Árvízinfó: Lassan véget ér a védekezés!

P. Csapucha Adrienn Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
2024.09.24. 07:25

Kedden napközben várhatóan elhagyja az országot az árhullám legmagasabb szintje, a Duna tetőzését Mohácsnál várják, ahol a harmadfokú készültség mellett a helyzet ugyan komoly, de nem kritikus - erről is szó esett az operatív törzs legfrissebb tájékoztatóján. Orbán Viktor mellett ezúttal Müller Cecília is részt vett a találkozón.

“Az operatív törzs ma még dolgozik, de ma az árhullám elhagyja az országot, szépen kikísérjük, így az operatív törzs egy szűkített formában folytatja a munkáját. A héten ugyan várható csapadék, de ez nem befolyásolja az árhullám levonulását” – kezdte beszédét Orbán Viktor. Mint mondta a hullámterekben található ingatlanokat jelenleg is megtámadja a víz, így az önkormányzatok képviselőit felkérte, hogy tájékoztassák mindig időben a lakosságot.

A kormányfő kiemelte, gyors ütemben halad az apadás, 510 kilométeren védekeztek hétfőn a szakemberek és az önkéntesek, ez a szám egyébként 200 kilométerrel kevesebb mint vasárnap. Mosonmagyaróvárnál több mint 1 méterrel, Győrnél pedig 120 centivel alacsonyabb a vízállás, míg Budapesten 160 centit apadt a folyó. A védekezésben résztvevők száma is jelentősen csökkent, tegnap 4458-an ma pedig kicsivel több mint 1800-an védekeznek majd a gátakon.

40 kilométeres szakaszon épültek ideiglenes védművek, 2 milliónyi homokzsákot használtak fel, mintegy 55 ezer tonna homokkal. “Elrendeltük a visszarendezőség munkarendjét, amit nem használtunk fel homokzsákokat, azokat visszaszállítják az önkormányzati és állami raktárakba” – ismertette a miniszterelnök.

Mint kiderült az Árvízinfón, a vízügyesek szeptember 21-e óta 5500 kilométert tettek meg gyalog. Ez a teljes magyar határvonal kétszerese. Orbán ugyanakkor hozzátette, ő maga 1687 kilométert járt be az elmúlt időszakban a folyók mentén. A miniszterelnök megköszönte mindenkinek a megfeszített munkáját, akik részt vettek a védekezésben.

Fotó: Facebook/Orbán Viktor

Újságírói kérdésre reagálva a kormányfő hangsúlyozta, hogy Magyarország az egyetlen olyan ország, ahol keresztben nincsen gát. “Mindez azt jelenti, hogy nem lehet szabályozni a folyó szintjét, de az élővilágban nem esett kár. Én mindig annak a híve vagyok, hogy ne építsünk keresztbe a Dunán gátat, legyünk nagyon büszkék arra, hogy a Duna medrét semmilyen emberi beavatkozás nem befolyásolja.”

Orbán Viktor elárulta azt is, hogy a szlovákokkal zajlik a tárgyalás a korábbi peres eljárásból kifolyólag, de nem tervezik megépíteni a vízerőműszakaszt a Dunán.A magyar állam mind a vízről, mind az áramról folyamatosan tárgyal, jó szándékú tárgyalás folyik, és könnyen lehet, hogy lesz megállapodás – tette hozzá.

Müller Cecília közegészségügyi kérdésekben adott információkat. Mint mondta az árvíz levonulását követően sok kihívással kell szembenézni, de erre az árvíz érkezését megelőzően már felkészültek. “A kutak, a szennyvízkezelő egységek, a tározók kiürítése mind azt szolgálta, hogy az áradás ne tudja bemosni a szennyeződéseket a folyóba. A kárelhárítást, fertőtlenítést a települések között a közútkezelő végzi, míg a településeken az önkormányzatok felelősek ezért a tevékenységért. Ehhez szakmai segítséget nyújtunk, tájékoztatást adunk, kiküldtünk egy részletes útmutató anyagot, és egy 0-24 órás callcenter is működik, ahol kollégáim adnak tájékoztatást. Mindenhol helyben lehet eldönteni, milyen munkálatokra van szükség. Nem mindenütt és mindent kell fertőtleníteni, figyelembe kell venni a környezetvédelmet is” – ismertette a tisztifőorvos.

A szakember rámutatott: a legfontosabb az ivóvíz bázisok kontrollálása, számos kútnál vízmintavétel történik, melyeket laboratóriumi vizsgálat alá vetnek. Müller Cecília a problémás területeket is felsorolta: Dömös-Pilismarót-Pilisdobogókő térségben szennyeződést találtak az ivóvízben, ezért ott csak forralás utáni fogyasztást javasoltak, a gyermekeknek pedig palackozott ivóvizet biztosítottak. Dunabogdány, Visegrád térségében algaszaporulatot találtak az ivóvízbázisban, amelyek lehetséges szennyeződés jelezhetnek előre, ezért az ottani ivóvizet elővigyázatosságból fogyasztásra alkalmatlannak minősítették, amíg fertőtlenítésük meg nem történik. A tisztifőorvos a tájékoztatón hangsúlyozta, hogy a szomszédos országokkal ellentétben Magyarországon nincs szükség Hepatitis A, vagyis a sárgaság elleni védőoltásra.

Kapcsolódó témák: #árvíz | #árvízvédelem | #operatív törzs |