Tavasszal nem csak a kerti növényeinkkel van tennivaló, hanem a szobanövényekkel is. Most érkezett el az idő az átültetésükhöz, földjük megújításához, tápanyaggal való feltöltésükhöz.
Általában évente vagy kétévente a tavaszi időszakban kell elvégezni az átültetést. A nagyméretű növényeket vagy a más, nehezen mozgatható dézsás, nagy 60 cm-es cserépben lévőket már nem is lehet átültetni, ezért ezeknél a talajt kell csak megújítani, frissíteni új virágfölddel.
Az átültetés előtt mérjük fel, hogy a növényünk jelenleg milyen/mekkora cserépben van, és legfeljebb 2 cm-rel vagy a következő mérettel legyen nagyobb az új cserép. Ugyanis, ha túl sok friss föld veszi körül a gyökeret, akkor a növény fejlődése lelassul vagy le is áll. A már meglévő használt cserepeket is felhasználhatjuk, ha hipós vagy domestosos vízben (10 l víz /1 dl) alaposan elmossuk őket.
Fontos, hogy a cserép alján megfelelő méretű kifolyónyílás legyen, mert a legtöbb szobanövény nem szereti a pangó vizet, sőt a gyökerek rothadása a növény pusztulásához vezet.
Ha olyan cserepet/kaspót használunk, melynek az alján nincs kifolyónyílás, akkor az edény aljára 2-3 cm vastagon terítsünk apró kavicsot, melyben összegyűlik a pangó víz. Ha már megvan a cserép, jöhet a virágföld beszerzése is. Ma már nagyon nagy a választék virágföldekből, már lassan ott tartunk, hogy minden fajtának/igényűnek saját földkeveréke van.
Én azt szoktam javasolni, hogy inkább vigyünk haza egy kicsivel többet, mert 1-2 évig eredeti csomagolásában, hűvös pincében jól tárolható, és így évközben, ha kell egy gyors átültetés, van, mihez nyúlnunk. Sokan félnek a kertészeti tőzegbe ültetett szobanövénytől, ami nem véletlen, hiszen ha az egyszer kiszárad vagy elfogy belőle a tápanyag, nagyon nehéz azt pótolni. Ezért a frissen érkezett szobanövényt sokan átültetik az általuk használt, ismert földkeverékbe, mert annak ismerik tulajdonságait és a locsolási metódusát. Ez tényleg egy jó megoldás, de azért téli időszakban, ha lehet, ne ültessük át szobanövényeinket, ezzel várjunk tavaszig.
Az átültetés menete:
Az átültetés előtt pár nappal locsoljuk meg a növényünket, mert a nedves földet (földlabdát) könnyebb kiemelni és nehezebben is esik szét, mint a száraz. A növényünket fejjel lefelé fordítva emeljük ki a cserépből, ha ezt a mérete lehetővé teszi. Ha ez nem megy, a cserepet kezünkkel óvatosan, körkörösen ütögessük meg, így a rezgés hatására elválik a föld a cserép falától.
A kiemelt földlabda tetejéről távolítsunk el minél több földet. Az alsó részen ujjainkkal vagy egy meghajlított villával lazítsuk meg a gyökérzetet, az se baj, ha egy nagyon picit megtépjük.
Az új cserép aljába tegyünk néhány centiméter földet, és helyezzük rá a növényünket. A növény földje és a cserép széle között 2-3 cm rés legyen, ha kell, a növényt kiemelve még tegyünk alá földet. Ezt követően a cserép oldalát töltsük meg és ujjunk segítségével folyamatosan tömörítsük mindaddig, míg a cserép széle és a földréteg között 1,5-2 cm locsolóvíz rétegnek való hely marad. Arra ügyeljünk, hogy a föld felszíne ne legyen domború, mert így a víz lefolyik róla. Ha ezzel megvagyunk, jöhet az alapos beöntözés, azaz addig locsoljuk, míg a cserép alsó vízelvezetőjén ki nem folyik a locsolóvíz.
Ha nagyobb a növényünk, és nem kell, vagy már nem is lehet átültetni, akkor a talaj felső 3-5 centiméterét távolítsuk el, és azt pótoljuk friss földkeverékkel. Ezután ezt is alaposan öntözzük be.
A frissen átültetett szobanövényeket/növényeket 2-3 hónapig ne tápoldatozzuk. Az átültetett szobanövényeinket tűző napra ne tegyük ki, és lehetőleg az átültetést se tűző napon végezzük.
Ha lehet az átültetést követően inkább csak csapvízzel locsoljuk, most ne használjunk esővizet. Az átültetett növényeket pár napig figyeljük, ha nagyon lankadnak, öntözzük meg. Ha nagyon nedves a föld, ne megszokásból locsoljuk őket.