Vásárcsarnok: földszint, 27-es stand

Illatos kecskesajtok gazdag kínálata

Fotó: MekliZ Fotóstúdió
Győr+
2019.11.29. 14:40

Mi szemnek, szájnak ingere – nehéz ellenállni Gintli Gábor őstermelő sajtjainak, amelyek a földszinten, a 27-es standon két üveg, speciális sajttároló hűtőben fogadják a látogatót. A sajtkészítő mester az arra járókat rögtön meg is kínálja, az ingyenes kóstoló után pedig nehéz ellenállni a vásárlásnak.

Vásárló pedig akad bőven, a beszélgetést így folyamatosan megszakítjuk, majd a mérlegelés, fizetés után újra folytatjuk. Az üde kínálat mellett azon is megakad a szemem, hogy kártyaelfogadó terminál is működik a standon, amit külön is díjazhatunk, nem sok őstermelő követi az idők szavát, hogy készpénzmentesen, egyszerűen, kártyával fizethessünk.

„De hogy lesz valaki sajtkészítő?” – szegezem a kérdést Gintli Gábornak.

„Egy olyan családba nősültem, amely szarvasmarhákkal foglalkozott, így belecsöppentem az állattartásba” – mondja magáról. A kezdeti hústermelést azonban 2016-tól felváltotta a sajtkészítés. Ezen belül is a kecskesajtra specializálódott, aminek laktóztartalma sokkal kisebb, mint a tehéntejből készült sajtoké, így azok is fogyaszthatják, akik érzékenységük miatt a hagyományos sajtokat nélkülözni kénytelenek az étrendjükből.

A tanulópénzt persze itt is, mint minden szakmában, meg kellett fizetni. Erdélybe és az Alföldre utazott, hogy megtapasztalja, hogyan készítik a kecskesajtot azok, akik már régóta űzik a szakmát.

A tapasztalat mellett állatállomány is kellett, amelyek a sajt alapanyagát adják. Ötven fejős kecske, húsz birka, két tehén – sorolja Gintli Gábor, hogy a csíkvándi ház udvarán akad munka bőven, az etetéstől a fejésen át, amíg a kecsketej eljut a sajtkészítés stádiumába.

A natúr sajtok mellett ízesített sajtokból is gazdag az őstermelő kínálata. Medvehagymás, csilis, snidlinges, köményes, vargányás, zöld fűszeres és diós sajt közül válogathatnak a vásárlók.

A sajtkészítés a hozzáértés mellett türelmet is igényel. A friss sajtok egy hét érlelés után kerülhetnek a vevőkhöz, az érlelt sajtoknak pedig három hónap gondos kezelés szükségeltetik, megfelelő hőfok és páratartalom mellett.

A kemény sajtok mellett hamarosan lágy sajtokkal is bővül Gintli Gábor őstermelő kínálata, aki pénteken és szombaton várja a vevőket a vásárcsarnok földszintjén, a 27-es standon. (x)

Kapcsolódó témák: #gasztronómia |