A Beatles egykori tagját, a legendás gitárost, énekest, zeneszerzőt és költőt John Lennont 1980. december 8-án, éppen harminckilenc évvel ezelőtt lőtte le Mark David Chapman. Lennon akkor alig múlt 40 éves. Rá emlékezünk.
John Lennon Liverpoolban született, 1940.október 9-én, ír származású volt. Mikor a családot az apa elhagyta, John a nagynénjéhez, Mimihez került, s mellett nőtt fel, ám anyjával is szoros kapcsolatot ápolt. Elvesztése mélyen érintette a fiút, akinek barátsága ekkor erősödött meg Paul McCartneyvel, aki szintén fiatalon vesztette el édesanyját. Egyébként Lennont a gitározás alapjaira is anyja tanította meg.
Az 1960-as években Paullal megalapították a Beatles, s nem sejtették, hogy a zenekar később a rock and roll különleges formálója, a 20. század egyik legmeghatározóbb csapata lesz. A világhírű csapat tagjai: John Lennon, Paul McCartney, Geroge Harrison és Ringo Star.
John bár zseniális zeneszerzőnek tartották, szövegei mégis erősebbek voltak: személyes érzéseket, véleményeket, fájdalmat és örömöt egyaránt megénekelt, az véleményét egyre gyakrabban kérték ki, mivel rájöttek a szókimondó, őszinte személyiségének szabadságára. 1966-ban hangzott el az nagy port kavart s azóta is emlegetett mondata: „Népszerűbben vagyunk, mint Jézus Krisztus.” Ezért a mondatáért magyarázkodásra kényszerült…
A Beatles szinte mindent elért, ami zenekar elérhetett akkoriban. Rajongóik, koncertjeik és eladott lemezeik száma szinte felfoghatatlan. 1966-ban utolsó turnéjuk után találkozott először Yoko Ono-val, ém kapcsolatuk csak 1968-ra datálódik. John-nak ekkora már megromlott a kapcsolata gyermeke Julian anyjával, s Yokoval elválaszthatatlanok lettek. A nő megjelenését sokan bírálták, vádolták, hogy rossz hatással van az amúgy is érzékeny, sokszor már-már labilis Lennonra. A Beatlesen belül is egyre gyakoribban voltak a konfliktusok, amelyek megoldásában Yoko jelenléte nem sokat segített. A pár a banda utolsó két évét együtt töltötte, s a zenélés mellett a vietnámi háború ellen kampányoltak. Sokan Ono-nak tulajdonították a zenekar feloszlását, ám a súrlódások már 1967-ben, Brian Epstein halálakor megkezdődtek. A Beatles végül 1969. augusztus 20-án lett vége. Lennon onnantól szólókarrierjére összpontosított.
Életéről és munkásságáról oldalakat lehetne írni, s ha őrült rajongója nem veszi el az életét alig 40 évesen, egészen biztosan számos nagyszerű művészeti alkotást köthetnénk még a nevéhez. Mark David Chapman azonban elvette a legenda életét…
John Lennon halála
1980. december 8-án dél körül a Lennon házaspár a Rolling Stone magazin híres fotósát, Annie Leibovitzot fogadta a Dakota-házban. A fotóművész készített pár felvételt róluk. Lennon mindenben benne volt, egy olyan kép is készült, amelyen ő anyaszült meztelenül simul hozzá a teljesen felöltözött Yokóhoz. Leibovitz megígérte a párnak, hogy a címlapra kerül a fotó.
A fotóművésznő masinája valószínűleg még javában kattogott, amikor Chapman kijelentkezett a szállodájából, és elindult, hogy “beteljesítse küldetését”. A kabátzsebébe rakott egy kartonlapot, hogy ne dudorodjon ki feltűnően a pisztolya, és magával vitte előző nap vásárolt Double Fantasy lemezét. Úton Lennonék rezidenciája felé betért még egy könyvesboltba is, ahol megvette a Rozsban a fogó című könyvet, és első oldalára ennyit írt: “Ez a vallomásom.”
Ezután már nem volt más dolga, mint várakozni a Dakota-ház előtt. Olvasgatta aRozsban a fogót, beszélgetésbe elegyedett a Dakota-ház portásával, és összehaverkodott egy amatőr fotóssal, Paul Goreshsel, aki gyakran őgyelgett a hírességek lakta épület előtt, hiszen itt nagy eséllyel le lehetett kapni valamelyik sztárt. És valóban, Paul Simon és Mia Farrow is feltűnt a ház kapujában, amíg várakoztak, miközben Chapman arról beszélt újdonsült ismerősének, hogy alá akarja íratni Lennonnal a lemezét.
Lennonék délután indultak el egy közeli lemezstúdióba, hogy tovább dolgozzanak a Walkin’ On Thin Ice című számukon, amit már a következő lemezre szántak. Házuk kapuján kilépve összetalálkoztak Mark David Chapmannel. A fiatalember teljesen megbénult a lehetőségtől, nem mozdult, az amatőr fotósnak kellett odataszigálni őt a párhoz. Chapman autogramot kért a lemezére, amit Lennon készséggel teljesített. Az énekes ráírta a borítóra, hogy “John Lennon, 1980. december” és még meg is kérdezte a félszeg Chapmant, hogy akar-e még valamit. Paul Goresh megörökítette kamerájával a jelenetet.
Ezután Lennonék elhajtottak a stúdióba, ahol David Geffen (a Geffen lemezcég tulajdonosa) azzal az örömhírrel várta őket, hogy a Double Fantasy aranylemez lett. Az új dalon körülbelül négy órát dolgozott a pár, majd elindultak haza. 11 óra előtt tíz perccel gördült be a limuzin a Dakota-ház elé. Yoko szállt ki elsőnek a kocsiból, ő ment elöl, az új felvételeket tartalmazó demo-kazettákat és egy magnót cipelő Lennon pár lépéssel lemaradva követte.
Chapman ekkor már résen volt, és ezúttal nem tűnt bátortalannak. Megvárta, amíg Yoko elhalad előtte, még oda is köszönt neki. Mialatt Ono bement, Lennon Chapmanre nézett, utána a bejárat felé indult.
Miközben Lennon elsétált mellette, Chapman azt kérdezte: „Mr. Lennon?”. Ahogy Lennon megfordult, Chapman úgy helyezkedett, amit a szemtanúk „harcállás”-nak neveztek, majd lőtt – ötször. Az egyik mellément, a többi Lennon hátát és vállait érte. Az egyik lövedék az aortáját találta el.
Chapman ottmaradt, fegyverét José Perdomo vette el, utána azt kérdezte tőle: „Mit csinált, mit csinált?”; Chapman csak annyit válaszolt: „Lelőttem John Lennont”. Ezután levette a kabátját, majd J.D. Salinger Rozsban a fogó című munkáját kezdte olvasni. A rendőrség perceken belül kiért, és Chapman még mindig olvasott.
Mivel nem tudtak várni a kiérkező mentőre, két rendőr a járőrkocsi hátsó ülésén a Roosevelt Kórházba szállította Lennont. Mikor megkérdezték, hogy tudja-e, kicsoda, nem egybehangzó vélemények szerint azt válaszolta, hogy: „Igen”, vagy: „John Lennon vagyok, a Beatle”, vagy csupán bólintott, így nem tudjuk biztosan, mik voltak az utolsó szavai. Minden, megmentésére irányuló erőfeszítés ellenére belehalt a 80%-os vérveszteségbe. 40 éves volt.
Az első hírt a merényletről az újonnan alapított CNN adta; Kathleen Sullivan műsorvezetőnő jelentette be, hogy Lennont lelőtték és épp kórházba szállítják (a halálhírét még nem erősítették meg). Ám a legtöbben elég furcsa módon értesültek az eseményről. Howard Cosell, a legendás sportriporter, az ABC Monday Night Football című műsorának tudósítója jelentette be a halálhírét: Cosell: „Emlékezzünk arra, hogy ez csak egy focimeccs, mindegy, ki győz vagy veszít. Az ABC News egy súlyos tragédiáról értesített minket New York Cityből. John Lennon – talán a leghíresebb Beatle – New York-i lakóháza előtt öt lövést kapott, és kórházba szállítás közben elhunyt.”
A konkurens NBC csatornán jóval szokványosabban adtak hírt az esetről. A „The Tonight Show Starring Johnny Carson” című műsor egyik jelenetét megszakították, bemondták a hírt, majd folytatták a műsort.
Amikor az 1960-as években Lennont arról kérdezték, szerinte hogyan fog meghalni, azt felelte: „Biztos valami őrült fog kinyiffantani.” Bár Lennon ezt minden bizonnyal viccnek szánta, mégis bekövetkezett.
Chapman 39 éve követte el a gyilkosságot, s vette el a világtól John Lennont.
A haláláról szóló írás forrása: Wikipedia