Párizsból jelentjük: Érmek, álmok, valóság

Venesz Klaudia Fotó: MTI, Nagy Roland
2024.08.02. 15:54

Már javában zajlik a párizsi olimpia, melyen ott van Nagy Roland tudósítónk is.

A megnyitó

Az egész világot izgalomban tartó, kéthetes sportünnep megnyitója bővelkedett meglepetésekben, és az egyenlőség és a béke üzenetét tűzte zászlajára. A felvonuló sportolókra – köztük a száznyolcvan fős magyar küldöttségre kevés figyelem irányult, a hangsúlyt inkább a mindent megmutatni akaró show-elemekre fektették a szervezők. Az est leginkább szívmelengető pontja Hymne á l’amour című, Edith Piaf-szám volt, amelyet Celine Dion adott elő az Eiffel-toronyról. 

Párizs, 2024. július 26. Az olimpiai ötkarika az Eiffel-tornyon a 2024-es párizsi nyári olimpia megnyitóünnepségén 2024. július 26-án. MTI/Czeglédi Zsolt

A Győr+ egyenesen a helyszínről jelentkezik

A vidéki hírportálok közül egyedül a Győr+ Média kapott lehetőséget arra, hogy újságírót delegáljon a párizsi ötkarikás játékokra. Nagy Roland rutinos olimpia-járó: a harmadik küldetését teljesíti.  Ahogy ő mondja: „aki ott van, mindenről lemarad”, ugyanis az egyes helyszínekre az utazás is nehézkes és van, ahová a létszámkorlát miatt szinte lehetetlen bejutni. A Párizsban töltött napok alatt előfordult, hogy kiszorult a médiapáholyból, de akad olyan helyszín is, ahová csak a telefonja leadása után léphet be.

Hőség a salakon

Életre szóló élménnyel gazdagodott sportriporterünk a Roland Garros centerpályáján. Esélyes, hogy az utolsó nagy világversenyén láthatta élőben a valaha volt egyik legjobb teniszezőt, Rafael Nadalt. Roland úgy fogalmazott: „Csak hogy emeljük a tétet: egy másik legendával meccsel. Nadal-Djokovic-párharc, 15 ezer néző előtt. Ugye hogy érthető, ha mégis azért imádkozik mindenki a tűző napon, hogy minél tovább tartson ez a meccs, és legyen ez a tenisz soha véget nem érő pillanata?! Már a bejutásért is óriási küzdelem folyt, hiszen kis túlzással, az egész világ ezt a mérkőzést nézte. A sajtószektor fullon, előtte kígyózó sor. Fél óra múlva még többen. Esélytelen, trükk nélkül ez nem megy, szóval átsétáltam a szurkolók közé, és beálltam egy nézői sorba a középső lelátónál, majd annyit mondtam a jegyeket ellenőrző hölgynek, hogy engedjen be, megtelt a médialelátó. Meglepődött, de beengedett. A legjobb helyre. Ez gyors és egyszerű volt, ez pedig engem lepett meg.”

Párizs, 2024. július 29. A szerb Novak Djokovic (b) és a spanyol Rafael Nadal a 2024-es párizsi nyári olimpia teniszbajnoksága férfi egyesének második fordulójában játszott mérkõzésük elõtt a párizsi Roland Garros Stadionban 2024. július 29-én. MTI/EPA/Franck Robichon

Biztonság és fifikás megoldások

A világversenyek velejárója a kiemelt biztonsági fokozat. A szervezés bővelkedik az egyedi, de egészen jól átgondolt megoldásokban. Nagy Roland telefonját is begyűjtötték egy egészen prózai ok miatt:

„Ahogy a világ változik, úgy változik az újságírók eszköztára is. A diktafonokat mára már többnyire felváltották a mobiltelefonok, hiszen a rajtuk lévő hangrögzítők is teszik a dolgukat. Párizsban viszont több helyszínen is elkérik a médiamunkások telefonjait, és egy tálcára rakják őket az önkéntesek. A magyarázat pedig tulajdonképpen egyszerű: bizonyos sporteseményeken annyian szeretnének a mixed zónában interjút rögzíteni, hogy annyi mobilt és mikrofont lehetetlen a sportolók orra alá tolni. Így ötletesen megoldják, az interjú végén pedig természetesen mindenki visszakapja a saját telefonját, mikrofonját.”

Az olimpiai falu valóban „falun van”

A magyar delegáció becsekkolása után már napvilágot láttak az első kritikák a sportolók szálláshelyét illetően, és a környezettudatosság jegyében kartonpapírból készült ágy csak nüansznyi problémát jelentett a távolság és a nehézkes logisztika miatt. Az utasoktól roskadozó buszokon a hőség az úr, ráadásul egy-másfél órás zötykölődéssel kell számolni. Nagy Roland mégis bevállalta ezt egy interjú kedvéért. Munkatársunk a győri tornásztehetség, Mészáros Krisztofer edzőjét, Szűcs Róbertet látogatta meg az olimpiai faluban, így testközelből tapasztalhatta, hogy a sportolók egyáltalán nem túloznak.

A sztár is csak ember

 Az atlétika állócsillaga, Simone Biles olimpiai győzelme után kollégánk a Bercy Aréna előtt botlott világsztárokba. „Történt, hogy a döntő végén óriási ünneplés kezdődött, hiszen az USA nyert, az olaszok majd kiugrottak a bőrükből az ezüstéremmel, és alapvetően a britek is jól megvoltak a bronzzal, így aztán a nézők is vidáman tapsolták meg a versenyzőket, majd mindenki elindult kifelé. Mind a 15 ezer ember egyszerre, én pedig szerettem volna megúszni a pipilépésben haladást, így a médiakijárat kordonja melletti résen gyorsan kiléptem arra az utcára, amerre nem ment szinte senki. Pár méter után gyanús lett, hogy egy bejáratnál sokan állnak, és rendőrök tartanak szabadon egy szűk sávot a sofőrökkel beálló autókig, kisbuszokig. Többen várakoztak Star Wars-pólóban, néhányan Lakers-mezben, és volt egy Snoop Dogg hasonmás is, a Wishről rendelt változatból. Gyorsan összeállt a kép: ez a VIP-kijárat, és a jólértesültek már a közös fotókért és autogramokért gyülekeztek.

Először a hetvenes évek tornász legendája, a Romániából a Ceaucescu-diktatúrában Magyarországra szökött, majd Amerikába menekült Nadia Comaneci érkezett az autókhoz. Serana Williams Nicole Kidmannel ült együtt a nézőtéren, de kint már csak a teniszezőt fotózhatták a rajongók, de ő is gyorsan a kocsihoz sietett. A francia színésznő, Juliette Binoche kedvesen beszélgetett, de ő sem állt le autogramot osztogatni. A filmrendező Spike Lee amerikai szurkolói trikóban és az elmaradhatatlan fehér napszemüvegben sietett tovább. A korábbi spanyol kosárlabda NBA-csillag Pau Gasol pedig szó szerint kilógott a tömegből. Snoop Dogg-ra és a többiekre hiába vártak a rajongók” – írta beszámolójában Roland.

Magyar eredmények

A csütörtöki lapzártánkig az éremtáblázat 28. helyén állunk. Az eredmény még messze nem végleges, hiszen számos tehetséges sportolónk várja versenyét.

Muhari Eszter, a 21 éves tatabányai párbajtőrvívó higgadt versenyzéssel jutott a bronzmérkőzésig, ahol egyetlen tussal győzte le ellenfelét. Magyarország első érmét a szombati versenynapon akasztották sportolónk nyakába: egy bronzzal térhet haza.

Milák Kristóf a kétszáz méteres pillangóúszásban – azzal, hogy benézett 1:54 alá – a világ legjobb idei eredményével jutott a döntőbe a keddi versenynapon. A szerdai döntőben a franciák kedvencével, Léon Marchand-nal szemben maradt alul, így egy ezüstéremmel növelte a magyar küldöttség érmeinek számát.

A férfi kardban huszonnyolc év után született csapatezüst: a Szilágyi Áron, Szatmári András, Gémesi Csanád, Rabb Krisztián négyes a fináléban a dél-koreai csapattal küzdött és 41–45 arányban maradt alul.

Párizs, 2024. július 31. Mészáros Krisztofer lólengésgyakorlata után a 2024-es párizsi nyári olimpia férfi tornaversenyének összetett döntõjében a párizsi Bercy Arénában 2024. július 31-én. MTI/Czeglédi Zsolt

Győri büszkeségeink

Mészáros Krisztofer élete első olimpiai szereplésére úgy tűnik, megérkezett. Kiváló szergyakorlatokat követően, a kilencedik helyen végzett a férfi tornászok összetett fináléjában.
Bácskay Csenge a 12. helyen végzett az ugrás kvalifikációjában, így számára az olimpia véget ért.
Takács Kincső és Kopasz Bálint, a Győri Vízisport Egyesület versenyzői még várják, hogy hajóba üljenek. Sebestyén Dalma a női 200 méteres vegyes úszásban áll rajtkőre és Szabó Szebasztián is medencébe ugrik még.