Párizs 2024 – Póta győzelemmel kezdett az asztalitenisz tornán

MTI Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt
2024.07.28. 08:05

Póta Georgina 1:3-ról fordítva megnyerte első mérkőzését szombaton a párizsi olimpia asztalitenisz tornájának nyitónapján, ezzel bejutott a 32 közé egyesben.

A Budaörs 39 éves pingpongosa ötödik olimpiáján a német színekben versenyző Shan Xiaona ellen mutatkozott be, akivel jól ismerték egymást, mert Berlinben évekig klubtársak voltak. Az esélyek a 24.-ként rangsorolt, kínai származású asztaliteniszező mellett szóltak, aki csapatban olimpiai ezüstérmes (2016) és világbajnoki bronzérmes (2022), emellett pedig – párosban és csapatban – ötszörös kontinensbajnok.

A kétszeres Európa-bajnok Póta jól kezdett, hozta a szerváit, 4-2-re, aztán 7-3-ra elhúzott. Bár ekkor megtört a lendülete, de utolsó két adogatásával magabiztosan behúzta a szettet (11-7).

A folytatásban felpörgött a német pingpongos, akinek magasra feldobott szerváival ekkor nem tudott mit kezdeni Póta. Shan Xiaona 3-0-val indított, a magyar játékos azonban 5-5-nél utolérte. Fordítani viszont nem tudott, 11-7-tel egyenlített ellenfele.

A harmadik szett eleje az elsőt másolta, Póta jól mozgatta a németet, és 5-2-re ellépett, de 8-8-nál elfogyott az előnye. Shan Xiaonának már 10-9-nél szettlabdája volt, végül 12-10-re nyerte ezt a játékrészt.

A kínai-német asztaliteniszező egyre magabiztosabb lett, ezért a negyedik szettben 3-1-es vezetésénél Pink Márk szövetségi kapitány időt kért. Ezzel nem tudta kizökkenteni az ellenfelet, Póta sokat hibázott, szerencséje sem volt, mert egy hálóról lecsorgó labdával szerezte meg a 11. pontot Shan (11-6).

Póta nem adta meg magát, agresszívabban játszott az ötödik szettben, 2-0-ra, majd 7-5-re, aztán 9-5-re vezetett és 11-6-tal szépített.

A német elrontotta az első szerváját a hatodik szettben, majd elvesztette a másodikat, amitől láthatóan ideges lett. Póta ekkor higgadtan kihasználta hibáit, 5-1-re elhúzott és az újabb 11-6 az egyenlítést jelentette.

A magyar pingpongos rutinja a döntő szett elején is érvényesült, 3-0-s vezetésénél ezúttal az ellenfél edzője, a horvát Boros Tamara kért időt. A játék képe ekkor még nem változott, újra megvolt az 5-1-es előny. A térfélcsere után viszont a német egyenlített, de többre nem futotta az erejéből, Póta 11-8-cal lezárta a meccset.

A 32 között a negyedik helyen kiemelt dél-koreai Sin Jubin és az ausztrál Melissa Tapper párharcának továbbjutója vár majd Póta Georginára.