A Győr Nagytérségi Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás tulajdonában lévő eszközökkel Győr-Moson-Sopron, Veszprém, valamint Komárom-Esztergom vármegyék 112 településén mintegy 260 ezer lakos részére végzi a hulladékgazdálkodást magas színvonalon a GYHG Győri Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft. Szabó Jenő önkormányzati képviselő 2022 óta a társulás tanácsának elnöke, akinek többek között köszönhető a komplex hulladékgazdálkodási rendszer fejlesztése.
Szabó Jenő, a hulladékgazdálkodási társulás elnöke lapunknak elmondta: „A Környezet és Energia Operatív Program keretében meghirdetett hulladékos pályázatok közül elsőként valósítottuk meg a korszerű hulladékgazdálkodási rendszer kialakítását Magyarországon, és az elsők között végeztük el a rekultivációs feladatokat.” Novemberben pedig lezárult a Komplex hulladékgazdálkodási rendszer fejlesztése a Győr Nagytérségi Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás területén, különös tekintettel az elkülönített hulladékgyűjtési, szállítási és előkezelő rendszerre” című projekt.
„2022 óta nagyon jó a munkakapcsolat a társulás és a GYHG között, össze kellett hangolódnunk, mint az eszköztulajdonos az üzemeltetővel. Onnantól kezdve hatékony a működésünk. Új szemléletet alakítottunk ki, a nyitottságot, az emberközpontúságot, így létrejött a kölcsönös bizalom, ami megteremtette a közös munka lehetőségét. Mára stabil a háttér a hatékony működéshez” – hangsúlyozta Szabó Jenő.
„Azáltal, hogy jó a viszony a társulás, Szabó Jenő elnök és a GYHG között, tudtuk fokozni a hulladékszállítás, hulladékgazdálkodás üzembiztonságát” – erről már Nagy Csaba, a GYHG ügyvezetője beszélt.
„Győr mindig is az egyik legerősebb és a legjobb szakmai műhely volt Magyarországon a hulladékgazdálkodásban. Ez jelenleg is így van. A Győrben és a 111 vidéki településen a GYHG által üzemeltetett hulladékgazdálkodási rendszer Magyarország egyik legmodernebb kommunális megoldása. Azt tűztük ki célul dr. Dézsi Csaba András polgármesterrel és Szabó Jenő elnökkel, hogy ezt a vezető szerepet meg is tartjuk!” A hulladékgazdálkodási rendszer komplexitása, többek között a szelektív szigetek és a hulladékudvarok nagy száma, a kihelyezett hulladékudvarok intézménye, a zugszemétgyűjtés rendszere, a családi házaknál már régóta megvalósuló elválasztott zöldhulladékgyűjtés jól illeszkedik Győr környezetvédelmi célkitűzéseihez, ezzel együtt szolgálja a köztisztaság fenntarthatóságát is – mutatott rá Nagy Csaba.
A szakember beszélt arról is, hogy a GYHG pályázott és nyert a MOHU által kiírt régiókoordinátori pályázaton.
„Szoros és szerves kapcsolatban van a társulás a szolgáltatóval, napi szinten tájékoztatást kapok a GYHG ügyeiről, továbbra is az a célunk, hogy Győr vezető szerepét országosan is megőrizze, és az a kitűzött célunk, hogy ha lehet, még jobbá tegyük. Ugyanakkor partnerként tekintünk mind a 112 települési önkormányzatra is, hiszen a problémák helyben jelentkeznek, ők megkeresnek minket, és mi pedig azonnali megoldásokat adunk. Látják, hogy komoly munka folyik, és bizalommal fordulnak hozzánk” – zárta gondolatait Szabó Jenő.
Szabó Jenő társulási elnöksége alatt történt meg a MOHU Zrt. által kiírt hulladékgazdálkodási régiókoordinátori pályázathoz a szakmai anyag összeállítása, amellyel eredményesen vett részt a GYHG a megmérettetésen, ennek köszönhetően Győré és a GYHG-é a vezető szerep abban a konzorciumban, amely jelenleg 1,8 millió ember mindennapi hulladékának elszállítását és elbánásának szervezését végzi Magyarország Északnyugat-dunántúli régiójában.
A szakmai fejlődés nem áll meg, a jövőről szólva Nagy Csaba kiemelte, hogy a társulással és a MOHU-val közösen keresik a fejlesztési lehetőségeket. A további járműbeszerzések mellett a szelektív szigetekről a Hulladékkezelő Központba beérkező csomagolóanyagok hatékonyabb válogatásában szeretnének előrelépni. „Ugyancsak kitűzött célunk a munkaerő lehető legjobb megbecsülése, a GYHG-nál a munkában és a munkatársainkban hiszünk a legjobban, és ezt anyagilag és más módon is kifejezzük dolgozóinknak” – tette hozzá Nagy Csaba.
(x)