A következőkben néhány hasznos tanácsot olvashat arra vonatkozóan, hogy mire kell vigyázni a bankkártyahasználat, azaz a PIN-kód használata, megválasztása alkalmával, kártyával történő fizetéskor, illetve pénzfelvétel során.
- A PIN-kódot tartsa a lehető legnagyobb titokban. Aki a kártyával együtt a PIN-kódot is megszerzi, fizethet vele. A PIN-kódot próbálja megjegyezni, ne írja rá a kártyára! Ha mégis felírná valahová, ne tartsa a kártya közelében, és ne írja fel, a kód milyen kártyához tartozik! A PIN-kódot ne adja meg sem telefonon, sem írásban, illetve ne közölje senkivel – akkor sem, ha hivatalos személynek vagy banki alkalmazottnak adja ki magát!
- Ha módja van a PIN-kód megválasztására, kézhezvételt követően mindenképpen változtassa meg az indító PIN-kódot! Ne válasszon olyan kódot, amit az Ön személyének ismeretében ki lehet következtetni (évszámok, irányítószámok, igazolvány szám). Ha kézhez vette, azonnal írja alá a kártyát, a PIN-kódot tartalmazó borítékot pedig semmisítse meg.
- Fizetéskor mindig kövesse nyomon, mi történik a kártyával, és ne engedje, hogy kikerüljön a látóköréből! Csak azt engedélyezze, hogy egy terminálon, egy alkalommal olvassák le a kártyát, és ne engedje a leolvasást megismételni. Ilyenkor előfordulhat, hogy többször is levonják az adott összeget a bankkártyáról, ezért mindig ellenőrizze a vásárlás pontos összegét akár a bizonylaton, akár a banki visszaigazoló SMS-ben vagy egyéb üzenetben, és a számlát legalább a következő számlakivonat megérkezéséig őrizze meg. Érdemes jobban vigyázni a kártyára olyan elfogadóhelyeken, ahol nagyobb a visszaélés, a manipuláció valószínűsége (pl. éjszakai szórakozóhelyeken).
- ATM-ből történő készpénzfelvételnél lehetőleg ügyeljen az automata közvetlen környezetére is! Félreeső, elhagyatott helyen álló automata esetén pedig próbáljon meggyőződni arról, hogy a gépet nem manipulálták-e (pl. eltömődött a bankjegynyílás, nem adja vissza a kártyát)! Vizsgálja meg a bankkártya-leolvasó nyílását, hogy nem helyezett-e valaki egy másik leolvasót fölé, hogy utána lemásolja a kártyája adatait! A PIN-kód megadásakor takarja el a kezét, nehogy távolról leolvashassák a beírt számokat. Ha a pénzkivétel során gondja támad, legyen óvatos a hirtelen ott termett, segítőkész személlyel! Inkább az üzemeltetővel vegye fel minél előbb a kapcsolatot!
- Internetes vásárlás esetén ügyeljen arra, hogy valamilyen módon titkosított oldal legyen a fizetőoldal! Ha rendelkezik webkártyával, inkább használja azt internetes fizetésre! Kártyaszámát ne adja meg e-mailben, vagy faxon, ha mégis így kérnék, akkor óvakodjon a szolgáltatótól. PIN-kódot internetes vásárlás során nem kérhetnek, ezért soha ne adja meg.
- Mobilfizetési szolgáltatás használata esetén kapcsolja be telefonján a feloldómintát, vagy a biometrikus azonosítást!
- Kártyáját kezelje úgy, mintha készpénz lenne: ne hagyja őrizetlenül nyilvános helyeken!
- Ne adja ki senkinek a bankkártya adatit (PIN kód, érvényességi idő, CVC kód). A bankok és a szolgáltatók sem kérhetik ezeket adatokat. Ha valaki mégis ezt kéri, ne adjuk meg, kezdjünk gyanakodni!
Vásárláskor és pénzkivétel alkalmával mindig őrizze meg a bizonylatot és vesse össze a havi bankszámlakivonattal, különösen külföldi utazás után! Erre használhatja a bankja által küldött visszaigazoló üzeneteket is.
Pénzügyi fogyasztóvédelmi kérdése esetén keresse bizalommal irodáinkat!
Elérhetőségek:
Cím: Győr, Szent István u. 10/a., II. emelet 208-as iroda (az ITC székház),
Telefon: 06-30-923-4942 (ügyfélfogadási időben), E-mail: [email protected]
Web: www.penzugyifogyaszto.hu, facebook.com/penzugyifogyaszto
Ügyfélfogadás:
HÉTFŐ: 8:00-14:00 // SZERDA: 8:00-14:00 // CSÜTÖRTÖK: 11:00-17:00
Pénzügyi Navigátor. Utat mutat a pénzügyekben.
(X)