Zsúfolásig megtelt a győri MCC díszterme, ahol dr. Dézsi Csaba Andrást látta vendégül a képzési központ. A Győr lehetőségei és kihívásai a 21. században című előadáson a városvezető a múltidézés mellett, az aktuális gazdasági kérdésekről és a jövőbeli tervekről is beszélt a hallgatóságnak, de saját életéből is szívesen elevenített fel meghatározó momentumokat.
A rendezvény kezdetén dr. Fekete Dávid házigazdaként köszöntötte az előadásra érkezőket, fiatalokat és idősebbeket egyaránt, ugyanis minden korosztály szép számmal képviseltette magát a csütörtöki találkozón. „2021 ősze óta hétről-hétre igyekszünk izgalmas beszélgetésekkel megszólítani az érdeklődőket. Nagyon sok globális témát tudtunk érinteni, de mint tehetséggondozó szervezet fontos számunkra az is, hogy a lokálpatriotizmust erősítsük, hogy a fiatalok minél inkább megismerjék környezetüket. Ezért is hívunk meg folyamatosan a régiónkból szakembereket vagy éppen városvezetőket. És ki lenne hitelesebb annál, hogy Győr jelenlegi gazdasági helyzetéről és fejlődési lehetőségeiről beszéljen mint dr. Dézsi Csaba András” – ismertette a Mathias Corvinus Collegium regionális képviselet-vezetője.
A köszöntőt követően a városvezető is üdvözölte az érdeklődőket. „Örülök, hogy itt lehetek a Horvát Ede, vagyis a vörösbáró által felépített épületben. Korábban én javasoltam az MCC vezetőségének, hogy vásárolják meg a létesítményt, szerencsére gondos gazdára talált az intézmény” – kezdte a polgármester, majd röviden szólt arról, hogyan is lett professzor a többségében orvoscsaládból származó kardiológus. „Az orvosi pályafutásom hosszú, de gyerekkorom óta alapvetően sok mindent csináltam. Édesapámtól megtanultam a munka szeretetét, így minden nyári szünetben dolgoztam, voltam a kekszgyárban, de voltam például sírásó is. Rengeteget tanultam azoktól az emberektől, akikkel együtt dolgoztam. Szerettem a fizikai munkát és tisztelem is azokat, akik valamilyen fizikai munkát végeznek” – árulta el dr. Dézsi.
A szívkatéteres labor, a Szívcentrum felépítéséről is szólt, és arról, hogy miért nem engedte el orvosi pályafutását miután polgármester lett. „Azért, mert ezt nem lehet abbahagyni. Életet menteni fantasztikus dolog!” – mondta a városvezető. 1994 óta minden évben megválasztották Nádorváros képviselőjének, de nagy megtiszteltetést és kihívást jelentett dr. Dézsi számára mikor 2020-ban polgármester lett. „Egyenes, őszinte ember vagyok a többi között ezért is jött létre a Nyitott Városháza Program, hogy kommunikáljak a győriekkel. Orvosként is mindig őszinte voltam a betegeimmel, egyébként azért is lettem orvos, mert szeretem az embereket. Sokszor mondom, hogy csináld azt, amit szeretsz és boldog ember leszel. Az, hogy idézőjelben belebeszélhetek a város dolgaiba, az nagy élmény és megtiszteltetés, köszönöm a győrieknek a bizalmat!”
Az egykori polgármester Kolozsváry Ernő munkásságát is méltatta a város első embere, ő hozta ugyanis létre például az ipari parkot. „Kolozsváry Ernő után, a rendszerváltás óta ez az elmúlt 4 év volt a legsikeresebb, függetlenül attól, hogy mennyi nehézségen ment keresztül a város” – mutatott rá dr. Dézsi Csaba András. Egyúttal hozzátette, hogy mikor polgármester lett szakemberekkel karöltve nézték át, hogy bizonyos területeken milyen változásokat lehet és kell eszközölni. Ilyen volt az ipari park kérdése is. A rendszerváltás idején 14 gyárat zártak be, így látszott, hogy ha bármilyen struktúraváltás bekövetkezik, az problémát jelent a jövőre nézve. “Az ipari park II. létrehozásával fenntartható a fejlődés, autóiparban stabilak vagyunk, de ami stratégiailag fontos, hogy az autóipar mellett más területek felé is nyissunk, hiszen az elektromobilitás és a robotizáció miatt ez a szegmens sokkal kevesebb munkaerőt igényel. A rendszerváltás után 15%-os munkanélküliség volt Győrben, nem szabad engednünk, hogy ez bármikor bekövetkezzen” – emelte ki a polgármester. Mint mondta a győri emberek tehetségesek és szorgalmasak és mentalitásban is pörgősek. Dr. Dézsi úgy véli: 5-10 évre előre kell tervezni, és mindenképpen a többség érdekeit kell előtérbe helyezni.
„Szeretném a jövőben is a győriek érdekeit képviselni és az itt élőknek segíteni. Jó a csapat, sikeres a csapat, úgyhogy folytatjuk. 2024-ben 24 pontban foglaltam össze a programomat, ez kicsit játék a számokkal, hiszen 2020-ban 20 célkitűzés szerepelt az akkori programomban, amiből egyébként 18-at maradéktalanul teljesítettünk, de a további kettőnek a megvalósítása is folyamatban van. A 24 pont a főbb témaköröket öleli majd fel, így a közbiztonság, a közlekedés és a köztisztaság is szerepel a tervezetben, illetve olyan is, ahol máshol csak ritkán vagy egyáltalán nem, ez pedig az állatvédelem!” – ezt már a Győr+ Médiának nyilatkozta a városvezető, aki egyébként pénteken részletesen is ismerteti az említett választási programját.
Az MCC-ben pedig folytatódik az előadások sora, ugyancsak pénteken, azaz április 12-én a győri bombázás 80. évfordulója alkalmából történészek tartanak kerekasztal-beszélgetést 18 órai kezdettel a központ épületében, a Káptalandombon.
Galéria: Marcali Gábor
TV-s szerkesztő: Németh Boglárka, P. Csapucha Adrienn