Futótűzként terjedtek a közösségi médiában olyan képernyőfotók, amelyek szerint kínai rendőrkapitányságok működnek a vármegyei, városi és Készenléti Rendőrség telephelyén. A félreértést a Kínai Népköztársasággal 2024 februárjában aláírt együttműködési megállapodás és némi internetes „rosszalkodás” okozta.
Egy egyszerű Google-kereséssel rátalálhatunk a Kína Vármegyei Rendőr-főkapitányságra.
Ezt több Facebook-felhasználó észlelte, és több győri csoportban hangot is adtak ellenvetésüknek, mások a tájékoztatást hiányolták a hivatalos szervek részéről.
A Google-térkép funkciói között szerepel szerkesztési javaslat, ami arra hivatott, hogy segítse a térképek pontosítását, vagy megadja egy vállalkozás jellemzőit. A módosításhoz mindössze egy javaslattételre van szükség, és némi türelemre, hogy a Google egy külföldi irodájában a cég dolgozója azt egy kattintással jóváhagyja. Az információk hitelességét azonban nem ellenőrzik, így fordulhatott elő az többek között, hogy kínai rendőrségek lepték el az országot.
Az üggyel kapcsolatosan megkerestük az Országos Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Szolgálatát, akik arról tájékoztatták lapunkat, hogy az Interpol 1923-as megalapítása óta folyamatos a nemzetközi együttműködés.
„Ezek elsődleges célja, hogy az úgynevezett fogadó ország rendőreit, rendőri intézkedéseit támogassák az oda érkező külföldi rendőrök, akik önállóan nem intézkedhetnek. Elősegítik a nyelvi nehézségek leküzdését, a kulturális, társadalmi eltérések kezelését és az elkerülhető konfliktusok megelőzését” – írta válaszában a rendőrség.
„Jó példája az eddigieknek, hogy a Sziget Fesztiválon a korábbi években angol, holland, német és francia rendőrök segítették a magyar egyenruhások munkáját, de a FORMA-1 Magyar Nagydíjra is több mint 10 éve rendszeresen érkeznek külföldi – horvát, szlovák, román, osztrák, lengyel – rendőrök. A nemzetközi labdarúgó mérkőzések biztosításában is egyre gyakrabban láthatunk a vendégcsapat országából érkező egyenruhásokat, ahogy mi is rendszeresen küldünk kollégákat – szükség szerint ún. partner rendőröket, spottereket, illetve járőröket – nemzeti válogatottunk vagy klubcsapataink külföldi meccseire” – részletezte az ORFK, akik arra is kitértek: ugyanezen elvek mentén hosszú évek óta delegálnak magyar járőröket a nyári szezonban Horvátországba a tengerpartra. „Nyaralásukat töltő honfitársaink bizalommal fordulhatnak az ott szolgálatot teljesítő magyar járőrökhöz. De ugyanilyen fontossággal bír, hogy a csíksomlyói búcsú zarándokai is találkozhattak magyar rendőrökkel” – írta az ORFK.
Az önálló egységként működő kínai őrsök természetesen hamisan bejegyzett helyszínek, a rendőrség válaszából az is kiderült: nincs tervben külön kínai rendőrőrs létrehozása sem Győrben, sem máshol az országban.