Gamma kamerára gyűjtenek

Győr+
2019.12.17. 19:12

A mellrák korai felismerését és kezelését szolgálja a gamma kamera. A győri Petz-kórház Mulartz Henrik Sebészeti Alapítványa ennek beszerzésére nyújtott be pályázatot a Győri Lions Alapítványnak, mely céltámogatást szervez a hiányzó összeg gyűjtésére.

A Mulartz-alapítványnak 1 millió 250 ezer forint áll rendelkezésre a 6,3 millió forintba kerülő berendezés beszerzésére. A Lions eddig 1 millió 650 ezer forintot gyűjtött össze. A Győr+ Média a kezdeményezés mellé állt, tudósítunk a gyűjtésről, s tájékoztatjuk olvasóinkat arról, miért fontos, hogy egy új gamma kamerával tudjanak diagnosztizálni a győri kórházban.

Az emlőrák a nők leggyakoribb rosszindulatú daganata, mely minden hetedik-nyolcadik nőt érint élete során valamilyen formában – mondta el érdeklődésünkre dr. Drozgyik András sebész szakorvos. A szakember szerint egyre több esetben sikerül kiszűrni az emlődaganatokat olyan stádiumban, amikor a megfelelő műtéttel a betegség túlélése messze meghaladja a többi rosszindulatú daganatét. Vannak olyan esetek, amikor a szűrővizsgálaton észlelt elváltozás nem is tapintható, illetve van, amikor a műtét előtt szükséges onkológiai kezelés (ez csak bizonyos esetekben szükséges) hatására lesz kisebb, mint a tapintással észlelhető méret.

Fotó: Pixabay

Ezeket a daganatokat is biztonsággal el kell távolítani, illetve mivel szerencsés esetben a beteg életét ez a betegség, a megfelelő kezelés után nem is rövidíti meg, nagyon fontos, hogy jó esztétikai eredménnyel történjen ez a műtét. Első az onkológiai szempont, de második az esztétika. Mind a kettőhöz a gamma szonda szükséges, hangsúlyozta dr. Drozgyik András.

A nem tapintható daganatokat egy izotóppal jelölik meg a műtét előtt, magyarázta. „Ez az izotóp nagyon kis sugárzást ad le, a személyzetnek nem kell óvintézkedés, terheseknél is alkalmazható, azonban csak speciális műszerrel lehet detektálni. Ez a műszer a gamma szonda. A daganatot a térben fél centiméternél is kisebb pontossággal tudja nekünk jelezni. A megfelelő ép szövethatárokkal el lehet távolítani és ezzel jó esztétikai eredményű emlőmegtartó műtétet tudunk végezni.”

A másik alkalmazási területe, hogy egy emlőműtét során, illetve bőrdaganatok esetében az őrszem nyirokcsomókat is el kell távolítani. Ezek gamma kamera nélkül nem végezhetőek el.

A 27 éve működő Lions Alapítvány főleg a látássérültek, utóbbi időben a diabéteszben szenvedők támogatásával foglalkozik, mondta el Döncző Zoltán, az alapítvány elnöke. Évente 5-6 millió forintot osztanak szét. A Mulartz-alapítvány pályázatát céltámogatás meghirdetésével tudják támogatni.

Aki segíteni szeretne, a 10103379-47313700-01004006 számlaszámon megteheti. Az adományról a közhasznú alapítvány adóigazolást ad.

(x)

Kapcsolódó témák: #egészségügy | #jótékonyság |