Az egy éve alakult Kapcsok Alapítvány munkatársai hazánkban még újdonságnak számító World Café szervezésével ültették egy asztalhoz a köznevelés, a civil szervezetek, cégek és a média képviselőit, hogy saját nézőpontjukat ismertetve, kellemes környezetben beszélgessenek arról, hogyan lehetne minél nagyobb számban bevonni a munkaerőpiacra a megváltozott képességű embereket.
A World Café alapelve, hogy összehoz szakembereket egy-egy fontos témában, hogy beszélgessenek kiscsoportos körökben, véleményt cseréljenek adott időn belül. A beszélgetés kellemes környezetben zajlik, pozitív hangulatú és fejlesztő irányú.
Minden résztvevő elmondhatja személyes tapasztalatát, nézőpontját, kapcsolódhat mások gondolataihoz, az asztalgazdák összesítése nyomán fontos dolgok születhetnek, amelyek igazolják a World Café alapgondolatát, miszerint az emberek birtokában vannak bölcsességnek és kreativitásnak, amellyel a legnagyobb nehézségeket is le tudják győzni. A megfelelő összefüggésben és a helyes fókuszálással hozzáférhető a fontos dolgokról való lényeges tudás és azok használatának képessége.
A Kapcsok Alapítvány célja, hogy 24 éves korukig követné nyomon a sajátos nevelési igényű (SNI) gyermekek és fiatalok életét. Gyermektáborok, workshopok, konferenciák, szakmai képzések és szórakoztató rendezvények szervezésével szeretné érzékenyíteni a társadalmat, hogy ezek a gyermekek és fiatalok megbízható munkavállalókká válhassanak.
Vállalkozókat és támogatókat keres, akik segítenek abban, hogy a társadalmi szemléletet formálva segítse a gyermekek és fiatalok befogadását. A mostani World Café rendezvényhez a Kapcsok Alapítványhoz szervezőként csatlakozott a Praktiker cég is, ahol fontosnak tartják, hogy a munkatársak között köszönthessék a megváltozott munkaképességű embereket is. Magyarországon jelenleg 300 ezer ember hiányzik a munkaerőpiacról és 500 ezer a munkaképes korú megváltozott képességűek száma, akik közül csak 30 százalék tud elhelyezkedni.
Nagy Eszter Mária, a Kapcsok Alapítvány titkára úgy véli, hidakat kell építeni egymás között, érzékenyíteni a társadalmat a megváltozott képességű embertársaink érdekében, hogy ők is minél nagyobb számban tudjanak belépni a munkaerőpiacra.
A World Café módszerében pedig alkalmas arra, hogy a résztvevők egymással beszélgetve, egymás álláspontját megismerve foglalják össze a célokat, s azt, mit lehet tenni a jövőben ezek megvalósításáért. Lépésről lépésre lehet és kell haladni, és ezért az első cafét követően negyedévente egyre szélesebb körben ültetnék asztalhoz azokat, akik szeretnének és tudnak is tenni azért, hogy a megváltozott képesség ne hátrány legyen a munkavállalás során, hanem akár egy lehetséges válasz a munkaerőhiány megoldására. Az alapítvány által segített SNI gyermekek felnőve munkavállalók lesznek, s bár tudják, hogy a jelenlegi munkaerőpiaci helyzetre nem lehet azonnal és véglegesen megoldást találni, de mindent megtesznek a gyermekek és fiatalok hatékony és eredményes fejlesztésében azért, hogy belőlük egészséges piaci szereplők váljanak.
Keth Karl-Heinz, a Praktiker ügyvezető igazgatója kiemelte, kötetlenül, szórakozva könnyebb megoldást találni a nagy problémákra is, és ebben kiváló lehetőség az Esterházy-palotában tartott World Café, amelyhez 1969 hangulatát idézte a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum időszaki plakátkiállítása. „Meg kell változni mindannyiunknak abban – kiemelve a munkaadók felelősségét is – , hogy nem lehetnek előítéleteink másokkal szemben. Mindenkiben vannak használható értékek, és emberként, munkatársként és munkaadóként is azt tapasztalom, a legjobb, ha mi magunk nyitjuk ki a megváltozott munkaképességűeknek a lehetőségek ajtaját, ők pedig további ajtókat nyitnak, azaz magukkal hozzák a megoldást is a problémákra. Ahogy igaz ez a café résztvevőire is, csak meg kell tenni az első lépést a célunk felé” – foglalta össze Keth Karl-Heinz.
Fotó: MekliZ Fotóstúdió