Több uniós országban is katasztrofális volt az idei olajbogyószüret. Olaszországban a termés felére esett vissza, és az egyik legnagyobb termesztő akár importra is szorulhat.
Szélsőségesen alakult idén az időjárás a főbb olajbogyó-termesztő vidékeken. A tavaszi fagyokat hosszú, száraz nyár követte, a csapadék mennyisége is nagy kilengéseket mutatott, és az erős szél sem kedvezett – közölte a The Guardian napilap.
Riccardo Valentini, a Mediterrán Klímaváltozási Központ vezetője elmondta, hogy a hirtelen felmelegedés vagy éppen a hirtelen lehűlés is károsíthatja a növényfejlődést. És itt nem csak arról van szó, hogy emelkedik az átlaghőmérséklet a globális felmelegedés miatt, ami szintén igaz – mondta.
Míg globálisan 1 Celsius-fokkal nőtt az átlaghőmérséklet az ipari forradalom óta, ez a mediterrán térségben 1,4 százalékot ért el, miközben kimutathatóan csökkent a csapadékmennyiség is.
Ahogy a klímakutató elmondta, nyáron egy több napig tartó 40 Celsius-fok feletti hőhullám vagy egy tíznapos eső nélküli periódus tavasszal, kiegészülve két fagyos nappal, jelentős károkat tehet a termésben. A szélsőséges időjárás miatt a fákat könnyebben támadják meg a kártevők.
Ennek hatására Olaszországban az idei volt az elmúlt 25 év legrosszabb szürete, a termésátlag csaknem a felére zuhant 2017-hez képest. A termesztők kára elérheti az egymilliárd eurót, ezért az olasz kormányhoz fordultak segítségéért, egyelőre hiába. A várakozások szerint az idei olívaolaj minősége a korábbi éveknél gyengébb lesz.
Riccardo Valentini szerint a hőséget jobban tűrő, intenzív termesztésű, gyorsabban érő spanyol fajták menthetik meg a piacot idén.
Az Európai Bizottság adatai szerint Portugáliában 20, Görögországban 42 százalékkal csökkent a termésátlag a 2018–2019-es idényben.
Fotó: HáziPatika.com
hirado.hu