Orbán Viktor: legfontosabb, hogy a munkaadók emeljék a béreket a magasabb árak miatt

Győr+ Illusztráció: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
2024.10.04. 07:23

Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című adásának volt vendége október 4-én reggel.

A miniszterelnökkel való beszélgetés első témája a Békés vármegyei Geszten, a héten tartott maratoni hosszúságú kormányülés és az azon meghozott döntések voltak. A kormányülésen történtekről október 3-án már Kormányinfó keretében beszámolt Gulyás Gergely és Vitályos Eszter.

Orbán Viktor miniszterelnök a kormányüléssel kapcsolatban elmondta, hogy az arányok beállítása volt a legfontosabb téma. Kiemelte, hogy jelenleg óriási a csábítás, hogy a nemzetközi ügyekkel foglalkozzon Magyarország a rengeteg háború miatt, viszont nekünk magunkkal kell törődni, nem szabad elcsábulni. 

A kormányfő hangsúlyozta, hogy ha a gazdaságról esik szó, akkor látható, hogy „az EU megpecsételni látszik a saját sorsát és egy gazdasági hidegháború felé halad”, majd azzal folytatta: amit most csinálunk, az gazdasági hidegháború és a Kínát érintő büntetővádakról is most akarnak döntést hozni. A magyar gazdaság arra épül, hogy sokkal több terméket állít elő, mint amennyire szükségünk van. Viszont ha a kereskedelem nehezedik, akkor lassul a gazdaság, és emiatt is óriási veszélyt rejt magában számunkra a gazdasági hidegháború. „Éppen ezért indulunk el a gazdasági semlegesség irányába” – jelentette ki a miniszterelnök.

Ezt követően azzal folyatta, hogy a gazdasági semlegesség óriási vitákat eredményez. A felszín alatt látszik, hogy Magyarországot igyekeznek letéríteni a gazdasági semlegesség útjáról. Az is látszik, hogy a gazdasági semlegesség miatt 3,5 százalék lehet jövőre a bővülés. Hangsúlyozta, hogy magától nem fogják elfogadni hazánk gazdasági semlegességét. „A siker meg fog védeni minket a támadásoktól!” – szögezte le Orbán Viktor.

A részletekről szólva elmondta, hogy „a turizmus és az élelmiszeripar jó állapotban van, míg a járműipar köhög”, s ez utóbbival kapcsolatban elmondta, hogy a járműipar szempontjából az európai piac most hátrányt jelent.

Ám ha összegzünk, akkor a legfontosabb, hogy az embereknek van-e munkája? Elhangzott, hogy 2010-ben 12 százalékos volt a munkanélküliség, míg most 60-70 ezer üres álláshely van. Ezzel kapcsolatban kiemelte, hogy „mára már mindenki természetesnek tartja, hogy mindenkinek van munkája” Kitért arra is a miniszterelnök, hogy ha a magyar munkaerő rosszabb minőséget képviselne, akkor az országba is kevesebb befektetés érkezne, tehát ezek erősen összefüggenek egymással.

A bérek témája is előkerült, amellyel kapcsolatban elhangzott: eddig az infláció volt a legégetőbb probléma. Ám mára már az tapasztalható, hogy megállt az árak gyors növekedése. A miniszterelnök kijelentette, „a gazdaság normális működése szempontjából a legfontosabb, hogy a munkaadók emeljék a béreket a magasabb árak miatt.” A kormány célja az ezer eurós minimálbér elérése. Ezzel kapcsolatban hangsúlyozta: „El akarunk jutni oda, hogy az átlagbér egymillió forint legyen. Hosszú távú, több évre szóló bérmegállapodásra van szükség!”

Szó volt róla, hogy az állami szektor több részén is jelentős lemaradás tapasztalható a bérekben, ám azok, akik egy nagy bérrendezésben vettek, vagy vesznek részt, ott jobb a helyzet. Példaként a tanárokat említette. Külön kiemelte, hogy „ha gazdasági növekedés lesz, akkor a teljes szektorban béremelés történhet!”

A családtámogatási rendszerről szólva határozottan kijelentette: nem engednek belőle, mert el akarnak jutni oda, hogy a gyermekes családok ne járjanak rosszabbul, mint azok, akiknél nincs gyermek.

A migrációs nyomással és problémákkal kapcsolatban Orbán Viktor korábban azt mondta: „Oda fogjuk szállítani Brüsszel főterére a migránsokat, ha tovább sanyargatnak minket!” Ezzel kapcsolatban a műsorban elhangzott: „A magyar politikában azt mondjuk, amit gondolunk, és ezt Brüsszelben is megtanulták.”

Kijelentette, hogy az emberek nem fogják eltűrni azt, hogy idegeneket telepítsenek Európába. Ennek egyik jele, hogy nemrég Ausztriában nyert a szabadságpárt. Majd hozzátette: „nem tud meghalni az EU a rossz gazdaságpolitika miatt, mert a migráció miatt előbb fog szétesni az unió!”

A műsorvezető a közel-keleti konfliktust is előhozta az interjúban és ezzel kapcsolatban is kérdezte a kormányfőt, aki elmondta: „az ottani háború levét mindnyájan megisszuk.” Ennek eredménye a forint gyengülése. Magyarországon nagy számban élnek zsidó származású emberek, és számukra érzelmileg is fontosak az ott történtek. Elmondta, hogy ez a háború a magyar állampolgárok egy részét közvetlenül érinti, és biztonsági teendői is vannak a kormánynak. Orbán Viktor kijelentette: „Minden magyar állampolgár biztonságát garantáljuk a származásuktól függetlenül!”

Az orosz-ukrán háború is tart, és a két fél álláspontja miatt nincs esély a békére. Ezzel kapcsolatban a miniszterelnök elmondta: „ebben a helyzetben a nemzetközi élet szereplői terelhetik a béke felé a feleket.” Ennek egyik eredménye, hogy a kínaiak és a brazilok vezetésével megalakult a béke barátai csoport.

„Építjük azt a nagy nemzetközi csoportot, amely egy kedvező amerikai választási eredmény esetén békepárti irányba lökheti el a történetet!” – zárta az október 4-én elhangzott interjút Orbán Viktor, miniszterelnök.

Kapcsolódó témák: #interjú | #Orbán Viktor |