Szerdán ismertette következő évadának repertoárját a Győri Nemzeti Színház és a Győri Balett. Az élmény: kincs! - vallják a társulatok, ezért mindent megtesznek annak érdekében, hogy maradandó műsorfüzettel ezerarcú kulturális életet varázsoljanak a város szívébe. A 2024/25-ös évad előadásait elnézve panaszra nem lesz oka a színházszerető közönségnek.
A szerdai sajtótájékoztató kezdetén a Bohéméletből hallhattak részletet a megjelentek, majd dr. Dézsi Csaba András köszöntötte a résztvevőket.
„Mindig öröm ide jönni a színházba és a társulatok tagjaival találkozni. Győr méltán büszke az együttesekre” – kezdte beszédét a polgármester, majd gratulált Velekei Lászlónak a kitüntetéséért, a balett vezetője ugyanis a Tánc Világnapján Imre Zoltán-díjban részesült.
„Győrben azon vagyunk, hogy zavartalan legyen a kulturális élet fenntartása. Megtépázott bennünket az élet az elmúlt négy évben, a háborús válság, a covid és az infláció megnehezítette az életünket, de előre megyünk. Eredményeket értünk el, például státuszba kerültek a színház művészei. Mindenkinek sok sikert kívánok a következő évadra, próbálunk mi városvezetők is megfelelni azoknak a kihívásoknak, hogy jó legyen Győrben színésznek és balettművésznek lenni” – tette hozzá a városvezető.
Dr. Dézsi Csaba Andrástól a direktor vette át a szót, aki részletesen ismertette a „Klasszikusok könnyedén” című, 2024/25-ös évad műsorfüzetét.
„Sűrű, mozgalmas és izgalmas évadra készülünk. Jelenleg is zajlanak a munkák a színfalak mögött, A Riviéra vadorzóit mutatjuk be a napokban, de térjünk rá az előttünk álló időszakra” – mondta dr. Bakos-Kiss Gábor.
Mint kiderült az évad a Szentivánéji álommal indul, a nagyszínpadi produkciók premierjét ismét szombatonként ünnepli majd a közönség. Majd Szikora János rendezésében a Bohémélettel folytatódik a bemutatók sora.
Az opera igazi ajándéknak ígérkezik, erről is szólt a rendező, aki korábban Debrecenben már színpadra álmodta a művet, ezt hozzák el Győrbe is. „Ma sem gondolok mást a darabról mint azt, hogy ez egy különös és csodálatos opera. Érdekes, mert négy felvonása van, ebből háromban szakad a hó, majd végül beköszönt a tavasz. Ezzel homlokegyenest mást játszik a lelkekben a történet, hisz szerelmesek a szereplők, de ahogy beköszönt a jó idő minden megváltozik, összetörnek a lelkek”– vázolta Puccini alkotásának gerincét Szikora János, majd úgy folytatta: az nem jó Bohémélet, ha nem sírunk a végén. A darabot egy együttműködés eredményeként láthatják a nézők Győrben.
Novemberben a Győri Balett új darabja debütál. „Tavaly kockáztattunk, hiszen felújítás mellett tettük le a voksunkat, de szakmailag nem kockáztattunk, hiszen minden egyes porcikáját újragondoltuk a darabnak. De alaptalanok voltak a félelmeink, hiszen az utolsó előadásunk is teltházas volt” – idézte fel az esztendő sikerét Velekei László.
A direktor elárulta, hogy a tavalyi cselekményes balett után idén a szimfonikus balettek felé fordulnak. Szöllősi Krisztina és Bajári Levente a társulat munkatársai ismertették az új produkció alkotóinak tevékenységét, a Tranzit című két részes estet ugyanis Jordan James Bridge és Kim Jung-a koreografálja.
Co-produkcióban egy musical követi a bemutatók sorát, az Evitát decemberben dr. Bakos-Kiss Gábor rendezi, amit a győri premier előtt a Margitszigeten láthat a színházkedvelő publikum. A musicalből részletet is hallhattak a találkozó vendégei, Gadó Anita és Horváth Mónika tolmácsolásában.
2025 első hónapjában egy bohózattal rukkol elő a teátrum, Pataki András rendezésében A hülyéje című mű érkezik, majd Jókai Mór emlékére, a jubileumi évben az Egy magyar nábob kerül fel a repertoárra, Ungvári Istvánnal a főszerepben.
„Nagyon emberi történet, a társulat nagy része benne van az előadásban, mindenkinek fontos szerep jut. Nagy őszinteséget és tiszta lelket kíván a darab, a film egy erős kapaszkodó, annak mentén fogunk egyébként dolgozni, színházi nyelven. Jó értelemben vett színházi színpadképpel, klasszikus elemekkel megkomponált előadás lesz, ahol a magyarságunk fog előtérbe kerülni” – árult el részleteket a romantikus drámáról Zakariás Zalán rendező.
Később egy vígoperáról is szólt, A csengőről, melyet ugyancsak ő rendez a következő évadban. „Hogy hogyan tud megújulni és fiataloknak is szórakoztató lenni egy ilyen jellegű mű? Erre kerestük a választ, és célkitűzésünk, hogy meg tudjuk szólítani az ifjú közönséget ezzel a darabbal. Üde és sziporkázó, könnyed történet, máskülönben az egyik kedvencem, olyan mint egy baráti simogatás. Izgatottan várom a munkafolyamatot, ez a Kisfaludy Teremben bemutatandó meseopera lesz a hab a tortán a következő évadban” – tekintett a jövőbe várakozóan Zakariás Zalán.
A sajtótájékoztatón rendező rendezőt követett, Galambos Péter a Fiatalság bolondságról beszélt. „Ritkán rendezek zenés műveket, de ez most nagyon érdekelt. A kiábrándult sztár sztorija az a ritka operett, mely bizonyítja, hogy az illúziónál sokkal szebb a valóság. Nagyon nagy Eisemann-slágereket és kiváló karaktereket tartalmaz a vígjáték, mely görbe tükröt tart a sztárvilágnak” – mondta Galambos Péter.
50 éve a színház tagja Bende Ildikó, aki Rupnik Károllyal és Maszlay Istvánnal hatalmasat alakít majd a Kisfaludy Teremben szeptember közepén egy keserédes történetben, a Hárman a padon című színműben.
Számos produkcióval igyekszik majd kimozdulni a házból a társulat, vendégszereplésekkel, tantermi előadásokkal, az elmúlt évadban külföldre is eljutottak, komoly meghívásaik vannak a következő évadra is – erről már dr. Bakos Kiss Gábor szólt, a Padlásszínház vonatkozásában pedig úgy fogalmazott: egy progresszív bemutatóteret nyitottak újra, mely impulzív és egyedülálló mind a művészeknek, mind a közönségnek.
A Padlásszínházban egy monodrámát, a III. Richárdot és a Balettlábat, a kortárs keserédes alkotást mutatja be a társulat. Utóbbiról annak rendezője Móczár Bence beszélt. „Egy textus alapú élményt is biztosít majd az előadás, nagyon készülünk!”
Természetesen a Vill-Korr sulibérlet produkciói sem maradhatnak el. Márkó Eszter rendezésében érkezik a Boldog mese, Kszel Attila pedig a Jókait állítja színpadra. „Személyes motivációm, hogy ha már sikerült Aranyról és Petőfiről egy élettörténetet írni, akkor talán sikerül Jókairól is. Fontos, hogy a gyerekek lássák, kik voltak ők valójában, hisz van a fiatalokban egyfajta szorongás velük kapcsolatban. Látniuk kell, hogy a kornak megfelelően ők is problémákkal küzdöttek. Megpróbálom az óriás keserűséget kimondani úgy, hogy azt a legapróbb is értse. Jókai nekem a 19. század igazi reneszánsz embere, valahogy tőle tanultuk meg saját magunkat. Az én fikcióm annyi, hogy találkozik a francia császárral és hét mesét elmond majd az életéből” – ismertette a rendező. Kszel Attila nem bízza a véletlenre a felkészülést, de ez jellemző rá, igazi oknyomozó ha rendezésről van szó.
Az évad utolsó bemutatója ugyancsak a sulibérletes Szaffi lesz, a családi vígjáték Hajdu Tibor nevéhez fűződik. „Régóta, nem titkolt vágyam, hogy rendezőként is kipróbáljam magam. A történetet sokan ismerik, gyerekkorom meghatározó meséje, ez egy nagyszínpadi mű, így az is nagy kihívás lesz, hogy egy kis térbe adaptáljuk a produkciót. Jöjjenek el, nézzék meg, mindent megteszek, hogy remek legyen!”
A sajtótájékoztatón végén kiderült: a bérletújítás pénteken, május 10-én kezdődik és május 31-ig tart, az új bérleteket június 4-től válthatják ki az érdeklődők. A középsuli bérlet népszerűsége okán továbbra is megmarad, de szintet lépett a teátrum a campussal együttműködve egy egyetemi bérletet is bevezetnek.
TV-s szerkesztő: Farkas Mónika