Hetek óta tart a próbafolyamat a színfalak mögött, hogy szeptember 21-én hivatalosan is elindítsa 2024/24-ös évadát a Győri Nemzeti Színház. Aldo Nicolaj Hárman a padon című műve igazi jutalomjáték a fantasztikus főszereplőknek, Bende Ildikónak, Maszlay Istvánnak és Rupnik Károlynak egyaránt. A teátrum igazgatója, aki a darab rendezője is egyben úgy fogalmazott, pragmatikus döntés volt a részéről, hogy műsorra tűzte a produkciót, hiszen mindenképpen szeretett volna három kiváló szerepet adni, az említett három kiváló művésznek.
A történet során a „vasnemzedék” nyugdíjas napjait követhetjük nyomon. Egy zsúfolt, XX. századi lakótelepen vagyunk, a padon két férfi és egy nő üldögél. A szerző e három szereplő történetén keresztül ábrázolja például azt, hogy miként válnak büszke, öntudatos férfiak zsémbes öregemberekké, és miként élednek újjá reményeik a valahová tartozás érzésével.
„Két évvel ezelőtt bekopogott hozzám Bende Ildikó, aki pályája 50. évadához érkezett el a győri színházban, és azt kérdezte tőlem mikor lehetne bemutatni ezt a művet, hiszen nagyon szeretné eljátszani. Azt gondolom annál jobb pillanat nincs erre, mint amikor valaki öt évtizede oszlopos tagja a társulatnak. Mellette természetesen egy kiváló sztoriról van szó, minden generációt megérint, hiszen az életről szól, a barátságról, a szeretetről és az elmúlásról” – árulta el a Győr+ Média érdeklődésére Bakos-Kiss Gábor.
A direktor hozzáfűzte, hogy mivel életkorilag is passzolnak a szerepek, ilyenkor az a legcélravezetőbb, hogy aki a történeten kívül van az megpróbálja megérteni a zsigeri létezését, gondolkozását azoknak, akik ezeket a szerepeket felépítik.
„Három irányból hárman nagyon különbözőek. Ildikónak van egy életöröme, egy derűje, amit bármikor ha találkozik vele az ember azt őszintén hozza. Maszi szentimentális és szenzitív figurája a társulatnak, ilyen értelemben nagyon találó Lapaglia karaktere. Karcsi pedig egy energiagombóc, ahogy létezik és beleteszi magát minden szerepbe az egyszerűen példaértékű. Nos, ez a három energia, nagyon szépen összesimul az előadásban. Az egyik kedvencem a darabban az, amikor azt érezzük, hogy a szereplők kiszakadnak a díszletből, mintha egy bárkán lennének, és akkor ott két bohócot látunk. Azt gondolom a lelkünk mélyén nemcsak gyermekek vagyunk, hanem bohócok is” – zárta találkozónkat Bakos-Kiss Gábor.
Az Aase-díjas Bende Ildikó a mindennapokban is sok idős emberrel találkozik, közvetlen, szívesen beszélget a szépkorúakkal, például kutyasétáltatás közben. Mint mondja azért volt számára megerőltető Ambra karakterét elfogadni, mert sokkal szerencsétlenebb a sorsa a darabban, mint a férfi szereplőké, de mindezek ellenére tele van életkedvvel.
„Nagyon hálás vagyok, hogy bemutathatjuk ezt a produkciót, mert teljesen mindegy, hogy milyenek a mű hősei, az életben mindegy hány évesek vagyunk, mindig kell, hogy legyen olyan ábrándunk és célunk, ami előrevisz bennünket. Hogy mennyire vagyunk hibásak a sorsunk alakulásában? Azt mondom, hogy aki megnézi ezt a darabot, mindenre választ fog kapni, és bizony Ambraban is nagyon sokan magukra fognak ismerni, sokan fogják azt mondani, hogy igen, jól döntöttem, hogy ezt az életformát választottam” – mondta portálunknak a tőle megszokott, nyílt őszinteséggel Ildikó.
A Hárman a padon szeptember 21-től látható a győri teátrumban, a Kisfaludy Teremben. Megnézni minden generációnak ajánlott és kötelező!
Galéria: MekliZ Fotóstúdió
Televíziós szerkesztő: Farkas Mónika