A nagy múltú Győri Nemzetközi Művésztelepet július 22-től két héten át rendezik, melyen hat grafikusművész vesz részt és alkotásaikkal gyarapítják a Rómer-múzeum gyűjteményét is.
Kedden az Apáca utcai Győri Grafikai Műhelyben találkoztunk az alkotókkal, Siklódy Ferenccel, (RO) Szőcs Gézával, a győri Tolnay Imrével, Szabó Dorottyával, Lívia Kozúskovával és Beate Diaóval (D).
A művésztelep vezetője, dr. Pápai Emese művészettörténész lapunknak elmondta, a különböző hagyományos grafikai technikákkal (rézkarc, rézmetszet, linómetszet, litográfia, monotípia) és újszerű, kísérletező megoldásokkal dolgoznak az alkotók a műhelyben. A két hét alatt az alkotóknak lehetőségük nyílik saját kedvelt technikáik művelésére, illetve új eljárások kipróbálására, különböző technikák kombinálására is, ami évről évre igazi kihívás a résztvevők számára.
1969 óta nagy fordulatokat vett a művésztelep, korábban az Ady utcában volt, majd a Napóleon-ház adott otthont az eseménynek. A szimpózium mozgalom ma virágzik Magyarországon, több tucat alkotótábor várja a művészeket országszerte, és ők szeretnek is kimozdulni saját közegükből, világukból, hogy csak az alkotásra koncentrálhassanak ebben a két hétben.
„A Grafikai Műhely még fejlesztésre szorul, hiányzik a szita-műhely, ehhez levilágító helyiség és vizesblokk építésére lenne szükség, és jó lenne jobban kihasználni a műhely lehetőségeit. Reméljük, a fejlesztések által több neves művészt tudunk idevonzani, és egész éven át jobban ki tudjuk majd használni a grafikai műhelyt” – emelte ki a szakember.
Tolnay Imre győri festő és grafikusművész többször volt már a művésztelep vendége. „Mindig jó megismerni a máshonnan érkező művészek gondolkodásmódját, alkotói világát. Koncentráltan, egy helyen, egy adott időben kell valamilyen teljesítményt nyújtani. Nagyon ösztönző a közeg, hogy látok másokat dolgozni, ez engem is szorgalmas munkára inspirál” – mondta a győri művész. Tolnay Imre a festészet világából az utóbbi időben visszakanyarodott a sokszorosítógrafikához, azt tervezi, hogy a műhelyben rézkarcokat, hidegtűket, fametszetek készít.
A résztvevők a két hét alatt megismerik egymást, megosztják a technikai tapasztalataikat, segítik egymás munkáját, beszélgetnek, és múzeumlátogatásra is mennek. A művésztelepen folyamatos az együttgondolkodás, az együttmunkálkodás, de egyben ez egyéni, elmélyült alkotómunka is.
Az elkészült alkotások legjobbjait közösen választják ki a művészek, melyeket egy kamara tárlaton ismerhet meg a nagyközönség. Hagyomány az is, hogy a művészek a Rómer-múzeum kortárs grafika gyűjteményének ajándékozzák egy-egy itt készült munkájukat.
A művésztelepen készült alkotásokból augusztus 3-án 17 órakor nyílik kiállítás a Borsos Miklós Múzeumban (Apor Vilmos püspök tere 2.).
Televíziós szerkesztő: Káprát Zsolt