Nem sokáig tudta magáénak a május elején felállított palacsintakígyó-rekordot Nyúl, a komáromiak egy hónappal később a 740 méteres eredményt 1010-re növelték a szomszéd megyében. A Győr melletti településen azonban úgy gondolták, hogy a csúcs mégis őket illeti: újraizzították a palacsintasütőket és szeptember 7-én 1120 méterrel új rekord született.
Igazi közösségi összefogásról tettek tanúbizonyságot nemcsak a nyúliak, de a környező falvak lakói és a távolabbról érkező palacsintarajongók is. A leghosszabb utat Balatonfüredről tette meg egy púpozott tányérnyi édesség, de az adományozó újabb adag elkészítésére készen, minden szükséges eszközzel érkezett meg a nyúli sportpályára, ahol szombaton reggel 9 órakor már teljes készültségben állt mindenki. Az idő esőre áll ugyan, de mintha az édes illatok előcsalogatták volna a napsütést és barátságos meleg kerekedett. Volt, aki otthonról hozott kupaccal szállt be a rekordállítási kísérletbe, de a helyszínen is nagyüzemben égtek a gázlángok.
A kísérlet ezúttal nem önálló esemény volt: a Chili-, Csoki- és Csosza-, azaz Pálinkafesztivált rendezte meg a Fiatalokért Együtt Kulturális Egyesület. Az ingyenes eseményen kicsik és nagyok is jól szórakoztak: a zenei programok, táncbemutatók és az ugrálóvár is vonzotta az érdeklődőket. A nap mindjárt egy nagyon kedves felütéssel indult: az esőfelhők elvonultával összeállították azt a vizes pályát, amin aztán a gumikacsák gyorsaságát mérték össze. Nem kis meglepetésünkre talán több sárga játékot szorongató felnőttet számoltunk, mint gyermeket.
A kitelepülő kézművesektől szebbnél szebb vásári portékákat lehetett beszerezni – és ha már a gasztronómiánál járunk – ízletes finomságokkal tölthették meg az éléskamrát azok, akik nem falták be azonnal a megvásárolt húst, zöldséget vagy épp az édességeket.
Buzásné Katát, az ötletgazdát nagy sürgés-forgás közepette sikerült mikrofonvégre kapnunk. „Nyúl egy kis falu, Komárom pedig egy nagyváros. És úgy gondolom, hogy ez a rekord, és az édes és sós palacsinta nekünk jár” – fogalmazott Kata, aki elárulta, hogy rögtön a „trónfosztás” után elhatározták, hogy nem hagyják annyiban a történeteket. „Amúgy is akartunk csinálni ősszel egy fesztivált, kapóra jött. Ha egy évre is, vagy bármeddig is lesz a miénk a rekord, a lényeg a közösségépítés.”
A komáromiak 1010 méteres csúcsát legalább 100 méterrel szerették volna túlszárnyalni. Ha nem is sikerült volna, akkor sem keserednek el: Kata úgy véli, hogy a legfontosabb célkitűzés az, hogy a közösség újra egymásra találjon. Az önkénteseket most picit nehezebb volt megtalálni a környező települések programjai miatt, de csatlakoztak új résztvevők is. „Az árusok is látták, hogy milyen jó ez és ők is részesévé akartak válni” – így a kézművesek az áru mellé a készre sütött, lapos édességet is becsomagolták.
Az 1120 méteres, hivatalos magyar rekordot végül 11,5 órás, megfeszített sütéssel, töltéssel és tekeréssel érték el. Egy méterhez 6 palacsinta szükséges, tehát gyors fejszámolást végezve hozzávetőlegesen több mint 6700 édes, vagy sós finomság készült. Nyúl ismét beírta magát a palacsintarekordok könyvébe!
Galéria: Venesz Klaudia