársasági Elnök, mint a hadsereg főparancsnoka, vagy az általa megbízott képviselője adományozhat.
Érdemes megemlíteni, hogy az ezred névadója Klempa Kálmán a 19. gyalogezred parancsnokaként szolgálta a hazát. Ennek a méltán híres alakulatnak viseli a számát a városba települő MH Szalontai Ferenc 19. Területvédelmi Zászlóalj. Tudjuk, hogy Győrt hagyományai és múltja miatt igazi katonavárosnak tartják, ráadásul a 19. gyalogezred emléktábláját maga Klempa Kálmán vezérőrnagy helyezte el a Nagyboldogasszony Székesegyház falán. A győri központtal rendelkező ezred így nem véletlenül viseli büszkén Klempa Kálmán vezérőrnagy nevét.
Az ünnepélyes zászlóadáson Sulyok Tamás köztársasági elnök képviseletében megjelent dr. Kun Szabó István vezérőrnagy, a Köztársasági Elnöki Hivatal Honvédelmi Iroda irodavezetője és főhadsegédje; Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium miniszterhelyettese; Takács Attila Géza vezérőrnagy, a Honvéd Vezérkar főnökének területvédelmi helyettese; Drót László dandártábornok, a Magyar Honvédség Területvédelmi Erők Parancsnokságának parancsnoka; a vármegyei és a városi vezetők, a történelmi egyházak képviselői és a társszervek vezetői is.
Az adományozó okirat szövegének ismertetése után Vargha Tamás miniszterhelyettes köszöntőjében méltatta Klempa Kálmán katonai tevékenységét, majd áttért a jelenkori Magyar Honvédség egyik legfőbb erősségére, azaz, hogy „hazájukat szerető, jól képzett és jól kiképzett katonák teljesítenek szolgálatot.” Elhangzott, hogy a Magyar Honvédség fejlesztésének kiemelt része a területvédelmi erők újjászervezése is.
Dr. Kun Szabó István vezérőrnagy ezt követően átadta dr. Horváth Zoltán ezredesnek, a MH Klempa Kálmán 7. Területvédelmi Ezred parancsnokának a csapatzászlót, majd a Köztársasági Elnök nevében az első szalag is felkerült rá.
Ezt követően Görbicz Anita, a MH Klempa Kálmán 7. Területvédelmi Ezred zászlóanyja kötötte fel a szalagot.
A győriek legendás sportolójának, a világ egyik legjobb kézilabdázójának sikerei, kitartása, munkabírása és elhivatottsága irányt mutathat és lelkesíthető lehet az ezred állományához tartozó és ahhoz csatlakozni kívánó katonák számára is. Görbicz Anita a Győr+ Média kérdésére elmondta:
„Nagyon büszke vagyok és roppantul meghatódtam amikor felkértek erre a feladatra. A katonasághoz eddig még nem volt szerencsém, bár gyermekkoromban nagy álmom volt, ám a sport elvitt egy másik irányba.
Nagyon nagy tisztelője vagyok a katonáknak, s mostantól feladatomnak is tartom, hogy segítsem ennek az önkéntes szolgálati formának a népszerűsítését. Egyébként még sportolóként nekünk is volt lehetőségünk megtapasztalni egy csapatépítés keretében a katonaéletet, s tényleg hatalmas összekovácsoló ereje volt azoknak a feladatoknak, amelyeket kaptunk a kiképzőktől.”
A csapatzászló megszentelése utána az alakulathoz való hűséget szimbolizáló zászlószegelés következett. Először a tábori püspökség képviselője, majd az avatáson részt vett polgári és katonai elöljáróságok, a zászlóanya, az alakulat tiszti- és altiszti karának és a legénység küldötteinek szögei kerültek a zászlórúdra. Dr. Horváth Zoltán a MH Klempa Kálmán 7. Területvédelmi Ezred parancsnoka is szólt az ünneplőkhöz és az állományhoz. Utóbbinak megköszönte kitartó és áldozatos munkájukat, amelyet önkéntes területvédelmi tartalékos katonaként végeznek.
Az újonnan adományozott csapatzászló ezt követően az őrzési helyére került, a mai naptól pedig hűen szimbolizálja az ezred katonái között lévő egységet és az örök életen át tartó esküt. Ezt a gondolatot erősítette meg dr. Horváth Zoltán ezredes, ezredparancsnok is az ünnepség után:
„A mai nap rendkívüli fontos számunkra. A csapatzászló egy olyan jelkép, amely pecsétet tett arra, hogy ez a csapat egyé vált, s már nem csak a közös feladatok során. A múltunkra kicsit visszakanyarodva: 2017-ben kezdtük el a Magyar Honvédség tartalékos rendszerét kiépíti, akkor jelent meg az új szolgálati forma: az önkéntes területvédelmi tartalékos szolgálat. ÖTT-s lehet mindenki, aki magyar állampolgár, betöltötte a 18. életévét, büntetlen előéletű és magyarországi lakhellyel rendelkezik, vállalja a kiképzést és ami talán a legfontosabb: tenni akar a hazáért! Az ezredünk mintegy 90 százalékát a tartalékos állomány alkotja.
Úgy gondolom, az elmúlt időszakban tisztességgel és becsülettel helyt álltunk. Volt rá lehetőség bőven, hogy bizonyítsanak a katonáink: a Covid-járvány idején kórházi szolgálatot és határmegerősítést is elláttak, csakúgy, ahogy a déli határ mellett is helyt álltak a migráció elleni védekezésben. A kiképzések folyamatosak, modul rendszerben zajlanak, így tudjuk a leginkább figyelembe venni azt, hogy az önkéntes tartalékos katonák a főállásuk mellett vállalják a szolgálatot. Az elmúlt időszakban missziós feladatokban is megmutathatták felkészültségüket, ott voltak Koszóvóban és Irakban is. A jövő feladatai is adottak, amelyben az Amerikai Haderővel is van közös együttműködés, továbbá folytatjuk a kiképzéseket, a megszabott feladatokat és természetesen a toborzást is” – zárt az ezredes.
Az MH Klempa Kálmán 7. Területvédelmi Ezred tehát győri központtal rendelkezik, s három területvédelmi zászlóalj tartozik hozzá: Győrben a 19. TVZ, Veszprémben a 31. TZV, és Szombathelyen a 83. TVZ található.
Takács Attila altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnökének területvédelmi helyettese érdeklődésünkre elmondta, a területvédelmi ezredek arra hívatottak, hogy területi elven szervezve, önkéntes alapon jelentkező területvédelmi katonákkal feltöltve, őket kiképezve, rendkívüli helyzetben készen álljanak arra, hogy olyan feladatokat elássanak, amelyet a hivatásos és a szerződéses katonák más elfoglaltságuk miatt nem tudnak. Az ÖTT katonák sokkal jobban ismerik szűkebb hazájukat, így mondjuk egy adott területi védekezési feladatot sokkal hatékonyabban képesek ellátni. Kiképzésük során olyan tudásra tesznek szert, amelyet a civil életükben is hasznosíthatnak, megtapasztalják a bajtársiasság érzését és képessé válnak csapatban dolgozni.
„Jelen pillanatban 11.500 tartalékos katonánk van, s ezt szeretnénk egészen 20 ezer főre növelni. Azt gondolom, hogy nem állunk rosszul, hiszen 2017-ben kezdtük el munkát és folyamatosan dolgozunk” – hangsúlyozta az altábornagy a MH Klempa Kálmán 7. Területvédelmi Ezred számára oly fontos esemény zárásaként.
Galéria: Marcali Gábor
Önkéntes területvédelmi tartalékos katonának jelentkezhet mindenki, aki már elmúlt 18 éves, magyar állampolgár, rendelkezik magyarországi lakcímmel és büntetlen előéletű. További részletek találhatók a szolgálati formáról az iranyasereg.hu oldalra kattintva.
TV-s szerkesztő: Kárpát Zsolt