Vannak néhányan Magyarországon, akik nagyon is ismerik a hazai zenepiacot. Biró Zsolt, a zene.hu online zenei magazin főszerkesztője is közéjük tartozik. Sokat látott és hallott már az elmúlt több mint 15 évben, mióta vezeti a szaklapot. Megkértük, hogy egy kicsit beszélgessünk Győr zenei életéről, Bizso pedig örömmel vállalta a felkérést.
„A zenét igazából mindenki szereti. A különbségeket az jelenti, hogy ki milyen stílust kedvel, vagy melyik zenekarokat, együtteseket hallgatja szívesen. A legfontosabb szerintem az, hogy mindenki fogadja el, hogy a zenei paletta igencsak sokszínű, s biztos, hogy mindenki megtalálja a neki tetszőt” – kezdte Biró Zsolt, aki szakemberként nyilván tisztában van azzal, hogy Győrből leginkább a Győri Filharmonikus Zenekar az ismert, de a Győri Balettet is ide sorolja. S bár az utóbbi években egy kicsit csökkent a zenés darabok száma, a Győri Nemzeti Színház is számos remek musicalt színpadra vitt.
„Tudom, volt itt Hotel Menthol, Hello Dolly, Made in Hungaria, Abigél, Puskás és még lehetne hosszan sorolni a musicaleket. Persze operában is erős a színház, Bede Fazekas Csaba és Bellai Eszter nevét Budapesten is nagyon jól ismerik. Örülök, hogy nemrég olvastam, hogy megemelték a művészek fizetését, ez nagyon fontos! A Győri Filharmonikus Zenekarról is nagyon sokat lehetne beszélni, nem véletlenül világhírűek. Szerintem Győr egészen kivételes helyzetben van, hogy ilyen képzett, csodás zenészek muzsikálnak a városban.”
Zsolt a Richter Termet is kiemelte, amelynek elsősorban az akusztikáját dicsérte, s azt, hogy más zenés eseményeknek is helyt ad. Hiszen gyakran tartanak benne „csendesülős” koncerteket, vagy éppen operett előadásokat, amelyekre szintén nagy igény van a városban. A Győri Nemzeti Színházról szólva elmondta, hogy bőven megérett a felújításra.
„Hallottam a győri kulturális negyed tervéről is, igazán monumentális lesz, ha megvalósul. Rengeteg munka és idő még, úgy gondolom, de a koncepció tetszik. Attól még, mert nem közvetlenül a belvárosban lenne helye ezeknek a produkcióknak, úgy gondolom semmit sem csorbulna a város zenei sokszínűsége. Maradna elég lehetőség: a Radó sziget például igencsak hangulatos a kisebb élőzenés koncertekhez, ahogy a Bridge és a Bridge Garden is. Az Egyetemi Csarnok már egy fokkal nagyobb, az Audi Aréna Győr pedig tényleg multifunkcionális. S hallom, az Olimpiai Sportparkban is volt már néhány koncert. Viszont, ami nekem, s úgy hallom a győrieknek is hiányzik egy kicsit, az a közepes méretű koncertterem. A Bridge túl pici, az Audi Aréna túl nagy. Jó lenne, ha erre valami megoldás születne a közeljövőben.”
Zsolt már régről ismeri a Rómer Házat is, amely szintén nem a nagy méretéről ismert, hanem sokkal inkább arról, hogy tényleg családias, baráti hangulatban telnek ott a koncertek.
„Olvastam egy időben, hogy kissé hányatott lett a Rómer Ház sorsa, de örömmel vettem, hogy gondos kezekbe került. Ahová olyan előadók fogadják el a meghívást, mint Péterfy Bori, a Margaret Island vagy épp az Anna and The Barbies, az már nem lehet rossz hely. A RomeKvelle pedig igazán csodás, valódi díszletek között megtartott, meghitt sokszínű zenei áhítat, ha fogalmazhatok így.”
Meséltünk neki egy kicsit a Színpadra fel! tehetségkutatóról, amit jó ötletnek tart, főleg úgy, hogy a szervezők megtartották a „klasszikus” vonalat. Vagyis arra gondolt, hogy nem szerepekbe kell bújnia az előadóknak, hanem önmagukat adhatják, s így érvényesülhetnek, vagy éppen gondolhatják át, mit kellene egy kicsit máshogy csinálniuk.
„Jó, hogy van győri rádió, ahol a helyi tehetségek is szerepelhetnek. Amikor A Dal volt, akkor például nagyon jó volt, hogy a két helyi kötődésű zenekar lehetőséget kapott interjúkra. A Name Project és a Phoenix RT is nagyszerűen szerepelt, utóbbi a döntőig jutott. Meg kell becsülni a helyi zenészeket, előadókat, a Győr+ Rádió erre pedig megfelelő” – jelentette ki Zsolt, aki szerint azt is nagyon fontos, hogy egy éterben megszólaló magyar rádió sok magyar zenét játsszon.
„Tudom, hogy dr. Dézsi Csaba Andrásnak a rockzene a kedvence, de nincs is ezzel semmi baj. Egy polgármester miért ne hódolhatna a zenének? Főleg úgy, hogy a legendás Frank Zapparól még könyvet is írt egykor. Ahogy nézem az elmúlt időszak győri nagykoncertjeit, tényleg jócskán látok rockzenét, de azért igencsak gazdag volt a kínálat. Hiszen fellépett a városban Plácido Domingo, az R-Go, a Valmar, Demjén Ferenc, a Quimby, a Csík Zenekar, a Bagossy Brothers Company, a Magna Cum Laude, Dj. Bobo, Bruce Dickisnson, a Slade, Ákos és Koncz Zsuzsa is, hogy csak párat kiragadjak.
Azért ez elég veretes névsor, mit ne mondjak. Bagossyék pedig jönnek vissza hamarosan, ha jól tudom, és a Neoton Família Sztárjai is fellépnek a nyáron, most hétvégén pedig Mága Zoltán is ad egy szuperkoncertet. Nekem ez roppant változatos képet mutat, s kell is, hiszen Győr nagy város, sokféle ízlésű emberekkel” – hangsúlyozta a zene.hu főszerkesztője, aki egyébként a Fáklya Rádió internetes rádióban heti rendszerességgel készít interjúkat kulturális témában. Az ötvenedik adáson túl büszkén mesélte, hogy amikor Nyári Károlyt elhívta a stúdióba, akkor látta, hogy bizony Győr díszpolgáráról van szó.
„Jó, ha egy város megbecsüli azokat a művészeket, akiket a magyar zenei életnek adott! Nyári Károly mellett tudom, hogy a Hallott Pénzes Járai Márk is győri, ahogy a Wellhello szaxofonosa, Tóth Balázs is. Sőt, ha kicsit retrozunk, akkor a TNT is Győrből indult el hódító útjára, ahogy a rongylábú Csutka is. S ha már rongyláb, akkor a villámkezet sem szabad kihagyni: Dániel Balázs, azaz „Mr. Firehand” a jelenkor egyik legmagasabban jegyzett boogie woogie zongoristája. Hihetetlen, amit a srác művel, igazi született tehetség, virtuóz a hangszerével. Bizonyított a Hungária koncerten is, mint zongorista.
De említhetném az Aurórát is, akik régivágású győri rockzenészek, szeretik őket sokan. Na meg ne felejtsem ki Freddiet, Dallos Bogit, DJ. Yaminát sem, s úgy tudom Oláh Ibolya is Győrbe költözött pár éve. Közel van Budapesthez a város, ha épp nincs dugó az M1-esen, vagy nem késnek a vonatok…” – nevetett Bizso, a zene.hu főszerkesztője, akiről egyébként azt is érdemes megemlíteni, hogy nagyon sikeres kvízoldalt is üzemeltet, a kvizmester.com weboldalt.
„Az emberek nagyon szeretik a rejtvényeket! Meg mondjuk én is, így nem volt nehéz egymásra találnunk. Sok zenei feladvány is van, s most, hogy beszélgetünk, igazán lehetnének győri kvízek is. Gazdag a város történelme, kultúrája, gyönyörű a belváros, színes a zenei élet, sokan szeretik a várost. Szóval erre szerintem térjünk még vissza, majd valamelyik koncert után!” – zárta mosolyogva Biró Zsolt, aki tényleg folyamatosan pörög: hol a zenei világban alkot, hol interjút készít a Fáklya Rádióban, s rengeteg-rengeteg fejörőt álmodik meg, minden egyes nap.
Fotók: Biró Zsolt Facebook oldala, Kaszás Bence