Merre tovább európai mezőgazdaság? – a traktoros blokádok okai és következményei

Győr+ Fotó: MCC Győri Képzési Központ
2024.09.25. 08:21

Az EU a mezőgazdasági szektor számára is ambiciózus kibocsátáscsökkentési célokat írt elő, valamint azt, hogy a gazdák mondjanak le a leghatékonyabb növényvédő szereikről és csökkentsék a műtrágya felhasználásukat. Hogyan lesz ebből pénzügyileg is fenntartható, az élelmezésügyi alapfunkcióját is ellátni tudó mezőgazdaság? E kérdést tette fel Toldi Ottó, az MCC Klímapolitikai Intézetének vezető kutatója szeptember 12-én a győri MCC-ben.

Toldi Ottó kifejtette: a szektor paradoxona az, hogy a mezőgazdaság úgy tud függetlenedni a klímaváltozás kedvezőtlen hatásaitól, hogy egyre intenzívebbé válik a gazdálkodás, ami – azzal együtt, hogy növekszik a mezőgazdasági termelés jövedelmezősége és a termésbiztonság – növeli a CO2 kibocsátást. E súlyos gazdasági, pénzügyi és környezeti szempontok közötti ellentétek is vezettek Európa nyugati országaiban a gazdák elégedetlenségéhez és az arra adott demonstratív válaszlépésekhez, melyek a traktoros blokádokig vezettek.

Toldi Ottó az előadás elején elmondta, hogy Uniós szinten az elmúlt években elmaradtak a szükséges technológiatranszferek a mezőgazdasági rendszert illetőn. E súlyos hiányosságok mellett a mezőgazdasági struktúra átalakítása és a támogatási rendszer elégtelenségei miatt az európai családi gazdaságok egyharmada megszűnt a 2006 és 2021 közötti tizenöt évben. E gazdasági paradoxon olyan mértékű, hogy egyelőre még a tervezőasztalon sincsenek azok a technológiák, mellyel a jelenlegiek kiválthatóak lennének. A gazdákat folyamatosan a kibocsátás csökkentésére kényszeríti az Európai Bizottság, miközben nem léteznek még azok a fenntarthatóságot elősegítő technológiák, melyeket használni lehetne. Ezek a technológiai és finanszírozási hiányosságok az európai mezőgazdaság versenyképességét és jövedelmezőségét is súlyos veszélybe sodorják. Az öntözési rendszerek fenntartása, a vegyipari termékek, mint a permetszerek és a műtrágya használata vagy a mezőgazdasági gépek üzemeltetése mind energiaintenzív technológia, melyek az ágazat kibocsátását növelik.  A gazdák számára pedig, akikre kibocsátáscsökkentési célok vonatkoznak, nincs alternatíva a jelenlegi technológiák helyett, ami ellehetetleníti őket. Az Európai Unió mezőgazdasági politikáját tekintve a legfontosabb kérdés, hogy miként lesz pénzügyileg is fenntartható és az élelmezésügyi alapfunkcióját is ellátni tudó európai mezőgazdaság? A gazdasági és környezeti kérdések mellett fontos társadalmi tény, hogy a gazdák és a mezőgazdasági termelők még valamelyest őrzik a tradicionális társadalmi formákat, mely az egyre inkább atomizálódott és individuális nyugati társadalmakban ellenszenvet vált ki. A vezető kutató továbbá kiemelte, hogy a mezőgazdasági termelők között rendkívül jó kapcsolati „hálózat” alakult ki, mely sokban segíti őket az érdekkinyilvánításban és a politikai érdekérvényesítésben.

Az MCC győri központja hétről hétre kínál izgalmas szakmai programokat az érdeklődők számára. A következő előadás 2024. szeptember 27-én 18:00 órakor lesz: Hazánk helye az Európai Unióban – helyzetértékelés a választások tükrében címmel, mely során Dr. Hajdú Andrással, az MCC Politikatudományi Műhelyének kutatótanárával fognak beszélgetni.

Kapcsolódó témák: #előadás | #Győr | #MCC Győri Képzési Központ |