Szerdán délután a Káptalandombon mutatták be „A győri székesegyház” című kötetet, mely az Egyházmegyei Gyűjteményi Központ kiadásában látott napvilágot.
A megjelenteket dr. Veres András megyéspüspök köszöntötte. „Legyen ez számunkra egy olyan Isten háza, amelynek apró kis köveit, érdekességeit, részleteit is ismerjük. A bazilika felújításának hét éve alatt felfedezett információkat is szeretnénk megosztani”– hangsúlyozta a püspök. A könyvet dr. Tolnay Imre képzőművész, egyetemi tanár mutatta be a hallgatóságnak.
Dr. Nemes Gábor, az Egyházmegyei Gyűjteményi Központ intézményvezetője, a könyv szerkesztője a Győr+ Média érdeklődésére válaszolva úgy fogalmazott: „A székesegyház felújítása után úgy gondoltuk, szükség van egy albumra, mely méltó módon bemutatja azt. Tudományos-ismeretterjesztő terjesztő könyvet szerettünk volna, amiben a székesegyházat kutató régészek, történészek, művészettörténészek ismertetik a templom történetét és művészeti értékeit. Ezeket az írásokat illusztrálják Szabó Béla művészi fotói. Eddig még nem készült kiadvány, amely ilyen részletességgel tárgyalta a székesegyház értékeit, kincseit. A restaurálást bemutató Gyarmati András cikkéből például kiderül néhány olyan adalék, amit a kutatók is használhatnak. Száz év után most foglaltuk újra egységbe a székesegyházat, hiszen legutóbb – közel egy évszázada Bedy Vince kötete foglalkozott ilyen mélységben a témával. Ez a becses épület megérdemli, hogy ennyi év távlatából újra összefoglaljuk a legújabb kutatási eredményeket” – mondta dr. Nemes Gábor.
A székesegyház történetéről László Csaba régész és Haris Andrea művészettörténész, a freskókról Jernyei Kiss János, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem docense, az oltárokról és a berendezési tárgyakról Székely Zoltán, a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum igazgatója, a restaurálásról Gyarmati András, a székesegyház főrestaurátora és az ELTE Savaria Egyetemi Központ adjunktusa közölnek írásokat. Az egyes fejezetek képanyagát, valamint a fejezetek közötti képes blokkok fotóit Szabó Béla fotográfus készítette.
Galéria: Ács Tamás