Vissza nem térítendő állami támogatással, közel 4 milliárd forintból korszerűsítették és bővítették a Kunsziget határában található szennyvíztisztító telepet, mely a falu mellett további nyolc település számára biztosítja a jövőben a korszerű ellátást. A modernizált intézmény átadóját pénteken tartották az érintett községek képviselői, de az ünnepségen részt vett dr. Nagy István agrárminiszter is, aki az összefogás, és Szigetköz fejlődésének fontosságát is hangsúlyozta a rendezvényen.
Hosszú évek óta húzódó problémákra nyújt megoldást a most megvalósult projekt, erről is beszélt a házigazda település nevében Lendvai Ivánné. „Olyan beruházás előtt állunk, amely őseink régi örökségét is őrzi. Mint Szigetköz tájegység egy óriási örökséget kaptunk, óvni kell a tájat, az emberi értéket, a földet, a vizet, a levegőt, a bennünket körülvevő világot. 1996-ban épült a szennyvíztisztító üzem, így korszerűsítése igencsak aktuálissá vált. 2021-ben írtuk alá a támogatási szerződést, köszönjük, hogy lehetőséget kaptunk arra, hogy tovább fejlődhessünk” – kezdte köszöntőjét Kunsziget polgármestere.
Lendvai Ivánné úgy fogalmazott, a beruházásban érintett települések, így Kunsziget mellett, Dunaszeg, Dunaszentpál, Győrladamér, Győrzámoly, Lébény, Mecsér, Mosonszentmiklós és Öttevény az utóbbi időszakban kivétel nélkül hatalmas fejlődésen mentek keresztül, így a fejlesztés hiányában ipari beruházás nem, vagy csak nehezen valósulhatott meg.
„Több mint 3,9 milliárd forintból új távlatok nyílnak, mely egyúttal jelképezi az összefogás erejét is, hangsúlyozza értékeink védelmét” – emelte ki a polgármester, megköszönve Magyarország kormánya segítségét, illetve mindazok munkáját, akik részt vettek a sikeres kivitelezésben.
A technikai adottságokról Csordás Kornél, a beruházást végző Colas Zrt. projekvezetője beszélt a pénteki találkozón.
Mint kiderült, az elmúlt két évben 40 ezer köbméternyi földmunkát végeztek el, 5 ezer köbméter vasbetont építettek be, 5 kilométer közművezetéket fektettek le a szakemberek, mintegy 700 fő segédkezett a projektben, illetve egy 3600 négyzetméteres szárított iszaptároló is létesült a telephelyen.
A korszerűsítés kihívásait Horváth Ottó ismertette a megjelentekkel. A Pannon-Víz Zrt. vezérigazgatója szerint a legnagyobb nehézséget az okozta, hogy a munkálatok mellett zavartalan legyen a szolgáltatás ellátása a településeken, vagyis a naponta beérkező mintegy 2500 köbméter szennyvíz tisztítása is biztosított maradjon.
„Az 1996-ban átadott komplexum egy OMS-típusú telep volt, mely két párhuzamos biológiával épült. A fejlesztés során megszűntek bizonyos műtárgyak, létesültek újak, és vannak olyanok is, melyek funkcióváltáson estek át a beruházás eredményeként. A projekt célja, hogy minél hatékonyabban tisztítsuk meg a szennyvizet, védve ezzel annak befogadóját, a Mosoni-Dunát. A kilenc településről érkező szennyvizet gravitációs úton gyűjtjük össze, majd átemelők segítségével nyomott ágon jutnak be a telepre. Jelentős a fejlesztés létrejötte, már csak azért is, mert a lakosság száma az elmúlt közel 20 évben a duplájára emelkedett, így ezt a növekvő terhelést a korábbi létesítmény már nem bírta ellátni” – ismertette a szakember.
A vármegyei önkormányzat elnöke múltidézéssel kezdte köszöntőjét, mint mondta, korábban a zöld hatóság igazgatójaként az úgynevezett szennyvízbírság határozatokat kezelte, és sajnos a kunszigeti telep sem volt alkalmas arra, hogy a jogszabályban foglalt határértékeken belül teljesítsen. „Öröm számomra, hogy a KEHOP-program szavazótagjaként végül láthattam azt, hogy komoly támogatást nyújthatunk a komplexum korszerűsítésére, kiemelt projektként figyelemmel követhettem a fejlődés fázisait. Állami támogatással rengeteg beruházást valósíthattunk meg az elmúlt esztendőkben, magánemberként azért is örülök, mert ha elszennyezzük a vizeinket, ha nem figyelünk kellően a környezetünkre, akkor hiába minden jövőbemutató beruházás, ha nincs mit inni, nincs élet. Óvjuk természetünket, fejlesszük térségünket a jövő generációja számára is” – mutatott rá Németh Zoltán.
A rendezvényre elfogadta a meghívást dr. Nagy István is, aki gratulált azért, hogy a települések az összefogásuk által a nehézségek ellenére is sikerre vitték a projektet. „Mi alapján tudjuk azt mondani, hogy egy térség sikeres vagy sem? Mi már tudunk arra hivatkozni, hogy akár a szennyvíztisztítón keresztül is. Amire különösen büszke vagyok az az, hogy a térség összes településén nő a lakosságszám, olyan életteret, gazdasági környezetet tudtunk biztosítani, hogy vonzóvá váltak a falvak, a községek, innen nem elmenni akarnak az emberek, hanem letelepedni” – emelte ki az agrárminiszter.
Dr. Nagy István háláját fejezte ki, hisz úgy véli vármegyénkben mindig példaértékű az összefogás ereje, amit bizonyított a napokban a gátakon tanúsított árvíz elleni küzdelem is. „Ha összefogunk, ha közös akarat van, akkor mindig megszületik az eredmény, egy olyan eredmény, mely mindig önmagán túl mutat” – zárta az országgyűlési képviselő.
A rendezvény az ünnepélyes szalagátvágással zárult, majd a meghívott vendégek megtekinthették a több milliárd forintból megvalósult korszerűsítést, a modern létesítmény új elemeit.