Április 5-én különleges megnyitóval indul az az egész éves programsorozat, mely a Zichy-palota fennállásának 400. évfordulóját ünnepli. Városunk impozáns intézménye mai állapotát 2018-ban nyerte el a Tükrös szalon és Nagyterem összenyitásával. De, hogy hogyan jutottunk idáig és miért meghatározóak a palotához köthető grófok, a névadó Zichy-család képviselői? Ez is kiderült az újrainduló Nyakkendő nélkül című magazinunkból.
Bana József nyugalmazott levéltári igazgató lenyűgöző lexikális tudásának hála, elég egy kérdést feltennünk Győr történelmére vonatkozóan, és ezer választ kapunk, hogy elmerülhessünk múltunk emlékeiben, titkaiban.
A Zichy-palota Győr egyik legszebb barokk épülete. A barokk korban a főúri életmód megkívánta, hogy a vidéki kastélyok és a városi paloták külső megjelenésükkel is kifejezzék a tulajdonos társadalmi helyzetét, gazdagságát. Ennek hatásos építészeti eszközei voltak a díszes fogadóterek, lépcsőházak és az utóbbihoz kapcsolódó szobák gondosan megkomponált sora. Ennek lenyomatai láthatóak még ma is a Zichy-palotában.
De vajon kik voltak a névadó Zichy-család képviselői? Minek köszönhették gazdagságukat és tiszteletüket? Csak nekünk, győrieknek fontos a dinasztia, és a hozzájuk kapcsolódó kultusz? Erről is kérdezte a műsorvezető, Herkely Ákos vendégét a március 26-ai műsorunkban, mely már visszanézhető: