Áldozatsegítő Központ nyílt Nádorvárosban

Győr+ Fotó: MekliZ Fotó
2024.09.26. 15:21

Áldozatsegítő központ nyílt Nádorvárosban. Az Igazságügyi Minisztérium kezdeményezésére nyíló intézmények sorában a győri a 17., a cél, hogy pszichológiai, jogi, vagy akár pénzügyi segítséget nyújtsanak annak, akinek segítségre van szüksége.

A Corvin utcában, a 40-es szám alatt nyílt meg az Áldozatsegítő Központ (ÁSK) győri irodája.

Az irodában a bűncselekmények áldozatait segítik a szakemberek. 2017-ben még az Igazságügyi Minisztérium határozta el, hogy minden vármegyeszékhelyen szükség van egy áldozatsegítő központra. A továbbiakban a vármegyei kormányhivatalban folytatódott az esemény, először Széles Sándor főispán házigazdaként köszöntötte a résztvevőket..

Az Igazságügyi Minisztérium (IM) kiemelt célja, hogy az áldozatok közül minél többen ismeretet szerezzenek az áldozatsegítő központokról és minél többen forduljanak a központokhoz segítségért – mondta a tárca parlamenti államtitkára csütörtökön Győrben, ahol megnyitották az ország tizenhetedik áldozatsegítő központját. Répássy Róbert közölte, hogy az áldozatok 20-25 százaléka, vagyis minden negyedik-ötödik ember jut el az áldozatsegítő központokba. Ezzel az aránnyal az igazságügyi tárca nem elégedett – szögezte le.

A parlamenti államtitkár hangoztatta: a kormány célja az, hogy a rendőrség munkájával csökkenjen a bűnözés, az IM közreműködésével pedig növekedjen azoknak az aránya, akik igénybe veszik az áldozatsegítő központok munkáját. Felidézte, hogy a győri központ megnyitása előtt a vármegyei segítést a szombathelyi áldozatsegítő központ látta el.

Az IM kalkulációi szerint a győri központ a jövőben akár 1500-2000 áldozatot is gondozni tud majd – mondta Répássy Róbert, hozzátéve, hogy fontos, ne csak az áldozatok, hanem azok is forduljanak segítségért a központokhoz, akik sértettek vagy hozzátartozók. Király Nóra, az IM áldozatsegítő központok kommunikációjáért felelős miniszteri megbízottja azt emelte ki, hogy a minisztérium célul tűzte ki évekkel korábban, hogy megerősíti az áldozatsegítő rendszert, aminek részeként minden vármegyében áldozatsegítő központot hoznak létre.

Király Nóra, dr. Dézsi Csaba András, és dr. Répássy Róbert

A cél az, hogy az áldozatok a lakóhelyükhöz a lehető legközelebb tudjanak segítséget kérni – mondta. Hozzátette: a munka folyamatos, az ország teljes lefedettségéig már csak 2-3 központot kell megnyitni. A miniszteri megbízott beszélt arról, hogy a központokban összetett szolgáltatást nyújtanak, legyen szó pszichológiai, jogi segítségnyújtásról, vagy a kormányhivataloknak köszönhetően pénzügyi segítségről.

dr. Dézsi Csaba András és dr. Répássy Róbert

Dézsi Csaba András (Fidesz-KDNP), Győr polgármestere örömét fejezte ki, hogy megnyílt a központ. A városvezető is fontosnak nevezte, hogy minél szélesebb körben ismerjék a központ működését. „Ahogy a betegeket is kezeljük orvosként, úgy az áldozatokat is, őket is segíteni kell. Köszönjük Győr város nevében, hogy lehetővé tette a minisztérium, hogy ez a központ létrejöhessen! Nyilván az áldozatsegítésnek megvoltak a különböző útvonalai a városban és a megyében eddig is, de így ez egy olyan hely van, ahol az emberek tudhatják, hogy hova kell fordulni, mert nagyon gyakran a bizonytalanság és az információhiány az, ami nagyon nagy gondot okoz, hiszen az áldozatoknak egy töredéke tudja csak, hogy hova és mikor fordulhat segítségért – emelte ki az esemény jelentőségét dr. Dézsi Csaba András.

Akinek segítségre van szüksége, a 0-24-ben hívható, 06 80 225 225-ös segélyvonalon, vagy a vansegitseg.hu weboldalon tájékozódhat.

TV-s szerkesztő: Kárpát Zsolt

Kapcsolódó témák: #áldozatsegítő központ | #ÁSK |