Megérkezett az augusztus, ami a parlagfű pollenszórásának a kezdete és az erre érzékenyeknek egy meglehetősen nehéz időszak. A pollenterhelés csökkentése érdekében az illetékes kormányhivatalok külterületeken, a jegyzők és a jegyző nevében és megbízásából eljáró szakemberek a belterületeken végeznek ellenőrzéseket és folytatják le a növényvédelmi eljárásokat.
A gabonafélék aratása többnyire megtörtént, itt a tarlókon jelenik meg az allergén gyom tömegével, amennyiben a talajművelések, tárcsázások elmaradnak vagy késnek. A munkát nehezíti az erőteljes szárazság, ami azonban a parlagfű elszaporodását nem igazán akadályozza.
Belterületen a bolygatott és a még be nem épített üres telkek jelentenek komoly kihívást a tulajdonosoknak a gyomnövény terjedésének megfékezésében.
A Polgármesteri Hivatal Környezetvédelmi Osztályához beérkező közérdekű bejelentések jelentős része is ezen területekre irányul.
Tapasztalataink szerint az ingatlantulajdonosok hosszabb, több hétig tartó nyaralása során fordulnak elő olyan esetek, hogy a szomszédok jelzik a hatóságnak a parlagfű megjelenését a nyaralás miatt elmaradt kaszálások, fűnyírások miatt. A hatóság jelzésére azonban az elmaradt feladatok végrehajtása megtörténik.
Fontos feladat a családi házas beépítésű ingatlanok esetében, a városunk köztisztasági rendelete alapján a magántulajdonos kötelessége, hogy a telkével határos közterületen is végezze el a gyommentesítést!
Hatósági eszközökkel nem irtható ki a parlagfű, azonban ha odafigyelünk a földtulajdonaink, közterületeink állapotára, jelentősen csökkenthetők az allergia okozta kellemetlen tünetek.
Figyeljünk környezetünkre, embertársainkra, és tartsuk be a ránk vonatkozó törvényi kötelezettséget.
A NÉBIH-nél június eleje óta működik a parlagfű-bejelentő rendszer.