Véget ért a nyári szünet, szeptember 2-án reggel pedig megkezdődik a tanítás az általános- és középiskolákban. – írja az Országos Rendőr-főkapitányság a figyelemfelhívó tájékoztatójában.
Egyik napról a másikra kell átállni a reggeli korán kelésre, aztán időben elindulni az iskolába, ott eltölteni több órát, majd tanulni. Már ez is épp elég ahhoz, hogy a több mint kéthónapos szabadság után ezt megszokják a gyerekek, de emellett több szempontból is fokozott veszélyeket rejthet a gyermekek számára a tanévkezdet: gyakorlatilag egyszerre jelennek meg a mindennapok közlekedésében.
Az ORFK tapasztalatai alapján szeptemberben az iskoláskorú gyermekek közlekedés-biztonsági veszélyeztetettsége magasabb az átlagnál. Gyermekeink a legveszélyeztetettebb és legsérülékenyebb képviselői a közúti közlekedésnek, így valamennyi korosztályhoz képest megkülönböztetett figyelmet igényelnek.
Az iskoláskorúakra leselkedő veszélyek másik oldalát az utakon tömegesen megjelenő járművek jelentik. A nyári szabadságok után a forgalomban részt vevő járművek száma ugrásszerűen megnő, jellemzően a reggeli iskolakezdés és a délutáni befejezés időszakában zsúfolttá válnak az utak, így az autósok oldaláról jelentkező közlekedésbiztonsági kockázat is megnövekszik.
Tudomásul kell venni, hogy a gyerekek másként gondolkodnak, mint a felnőttek. Másként látják a világot, más dolgokat tartanak fontosnak és érdekesnek, mint a felnőttek, és nincs ez másként a közúti közlekedésben sem. A gyermekek közlekedésük során is sokszor a kalandot, a játékot keresik, figyelmüket teljesen elvonhatja egy-egy érdekesnek tartott tárgy, vagy esemény, esetleg egy-egy zenébe belemerülve közlekednek. Ekkor azonban biztonságérzetük teljesen megszűnhet, a külvilágot kizárva pedig minden külső inger nélkül maradnak. Ezért ilyenkor minden sofőr számára a legfontosabb szabály: „Vigyázat! Gyerekek!”
Elengedhetetlen fontosságú, hogy a járművezetők a tanintézetek közelében különösen figyelmesen, óvatosan közlekedjenek. Kijelölt gyalogos-átkelőhelyhez közeledve már távolabb kezdjék meg a lassítást, ezáltal is növelve az úttesten áthaladni szándékozó gyermekek biztonságérzetét.
A tanítási nap kezdetén és végén a tanintézetek közelében forgalmi torlódások alakulhatnak ki, amelyek további kockázatokat jelentenek a gyermekek számára. Kérjük a járművezetőket, hogy legyenek ilyenkor türelmesek, előzékenyek, továbbá számítsanak arra, hogy a gyermekek ilyenkor váratlanul is megjelenhetnek az úttesten!
Amennyiben a gyermek gyalogosan vagy tömegközlekedési eszközzel jár iskolába, akkor előzetesen meg kell velük ismertetni az adott útvonalat, és alaposan be kell gyakoroltatni a biztonságos közlekedéshez nélkülözhetetlen fogásokat. Ennek legjobb módja, ha a szülők a gyermekkel együtt járják be az iskolába vezető utat.
Amennyiben a gyermek kerékpárral, rollerrel jár iskolába, csak akkor járjon önállóan, ha ismeri a legfontosabb közlekedési szabályokat és képes a járművel biztonságosan közlekedni. Bár hazánkban még nem kötelező, ettől függetlenül kifejezetten ajánlott, hogy a kerékpározó gyermek minden esetben viseljen fejvédőt.
Amennyiben a szülő gépjárművel szállítja az iskolába a gyermeket, szintén sok dologra kell figyelnie – a forgalmon kívül. A gyermeket minden esetben rögzítsék gyermekbiztonsági rendszerbe (gyerekülés, ülésmagasító), és csatolják be a biztonsági övet! De ne csak a gyermekét, hanem a sajátjukat is!
A rendőrség a Polgárőrséggel együttműködve idén szeptemberben is, a napi oktatás kezdetének és befejezésének időszakában kiemelt közterületi jelenlétet biztosít azon általános iskolák környékén, ahol ez közlekedésbiztonsági szempontból indokolt.
„Számítunk együttműködésére és támogatására abban, hogy közösen egy biztonságosabb környezetet teremthessünk az iskolakezdés idején! Legyen ez a kampány iskolapéldája egy baleset-megelőzési összefogásnak!
… hogy mindenki hazaérjen!
Forrás: Országos Rendőr-főkapitányság
Illusztráció: depositphotos.com