Az illóolajok meghódították a világot, bizonyítottan hatással vannak az érzelmekre, a hangulatra, enyhítik a fájdalmat és egyéb kellemetlen tüneteket, hatásos stresszcsökkentők, a hideg téli hónapokban különösen kedvelt a használatuk. Nézzük, melyik mire ajánlott!
Az illóolajokat már az ősi kultúrákban is alkalmazták a gyógyítás mellett kozmetikai és vallási célokra is. Már a X. században ismert volt a növényi hatóanyagok kivonásának technikája. Az aromaterápia kifejezést először a francia vegyész, René-Maurice Gattefossé használta könyvében, amely 1937-ben jelent meg, őt tartják a modern aromaterápia megalkotójának.
- Borsmenta: az emésztési panaszok, a hányinger és a fejfájás hatásos ellenszere, de izomfájdalmak, hörghurut, arcüreggyulladás és utazás közbeni rosszullét esetén is hatásos.
- Bergamot: csodálatos illata segíthet pihenni és javítja a hangulatot.
- Cédrusfa: nyugtató hatású, kiváló izomfájdalmak esetén.
- Kamilla: segíti az elalvást, nyugtatja az irritált bőrt.
- Rozmaring: emésztési problémákra nyújt segítséget, enyhíti a hörghurutot, a depressziót és csökkenti a folyadék visszatartást.
- Gyömbér: erős és fűszeres. Fürdővízbe csöpögtetve serkentő hatású.
- Jázmin: az egyik legjobb illat, csodálatos hatása van a fürdővízben.
- Levendula: aromás illatú, antiszeptikus, nyugtató és gyógyító hatású.
- Citromfű: jó a feszültség oldására, pihentető.
- Teafa: hatásos légúti megbetegedések esetén és a bőrproblémák – mint a pattanások, tályogok, égési sérülések – is jobban gyógyulnak tőle.
- Ylang-Ylang: a problémás zsíros, pattanásos bőr kezelésére ajánlott, hatásos depresszió, álmatlanság, merevedési zavar és a stressz okozta tünetek ellen.
Ha illatos fürdőt készítünk, elég 6-8 csepp olajat a fürdővízbe csepegtetni. Mivel nem elegyednek a vízzel, keverjük el a kezünkkel alaposan. A fürdő esetén az olaj a hatását nem a bőrön keresztül fejti ki, hanem a meleg víz hatására párologni kezd, így belélegezve jut be a szervezetbe. Illóolajjal gőzölhetünk is, az inhalálást javasolt torokfájás, megfázás esetén. Egy tálat töltsünk meg forró vízzel, csepegtessük bele a megfelelő olajat, és lélegezzük be a gőzt. Megfázás tüneteinek enyhítésére a legjobb az eukaliptusz, a szantál, a teacserje vagy a fenyőolaj. Megelőzésre is az eukaliptusz ajánlott.
Stresszenyhítésre is használhatjuk az olajokat. Migrénre ajánlott a borsmenta, a levendula, a kamilla. Fejfájásra ezek mellett még alkalmazhatjuk a bazsalikomot és az eukaliptuszt. Étvágytalanságra javasolt a bergamott és a borsmenta. Álmatlanság esetén kamilla és narancsvirág ajánlott. Ha kimerültek vagyunk, a szakemberek a rozmaring olajat, a citromolajat, a bergamottot és a borsmentát javasolják. A levendula jó még izomfeszülés és magas vérnyomás esetén is. Ha valaki ideges, nyugtató hatással bír a citrom- és narancsvirágolaj, valamint a mandarinolaj, szorongásra pedig a rózsafaolaj.